Živly v pojetí 5.A

DAVID - vzduch

Voda, oheň, vzduch a země – živly, které vládnou v 5. A! Tvorbu básní, textů a obrazů vytvořených v aplikaci Wordart.com ovlivnila nejen hudba Vivaldiho (Storm, Čtvero ročních období), ale také téma ochrany přírody, vlastní zkušenosti dětí a otázky z oblasti historie, českého jazyka i fyzikálních jevů.

OHEŇ
Vilém Marián Kišš 

Jsem oranžový a žhavý,
do světla i tmavý.
A když mě dáš pod kotel,
zbyde po mě jen popel.
V lese tropím neplechu,
vzplanu klidně na plechu.
Jsem živel užitečný,
nikdy nejsem zbytečný.

OHEŇ
Tadeáš Mazanec 

Já jsem oheň. Lidi mě nalezli už v pravěku. Jsem dobrý sluha, ale špatný pán. Poskytuji ti teplo, světlo, ale dokážu zapálit celý les. Musí se se mnou zacházet bezpečně. Něco jako když se ke mně budeš chovat slušně, odměním tě teplem a světlem. Jak už jsem říkal, dokážu zapálit celý les, protože se šířím nesmírně rychle. Moje teplota je kolem 1400 °C. Kromě toho, že hodně pálím, tak jsem oranžovo-červeno-žlutý, aby sis mě lépe představil. Když jsi na táboře, tak tam často bývá ohniště na oheň a večerní sezení u ohně, tam mě můžeš vidět. Jsem hodný jako motýlek, ale silný jako lev. Na závěr si pamatuj jedno přísloví: "Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán." 

VODA
Nela Vítková 

Vodu najdeme po celém světě,
na naší planetě.
Ano, ta voda, co pokrývá svět,
pod ní je dočista jiný svět.
Ti, co plavou pod vodou,
nemůžou mluvit ani náhodou.
Bez vody prostě nemůžeme žít,
bez vody by tady nezůstalo nic.

VODA
Elen Kyjovská 

Čistá jako čerstvě napadaný sníh,
neprovedla žádný hřích.
Potřebují ji všude ve světě,
je na celé naší planetě.
Ale nezahrávejte si s vodou,
můžete se utopit i pouhou náhodnou.

Fotogalerie

Další články

Image

English Star 2022

Jako každý rok se nominované děti z naší školy účastní anglické soutěže English Star pořádané na ZŠ Bakalka. Odvážlivci z 1. a 2. ročníků soutěžili v týmech. Tým prvňáčků a druháčků  v rámci plnění úkolů popisoval obrázky a děti si i zahrály…

bmid_divka-s-pomeranci

Dívka s pomeranči

Dívka s pomeranči je kniha Josteina Gaardera, který si svým poutavým příběhem o lásce, smrti, naději a poselství získal děti z 5. A. Hrdinou příběhu je Georg, 15letý chlapec, kterému ve 4 letech zemřel táta. Jeho dopis adresovaný právě Georgovi,…

Lyžák1

Na lyže v březnu?

Proč ne... Počasí nám přálo, sluníčko, křupavý sníh a svah jen pro naše malé lyžaře. Děkujeme lyžařské škole v Olešnici za skvělé aktivity a těšíme se příští rok na viděnou https://www.ski-areal.cz/cz/lyzarska-skola