Živly v pojetí 5.A

DAVID - vzduch

Voda, oheň, vzduch a země – živly, které vládnou v 5. A! Tvorbu básní, textů a obrazů vytvořených v aplikaci Wordart.com ovlivnila nejen hudba Vivaldiho (Storm, Čtvero ročních období), ale také téma ochrany přírody, vlastní zkušenosti dětí a otázky z oblasti historie, českého jazyka i fyzikálních jevů.

OHEŇ
Vilém Marián Kišš 

Jsem oranžový a žhavý,
do světla i tmavý.
A když mě dáš pod kotel,
zbyde po mě jen popel.
V lese tropím neplechu,
vzplanu klidně na plechu.
Jsem živel užitečný,
nikdy nejsem zbytečný.

OHEŇ
Tadeáš Mazanec 

Já jsem oheň. Lidi mě nalezli už v pravěku. Jsem dobrý sluha, ale špatný pán. Poskytuji ti teplo, světlo, ale dokážu zapálit celý les. Musí se se mnou zacházet bezpečně. Něco jako když se ke mně budeš chovat slušně, odměním tě teplem a světlem. Jak už jsem říkal, dokážu zapálit celý les, protože se šířím nesmírně rychle. Moje teplota je kolem 1400 °C. Kromě toho, že hodně pálím, tak jsem oranžovo-červeno-žlutý, aby sis mě lépe představil. Když jsi na táboře, tak tam často bývá ohniště na oheň a večerní sezení u ohně, tam mě můžeš vidět. Jsem hodný jako motýlek, ale silný jako lev. Na závěr si pamatuj jedno přísloví: "Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán." 

VODA
Nela Vítková 

Vodu najdeme po celém světě,
na naší planetě.
Ano, ta voda, co pokrývá svět,
pod ní je dočista jiný svět.
Ti, co plavou pod vodou,
nemůžou mluvit ani náhodou.
Bez vody prostě nemůžeme žít,
bez vody by tady nezůstalo nic.

VODA
Elen Kyjovská 

Čistá jako čerstvě napadaný sníh,
neprovedla žádný hřích.
Potřebují ji všude ve světě,
je na celé naší planetě.
Ale nezahrávejte si s vodou,
můžete se utopit i pouhou náhodnou.

Fotogalerie

Další články

logo Vida

TIP! Dejte si rande s vědou

VIDA! 26. 9. 2023 18:00 - 20:00 Zajímá vás, jak funguje a vypadá srdce - orgán, bez kterého se neobejdeme? Ať už o srdci víte vše, nebo vůbec netušíte, která bije, vydejte se do Vida! Pozor, kapacita je omezená, doporučujeme zajistit si vstupenky…

hdimg65546e7f291fd036f430477a29ad0f

Škola v přírodě

V pondělí odjely děti naší školy na školu v přírodě do Chotěboři. To bylo loučení! A dnes už jsou v polovině pobytu. Podívejte se na pár fotografií…. děti si pobyt v přírodě užívají a společně s nimi naši učitelé…

20230913_105756

INVENIO - jedeme dál

V naší škole se dlouhodobě a cíleně věnujeme rozvoji intelektového nadání. V oblasti identifikace a rozvoje nadaných žáků spolupracujeme s FSS MU. Co to znamená? Naši loňští prvňáci se stali součástí "výzkumného týmu".  Ověřovali, jestli hry…