Aktuality základní školy

Němcovy jeskyně19.9.2022

V neděli 18. 9. jsme vyrazili na průzkum do jeskyní... počasí nám sice moc nepřálo, ale nás to neodradilo... z vesnice Suchdol jsme se vydali vstříc dobrodružství. Našimi průvodci byli zkušení speleologové, kteří nám umožnili prozkoumat dvě jeskyně, které nejsou veřejnosti přístupné. Měli jsme možnost vidět nádhernou krápníkovou výzdobu a taky několik vrápenců zavěšených na stropu jeskyně. No, moc prostorné ty jeskyně nebyly, ale my jsme si moc užívali úseky, kde jsme se museli plazit. Samozřejmě jsme si při tom svítili čelovkami, protože do takových jeskyní není zavedena elektřina. Bylo to fajn!

Organizace 1. září 202218.8.2022

Vážení rodiče, vážení žáci,
oznamujeme vám organizační plán na letošní první školní den:
I.A pasování 9:00-10:00, bez oběda a bez ŠD
I.B pasování 10:00-11:00, bez oběda a bez ŠD
II.A, II.B - 8:30 -11:15 třídnické hodiny, oběd, ŠD do 16:00
III.A, III.B - 8:30 - 11:35 třídnické hodiny, oběd, ŠD do 16:00
IV.A, IV.B - 8:30-12:00 třídnické hodiny, oběd, ŠD do 16:00
V.A, V.B - 8:30-12:20 třídnické hodiny, oběd, ŠD do 16:00
Těšíme se na vás!

"Zetík je unesen! ... Cože?!!"6.6.2022

Minulý týden proběhl v rámci odpoledních aktivit Dětský den. Na odvážné skupiny čekala dobrodružná cesta plná úkolů a nástrah, která vedla k záchraně našeho kamaráda a průvodce - Zetíka.

DEN DĚTÍ v Didaktisu1.6.2022

Kdo chce tvarohový, kdo si dá meruňkový nebo jahodový???....dnes všem žákům naší školy zpestřil den jeden tatínek, který přivezl chladící box plný nanuků nejen pro mlsné jazýčky dětí.
Děkujeme moc a všem malým i velkým dětem přejeme sladké dny.

Den plný vitamínů a barev24.5.2022

Hromady čerstvého ovoce a zeleniny, MŇÁÁÁÁM! Dneska na nás v rámci OCHUTNÁVKOVÉHO KOŠE z projektu OVOCE A ZELENINA DO ŠKOL čekaly tyhle nádherné hromady ovoce a zeleniny, po kterých se ve všech třídách jen zaprášilo! Nezůstal po nás ani lístek salátu! Děti neváhaly vyzkoušet i méně známé druhy plodů a z nadílky byly nadšené! Děkujeme za vitamíny!

Ukliď si ten pokoj!20.4.2022

Že děti neumí uklízet? To byste koukali!!!
V rámci akce www.uklidmesvet.cz pořádáme do konce dubna 'loupežné' výpravy do okolí školy a plníme pytle vším, co do přírody nepatří.
Přejeme všem čistou přírodu a pěkné jaro. Děkujeme MČ Vinohrady za spolupráci při zajištění odvozu sesbíraných 'pokladů'.

Sportu zdar12.4.2022

Když mluvíme s dětmi o překonávání překážek, fair play chování a pocitu zodpovědnosti a hrdosti, často se dotkneme sportu. Pěstujeme u dětí nejen touhu získávat nové vědomosti, ale i snahu zvládat nové dovednosti.
A tak několik týdnů probíhal komplexní trénink našich repre fotbalistů, aby se mohli zítra zúčastnit městského kola soutěže McDonald's Cup ve fotbale.
Dnes proběhl slavnostní křest nového dresu a my pevně věříme, že naši sportovci budou dělat čest sobě i škole a užijí si bezva atmosféru. Držíme pěsti, ZŠ Didaktis

Den pro zahradu badatelů22.3.2022

Vážení rodiče, přátelé školy,
v neděli začalo astronomické jaro a počasí už nás taky táhne ven. S dětmi chceme i letos trávit čas v zahradě, učit se tam i relaxovat. Aby nám mohla zahrada sloužit co nejlépe, potřebuje jarní údržbu.
Prosím, přijďte nám pomoci - v pátek 25. 3. mezi 13.30 h a 17.00 h a/nebo v sobotu 26. 3. 2022 mezi 9.30 h  a 12.00 h.
Co bude potřeba udělat: sestavení nových záhonů, instalace venkovní tabule, natření tabule a zahradního domku, oprava a vybrání kompostéru, čištění jezírka a bylinkové spirály, plení trvalkového záhonu, vytvoření zahradních palet...
Co se bude hodit: pracovní oděv, vrtačka, pilka apod., běžné zahradnické nářadí, malá svačina a pití...
Budeme vděčni za: přírodní materiál (hlína, kameny, klády, špalky, větve, semínka, sazečky, apod.) a palety...
Prosím, pokud se chystáte přijít, zapište se do sdílené tabulky.

