Dívka s pomeranči

bmid_divka-s-pomeranci

Dívka s pomeranči je kniha Josteina Gaardera, který si svým poutavým příběhem o lásce, smrti, naději a poselství získal děti z 5. A. Hrdinou příběhu je Georg, 15letý chlapec, kterému ve 4 letech zemřel táta. Jeho dopis adresovaný právě Georgovi, najdou jeho prarodiče ve starém Georgově kočárku a předají mu ho. Táta mu píše dopis o tom, jak se seznámil s dívkou s pomeranči, o lásce, o zlých znameních, o vědě, naději… Otec položí na konci dopisu otázku synovi, zda by si raději vybral krátký život, když by věděl, že krátký bude, nebo by se raději nenarodil. Páťáci se nad touto otázkou také zamýšleli a každý z nich napsal Georgovi dopis s doporučením… 

Ahoj Georgi,
jmenuji se Elen a četla jsem Tvoji knihu Dívku s pomeranči, moc se mi líbila. A chtěla bych Ti poradit s tou otázkou, kterou Ti položil Tvůj otec. Vyber si, co chceš, ale kdybych byla na Tvém místě, vybrala bych si krátký život. Protože i když budeš na Zemi jenom chvíli, strávíš moc hezkých chvil se svými blízkými. A pro ty chvíle stojí za to žít. Ale život Ti může dost ublížit, že Tě odtrhne od svých blízkých, jako když se Tvůj život vypne v té nejnapínavější chvíli a ty víš, že už se nikdy nevrátíš do té krásné pohádky. Když by sis vybral nikdy tak krásnou pohádku nenavštívit, tak by Ti nic neublížilo, ale zase bys neprožil ty krásné chvíle. Rozhodni se, jak chceš.
AŤ SE TI DAŘÍ
Elen

Milý Georgi,
já jsem Nela a četla jsem Tvoji knihu Dívka s pomeranči, která se mi moc líbila. Připravila jsem si pro Tebe zhodnocení, co je lepší:
Krátký život - PLUSY: štěstí, radost, dobro, někdo Tě má rád, můžeš se učit objevovat, číst nebo psát, můžeš milovat. MÍNUSY: zlo, pohoršení, smutek, včechno, co máš rád jednou ztratíš, zlost, můžeš zůstat úplně sám.
Žádný život - PLUSY: nikdy nezažiješ zlo. MÍNUSY: nikdy nezažiješ dobro, nikdy Tě nikdo nebude mít rád, nikdy se nepodíváš na hvězdy.
Třeba Ti pomůže se rozhodnout. Podle mého názoru je lepší žít, byť jen krátký život, protože má své výhody i nevýhody. Zatímco nežít má jen jednu výhodu a hodně nevýhod, ale je to jen na Tobě, Georgi. Rozhodni se, jak chceš. Teď se s Tebou budu muset rozloučit, takže
ahoj a ať se Ti v životě daří.
Nela

Další články

logo Vida

TIP! Dejte si rande s vědou

VIDA! 26. 9. 2023 18:00 - 20:00 Zajímá vás, jak funguje a vypadá srdce - orgán, bez kterého se neobejdeme? Ať už o srdci víte vše, nebo vůbec netušíte, která bije, vydejte se do Vida! Pozor, kapacita je omezená, doporučujeme zajistit si vstupenky…

hdimg65546e7f291fd036f430477a29ad0f

Škola v přírodě

V pondělí odjely děti naší školy na školu v přírodě do Chotěboři. To bylo loučení! A dnes už jsou v polovině pobytu. Podívejte se na pár fotografií…. děti si pobyt v přírodě užívají a společně s nimi naši učitelé…

20230913_105756

INVENIO - jedeme dál

V naší škole se dlouhodobě a cíleně věnujeme rozvoji intelektového nadání. V oblasti identifikace a rozvoje nadaných žáků spolupracujeme s FSS MU. Co to znamená? Naši loňští prvňáci se stali součástí "výzkumného týmu".  Ověřovali, jestli hry…