Dívka s pomeranči

bmid_divka-s-pomeranci

Dívka s pomeranči je kniha Josteina Gaardera, který si svým poutavým příběhem o lásce, smrti, naději a poselství získal děti z 5. A. Hrdinou příběhu je Georg, 15letý chlapec, kterému ve 4 letech zemřel táta. Jeho dopis adresovaný právě Georgovi, najdou jeho prarodiče ve starém Georgově kočárku a předají mu ho. Táta mu píše dopis o tom, jak se seznámil s dívkou s pomeranči, o lásce, o zlých znameních, o vědě, naději… Otec položí na konci dopisu otázku synovi, zda by si raději vybral krátký život, když by věděl, že krátký bude, nebo by se raději nenarodil. Páťáci se nad touto otázkou také zamýšleli a každý z nich napsal Georgovi dopis s doporučením… 

Ahoj Georgi,
jmenuji se Elen a četla jsem Tvoji knihu Dívku s pomeranči, moc se mi líbila. A chtěla bych Ti poradit s tou otázkou, kterou Ti položil Tvůj otec. Vyber si, co chceš, ale kdybych byla na Tvém místě, vybrala bych si krátký život. Protože i když budeš na Zemi jenom chvíli, strávíš moc hezkých chvil se svými blízkými. A pro ty chvíle stojí za to žít. Ale život Ti může dost ublížit, že Tě odtrhne od svých blízkých, jako když se Tvůj život vypne v té nejnapínavější chvíli a ty víš, že už se nikdy nevrátíš do té krásné pohádky. Když by sis vybral nikdy tak krásnou pohádku nenavštívit, tak by Ti nic neublížilo, ale zase bys neprožil ty krásné chvíle. Rozhodni se, jak chceš.
AŤ SE TI DAŘÍ
Elen

Milý Georgi,
já jsem Nela a četla jsem Tvoji knihu Dívka s pomeranči, která se mi moc líbila. Připravila jsem si pro Tebe zhodnocení, co je lepší:
Krátký život - PLUSY: štěstí, radost, dobro, někdo Tě má rád, můžeš se učit objevovat, číst nebo psát, můžeš milovat. MÍNUSY: zlo, pohoršení, smutek, včechno, co máš rád jednou ztratíš, zlost, můžeš zůstat úplně sám.
Žádný život - PLUSY: nikdy nezažiješ zlo. MÍNUSY: nikdy nezažiješ dobro, nikdy Tě nikdo nebude mít rád, nikdy se nepodíváš na hvězdy.
Třeba Ti pomůže se rozhodnout. Podle mého názoru je lepší žít, byť jen krátký život, protože má své výhody i nevýhody. Zatímco nežít má jen jednu výhodu a hodně nevýhod, ale je to jen na Tobě, Georgi. Rozhodni se, jak chceš. Teď se s Tebou budu muset rozloučit, takže
ahoj a ať se Ti v životě daří.
Nela

Další články

Image

English Star 2022

Jako každý rok se nominované děti z naší školy účastní anglické soutěže English Star pořádané na ZŠ Bakalka. Odvážlivci z 1. a 2. ročníků soutěžili v týmech. Tým prvňáčků a druháčků  v rámci plnění úkolů popisoval obrázky a děti si i zahrály…

DAVID - vzduch

Živly v pojetí 5.A

Voda, oheň, vzduch a země – živly, které vládnou v 5. A! Tvorbu básní, textů a obrazů vytvořených v aplikaci Wordart.com ovlivnila nejen hudba Vivaldiho (Storm, Čtvero ročních období), ale také téma ochrany přírody, vlastní zkušenosti dětí a otázky…

Lyžák1

Na lyže v březnu?

Proč ne... Počasí nám přálo, sluníčko, křupavý sníh a svah jen pro naše malé lyžaře. Děkujeme lyžařské škole v Olešnici za skvělé aktivity a těšíme se příští rok na viděnou https://www.ski-areal.cz/cz/lyzarska-skola