Školní počítačový kroužek25.2.2022

V roce 2021/22 probíhá na ZŠ Didaktis Počítačový kroužek. Kroužek se koná jednou týdně ve dvou skupinách celkem pro 16 dětí. Už po prvním pololetí se máme čím pochlubit.
Protože rozumět tomu, jak se asi všechny ty programy, které na počítačích a mobilech používáme, dělají, a schopnost rozložit si velký problém na několik malých, je velmi užitečná dovednost, vrhli jsme se v prvním pololetí na základy programování. Pracovali jsme na webové platformně code.org,  která nám umožnila skládat si základní programy pomocí vizuálního jazyka, podobného Scarchi, v atraktivních prostředích s motivy Angry Birds nebo Minecraftu.
Naučili jsme se klást jednoduché příkazy za sebe tak, aby ve výsledku řešily zadání, používat cykly s daným množstvím opakování i nekonečné. V závěru také programování založené na událostech. A právě v těchto hodinách, při práci ve skupinkách vznikly, jednoduché hry, o které se s Vámi chceme podělit.
Zde jsou, s popisem samotných autorů:

(více)

VIDA!, vida, vida, že by z nás jednou byli chemici?!2.2.2022

V úterý 1. 2. 2022 navštívily děti naší školy VIDA!  Science centrum. Třídy 2.A a 2.B se oblékly do bílých plášťů a s nadšením vklouzly do laboratoří. Na programu měly tentokrát studium jednotlivých skupenství. Zkoumaly, pozorovaly, míchaly, měřily, zahřívaly, spolupracovaly a hodně se divily a kulily oči! Naši malí/mladí chemici si vedli skvěle a vykouzlili spoustu barev, efektů, bublin i zážitků! Ještě jsme ani neodcházeli a už jsme slyšeli otázky typu – „Paní učitelko, kdy sem pojedeme zase?“

Leonardovy stroje26.1.2022

Věděli jste, že je v Brně výstava strojů Leonarda da Vinciho? Koumáci z Didaktisu už to vědí. Výstavou nás provázel pan Miroslav Mužík, který je autorem všech exponátů. S neskutečnou trpělivostí vysvětloval, předváděl a odpovídal na spousty dotazů tak, že i nejmenší Koumáčci pochopili fyzikální zákony. A nejen to! Především nechal děti vše, s čím se dalo hýbat, vyzkoušet. Někteří se snažili vzlétnout, jiní odjet na dřevěném kole nebo zvednout břemeno jeřábem, další přečíst zrcadlové písmo nebo postavit z trámků most. Nadšení nebralo konce a strávili jsme na místě téměř dvě hodiny. Závidíte nám? Nemusíte! Zajděte na Kapucínské náměstí a užijte si to stejně jako my, nebudete litovat.
https://www.leonardovystroje.eu/

Knižní nadílka17.1.2022

To je ale nadělení! Knižní nadělení!

V průběhu roku postupně přikupujeme nejrůznější techniku, pomůcky, hry a knihy, které potřebujeme do výuky i do školní družiny, taková nadílka, která nás čekala pod školním vánočním stromečkem se však jen tak nevidí!

(více)

Lámání hlavy nebo těla?11.1.2022

Hlavolamy máme rádi a tak jsme si hned po Vánocích zkusili jeden netradiční, tvořený jen provázkem a dvojicí spolužáků. Použití lidského těla jako součásti záhady děti navedlo na myšlenku, že k vyřešení bude zřejmě potřeba nějaký pohyb. A tak se navzájem začaly různě překračovat, přelézat i podlézat, protáčet i obtáčet, zkrátka z lámání hlavy bylo v mžiku lámání těla. To jste neviděli ten smích či nevěřícný úžas, když se po složitém akrobatickém výkonu ukázalo, že je dvojice stále propojená. Teprve zklidnění těla, zapojení mozkových závitů a taky malá nápověda některé dovedlo do cíle.

