Aktuality základní školy

Ohlédnutí za vskutku neobyčejným pololetím16.7.2020

Až jednou budeme vzpomínat na neobyčejné zážitky a události, určitě se alespoň některým pedagogům, žákům a rodičům vybaví druhé pololetí školního roku 2019/2020. A není divu, protože toto pololetí před nás postavilo mnoho nečekaných úkolů a výzev. Ať už to byla zkouška našich schopností přizpůsobení se, spolupráce, míru improvizace nebo kreativity. Bezesporu posunulo naše dovednosti v oblasti IT a možná jsme se o sobě díky vzdálené výuce dověděli něco, co jsme předtím netušili.
 
Žáci si uvědomili, že vlastně chodí do školy moc rádi a doma bez kamarádů to není ono. Jiní se podle svých vlastních slov naučili plánovat si práci. Další zjistili, že se všechno netočí jen kolem nich, ale je potřeba se doma domluvit a uzpůsobit si všechno tak, aby mohli pracovat rodiče, učit se sourozenci, někdo nakoupil a jiný zase uvařil. 
 
Někteří rodiče v sobě objevili dřímajícího učitele nebo učitelku a s radostí se zapojili do vzdělávání svého dítka, pracovali společně na projektech a úkolech navíc, natáčeli s dětmi videa, anebo jen s velikou radostí a pýchou žasli, jak mají úžasné dítě, a co všechno už zvládne samo.  Jiní se seznámili s tím, co vše to "učení" obnáší a vzrostl jejich obdiv k učitelské profesi. 
Učitelky pracovaly na svém rozvoji, a to především v použití technologií a možností, které ve vzdělávání nabízejí. Snažily se být průvodkyněmi svým žáčkům a jejich rodičům na dálku. Příprava online hodin, kvízů, výzev, fotografií a videí. Telefonáty .. mnoho telefonátů, a to hlavně v anglickém jazyce. Vymýšlení společné i individuální. Hlavně, ať je dětem, co nabídnout, baví je to a chtějí pracovat. A cílem toho všeho snažení bylo, aby z toho měly děti zisk v podobě osvojeného učiva. 
 
Věřte nebo ne, po návratu do školních lavic s dvoumetrovými rozestupy se ukázalo, že to klaplo. Děti si nesmírně užívaly společnost kamarádů, se kterými si sice psaly, viděly se na online konferencích, komentovaly si své práce, ale nebylo to ono. Zapřely své síly, aby ukázaly a prokázaly, že ovládají učivo, které ovládat mají. A navíc máme nové zkušenosti. Už víme, že to zvládneme i jinak, a že na naší škole, s týmem motivovaných dětí, spolupracujících rodičů a pedagogů nemusí ani dlouhá karanténa měnit výstupy, přepisovat tématické plány a rušit osobní cíle. 
Zpět na přehled aktualit