Aktuality základní školy

První příměstský tábor 20204.8.2020

Když se v pondělní červencové ráno otevřely dveře naší základní školy a z dálky šel slyšet dětský smích, jemně nás mrazilo na zádech. Před námi byl totiž první příměstský tábor, který nesl poselství environmentální výchovy. Očekávání byla veliká, nadšení ovšem také. Pevně jsme všichni doufali, že se naše “envi-mise” povede.  

Skupina dětí byla opravdu různorodá, a co na tom bylo nejnapínavější byl fakt, že polovina našich dobrodružných zachránců bylo ještě školou nepolíbeno, jednalo se o naše malé prvňáčky. Kouzelná ale byla nápomoc starších spolužáků, kteří se k této vzniklé situaci postavili jako zkušení mazáci. “Tady si před jídlem umyješ ruce, tady jíme, možná bude i nějaký koláč .. no a tady, tady je to nejlepší, můžeš lézt nahoru a dolů, no a až budeš větší, tak se zvládneš pověsit i hlavou dolů, dívej, ukážu ti to. Kristýnko, můžu to ukázat?” Takové kamarádství se mezi dětmi začalo utvářet od brzkého rána.  

Prožili jsme si společně mnohé. Ranní jógové série, sbírání herbáře, pečení domácího chlebíku, vaření mátového sirupu, batikování oblečení či výroba domácích mýdel. Běhali jsme po hřišti, toulali se parkem Akátky, zkoumali jsme naši zahrádku. Na co však budeme vzpomínat s úsměvem na tváři všichni, tak určitě na celodenní výlet do Mariánského údolí.  

Do Mariánského údolí nás doprovodila skautka tělem i duší, Bára, která nám povyprávěla o bezpečné manipulaci s ohněm. Byli jsme ale důkladně připraveni a naše batůžky obsahovaly lupy klasické i speciální vodní, a tak jsme zkoumali přírodu kolem nás, včetně vodního toku. Voda, ta nás v horkém letním dni zaujala nejvíce. Nejen, že jsme v ní někteří skončili úplně celí, viď Luci, ale také jsme na dně rybníka našli škeble rybniční, což pro nás bylo vzrušující odhalení. Děti tradičně poobědvaly výletnický řízek s chlebem neboli v dětském názvosloví řízkový sendvič.  

Tento překrásný týden plný dobrodružství, nově vznikajícího přátelství a lásky k přírodě jsme zakončili přírodním vzkazem v parku Akátky. Děti vyrobily z materiálu, který našly v kolem sebe v přírodě domečky pro zvířátka, lesní skřítky či víly. Zazpívali jsme si na závěr písničku: Chválím Tě Země má od pánů Svěráka a Uhlíře a nechali doznít poslední společné chvilky.  

Počáteční mráz na zádech z obav, aby vše vyšlo, vyměnil mráz, který v sobě nesl úlevu a pocit z krásně prožitých chvil. Věříme, že děti budou na tento týden s jiskrou v oku vzpomínat. Děkujeme a těšíme se na další letní prázdniny, které nepochybně přinesou další společná dobrodružství. Fotografie k prohlédnutí pod tímto odkazem

Zpět na přehled aktualit