PF 202222.12.2021

Vážení rodiče, mílí žáci, absolventi a příznivci naší školy,

dovolte, abych Vám popřála, ať strávíte klidné svátky v plném zdraví a obklopeni milující rodinou a do roku 2022 hlavně zdraví, dobrou náladu, trpělivost a také trochu štěstí, bez kterého to občas nejde.

 

Za celý tým ZŠ Didaktis,

Andrea Kalusová

COVID ve školách - kdo o čem rozhoduje?19.11.2021

Aktuální pravidla, podle kterých se mohou rodiče i školy řídit v době zvýšeného počtu pozitivních případů na Covid-19, lze shrnout do 6 základních bodů. Ty přehledně ukazuje přiložený leták a lze je také nalézt na www.edu.cz/covid-19/.

Na Drakiádě se létalo, ale i mlsalo8.11.2021

V sobotu 6. listopadu se uskutečila v Akátkách na Vinohradech, kousek od školy Drakiáda pořádaná Klubem rodičů ZŠ Didaktis. Počasí nám přálo tak napůl – bylo slunečno, teplo (na listopad), ale téměř bezvětří. Ale i tato skutečnost malé i velké návštěvníky neodradila, a tak v hojném počtu dorazili už na 10.00 hod. Kromě draků s sebou přinesli sladké a slané pochoutky, a především dobrou náladu. K osvěžení byl nachystán čaj, dětský punč, káva a svařák. A pro ty, co zrovna nepouštěli draky, zde byly připraveny stanoviště s úkoly. 

(více)

BUM! Konference, kterou pořádají učitelé pro učitele21.10.2021

Už je to tady! Opět po 2 letech se uskutečnil BUM!
V sobotu 23.10. se v naší škole uskutečnil Brněnský Učitelský Meeting, což je moderní konference, kterou pořádají učitelé pro učitele.
Špičkoví čeští kantoři, mezi nimiž je i řada držitelů prestižních ocenění a nominací na cenu Učitel roku či světovou Global Teacher Prize, připravili více než 30 workshopů a přednášek v 7 sekcích, kterých se zúčastnilo přes 130 učitelů z celé České republiky.
O akci informoval 27.10. i deník Právo: Aby byla škola opět hrou
(více)

Koumáci si vyzkoušeli strategické hry i průjezd bludištěm12.10.2021

Koumáci jedou naplno, a to nejen u starších a zkušenějších ročníků. Skvěle se rozjeli i naši začátečníci, prvňáčci.
Čtvrté a páté třídy si tentokrát vyzkoušely strategické hry. Prvňáčci nastartovali svá "autíčka" a zkusili projet bludištěm. Nevtáhl do těchto pokusů některý prvňáček i vás?
:-)
(více)

Druháci objevili poklad Inků v Lamacentru Hády20.9.2021

Věděli jste, že si Inkové umývali vlasy močí? Že při velkých bolestech hlavy prováděli trepanaci lebky (díra do hlavy), aby se mohli z jejich těla dostat pryč zlí duchové? Že pro ně nebyly chloubou krásné bílé zuby, ale červené dásně, kterých docílili jejich opalováním? A že pro ně bylo běžné udělat si morče na paprice?

Tohle, a ještě mnohem více jsme se o Incích a jejich kultuře dozvěděli v LAMACENTRU HÁDY, kde jsme se zúčastnili výukového programu „Poklad Inků“, a parádně jsme si ho užili. Cesta za pokladem nebývá nikdy snadná, my jsme při hledání museli dát hlavy i ruce dohromady a vyluštit šifru, která byla „napsaná“ pomocí KIPU. Kipu je uzlové písmo, které Inkové používali. Záznamy tvořili pomocí šňůrek a uzlů. A poklad se nám nakonec podařilo společnými silami najít :-).

Z Čech až na konec světa23.8.2021

Na konci měsíce července jsme se v rámci našeho druhého příměstského tábora vydali na dobrodružnou cestu z Čech až na konec světa. První den našeho putování se nesl ve znamení velkých příprav a plánování. Jako správní dobrodruzi jsme si založili turistické deníky, vytvořili cestovní pasy, a s pomocí hry, jsme zjistili, co si nesmíme zapomenout přibalit na cestu. Přestože jsme byla skupina cestovatelů téměř holčičí, nezalekli jsme se vydat na cestu za velkým dobrodružstvím.

Celý týden byl nezapomenutelným dobrodružstvím, plný her, tvoření, objevování a zábavy. A my se zase těšíme na další společnou výpravu!!!
(více)

Děti se ponořily do objevování zázraků přírody24.7.2021

Během uplynulého týdne proběhl příměstský tábor Zázraky přírody. Děti, které se ho zúčastnily, objevovaly každý den jiné přírodní prostředí. V pondělí jsme se všichni nejdříve navzájem seznámili, určili si pravidla a následně jsme se vydali na zahradu, kde jsme si zahráli nezapomenutelné hry jako například souboj klokanů, evoluce, liščí ocásky či moje nohy, tvoje nohy.

(více)

Keškopoklad pod dubem u Omic20.7.2021

Léto je v časem táborů, dovolených a výletů. Pokud byste se chtěli i vy vydat do přírody v okolí Brna a užít si putování za překvapením, máme pro vás skvělý tip. Výlet zvládnou malý i větší průzkumníci.
V červnu se naši páťáci vydali za jedním z největších dubů v okolí Brna. Roste blízko Omic a podle popisu má mít 550 cm. Vypadá to, že dub od posledního měření zmohutněl, protože my jsme naměřili 590 cm (ve výšce 130 cm). Pod jeho vyčnívající kořeny jsme umístili keškopoklad. Pokud půjdete okolo, určitě zkuste keškopoklad najít, zapsat se, popřípadě můžete i něco směnit a zase uložit na původní místo. GPS souřadnice jsou 49.1657594N, 16.4275042E.
Na vaše zápisy a vzkazy se těší nejen naši absolventi 5.A.

Tradiční prázdniny v ZŠ Didaktis - školáky vystřídali řemeslníci :-)15.7.2021

Didaktis v létě... Že by nuda?! Kdeže :-). Opět přestavba... Od září budeme mít k dispozici 10 učeben a v každém ročníku třídu A i B. Řemeslníci se mají co ohánět - část je třeba vybourat, někde naopak postavit novou příčku, důležité je také sladit stavební a elektrikářské práce. Ale obrysy nových učeben se začínají vylupovat jako hrášek z lusku... Tak nám držte palce, ať stihneme práce včas.

Pomáháme s vyhledáváním mladých Einsteinů30.6.2021

Jsme jednou z pilotních škol v Brně, která se aktivně účastní testování nadaných žáků. Děti si pochvalují jak zdatně jsou testy připraveny, vtáhnou je do děje "videohry" a nespustí z ní oči, dokud nedojdou do konce, a že je to někdy hodně zapeklité :-)

Více se dozvíte ve zprávě  na iDnes.

Nejlepší přítel člověka v ZŠ Didaktis3.6.2021

Ve čtvrtek 27. 5. se děti z 2. B a 3. B aktivně zúčastnily programu "Člověk a pes". Na školní zahradu za námi přijely chovatelky a cvičitelky s pejsky Niro a Kate. Dozvěděli jsme se, co musí cvičený pes umět, jak reaguje na povely i jak se o něj máme starat. Ve skupinkách jsme vyřešili křížovku a ujasnili si tak, co si nezapomenout, když půjdeme s pejskem na vycházku. Nikdo se psů nebál, tak si všichni užili mazlení a drbání za ušima do sytosti - děti i psi:). Dětem udělalo největší radost, že si každý mohl zkusit psa vést přes překážkovou dráhu. Nebylo to jednoduché, ale pamlsky v ruce nám hodně pomohly! Psí dopoledne mělo velký úspěch, za týden za námi pejsci přijedou znovu s dalším programem.

Co má společného Ježíšek a Harry Potter?27.5.2021

Konečně se páťákům splnilo přání, Ježíšek jim 17.12.naložil dva pískomilí kluky Freda a George.

Kluci byli podobni klukům Weasleovým z Harryho Pottera, což ještě umocnilo pouto mezi všemi.Během ledna nám už začalo být více a více jasnější, že z George se nám vyklubala Georgina, a na konci ledna se narodili 3 malinkatí pískomilové.
Hned jsme si založili web o pískomilí rodince a začali jsme je ještě více studovat, pozorovat a psát o nich deník a odborné texty. Samozřejmě jsme obhlíželi i konkurenční weby, zda by náš web obstál. Přišli jsme na to, že si musíme dát pozor na autorská práva, na výběr fontu i pozadí. Natočili jsme si vlastní videa a nafotili spoustu fotek.
Věříme, že zde najdete spoustu užitečných informací.

Den s Einsteinem ve 4.A21.5.2021

Práce v centrech patří mezi oblíbené aktivity dětí v naší třídě. Tentokrát jsme se zaměřili na osobnost Alberta Einsteina. Na jednotlivých zastaveních v centrech mohly děti poznat život této osobnosti, seznámit se s jeho citáty v angličtině a zkusit jim porozumět, vyřešit několik zapeklitých rovnic nebo najít vzkaz ukrytý v textu s chybami. Kdo se nedozvěděl vše, co chtěl, mohl se Alberta Einsteina zeptat sám..: https://einstein.digitalhumans.com/

 

 

UKLIĎME SVĚT - Děti ze ZŠ Didaktis pomohly uklidit Vinohrady18.5.2021

Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Letos v dubnu se do této akce zapojili také žáci ZŠ Didaktis ve spolupráci s městskou částí Brno-Vinohrady. Během 14 dní vycházely do okolí své školy na Bzenecké jednotlivé třídy, vybavené pytli, rukavicemi a hlavně velkým nadšením, aby neúnavně sbíraly to, co z nepochopitelných důvodů poletuje v parcích, válí se kolem chodníků a zachytává se v živých plotech. Pracovníci městské části potom nasbírané odpadky odváželi k likvidaci.

Děti se divily, jak je to možné, že je toho tolik? Co všechno lidé vyhazují? A proč to vyhazují na zem, když pár metrů dál stojí odpadkový koš? Na tyto otázky je těžké odpovídat, ale ukazují na to, že tyto děti už přemýšlí jinak. Tak můžeme jen doufat, že v dalších letech bude okolí jejich školy, celé Vinohrady a celý svět čistší a krásnější.
ZŠ Didaktis děkuje městské části Vinohrady za spolupráci na této užitečné akci a těší se na další.
(více)

Průša do školy!29.4.2021

Projekt, kterého se neváhala zúčastnit 2. A a získala tak pro naši školu 3D tiskárnu! Úkolem bylo vytvořit projekt, který bude zahrnut do databáze projektů pro školy 3D modelů pana Průši. Do čeho se pustili naši druháci? Vyrobili si pomůcky do českého jazyka – tvrdé, měkké, obojetné souhlásky. Ty již mají druháci v malíčku a nejen to! Ale i tvoření ve 3D programu. Děti provázelo nadšení, zábava, nápaditost, kreativita, a nakonec především radost z opravdového tisku skutečných modelů a uspokojení z toho, že se projekt povedl a tiskárna je naše! JUPÍ! Fotogalerie zde

Den Země aneb Bramborový den ve 2. A26.4.2021

Obyčejná brambora. Je opravdu tak obyčejná, všední, nezajímavá, vařená či smažená? Není všechno tak, jak se zdánlivě jeví! 
 
Z obyčejné brambory se po vědeckém bádání druháků z Áčka vyloupla rostlina, která se zde v Evropě nepěstuje odjakživa. Byla sem dovezena! Děti z 2. A zjistily o všední potravině neobyčejné zajímavosti. Kdo ji přivezl, odkud, kdy, ve kterém století, co se zní dá vyrobit kromě jídla, jaké části rostliny jsou jedlé, které nikoli, kolik druhů brambor pěstujeme, jak dělíme brambory podle varného typu, jaké je její složení, kolika způsoby lze brambory připravit ke konzumaci, nevšední recepty, jak se vyrábí zdravé brambůrky a také jak získat bramborový škrob z brambory a jak škrob vypadá.
 
To bylo překvapení a nových informací! Bramborový den si všichni užili dosyta s bramborovou kaší k obědu a přírodním řízkem. Fotogralerie zde

Jarní úlovky očima dětí9.4.2021

My jsme už jarní úlovky zdokumentovali! Pošlete nám na oplátku i Vy své.
 
Přinášíme Vám rozkvetlou ukázku z pozorování a proměn přírody v závislosti na počasí (fenologie)! Zajímavé postřehy, výlety a další speciality očima dětí z 2. A v měsíci březnu.
 
No je to jedním slovem, nádhera, co myslíte? Do fotogalerie můžete nahlédnout přímo zde

Dubnové koumácké okénko je tu!8.4.2021

Minulá hádanka nebyla těžká na řešení, ale mnoho luštitelů ztroskotalo na splnění všech podmínek zadání. 
 
Tento měsíc tedy opustíme logiku a pohrajeme si se slovy a obrázky - k luštění nabízíme pranostiky a přísloví. Nepřátel se nelekejme a na množství nehleďme, proto rovnou tři.
 
Své tipy můžete do 30. 4. 2021 poslat na mail i.matuskova@zsdidaktis.cz.

Bude-li řešení správné, můžete se těšit na malinkou virtuální odměnu, my se těšíme na odpovědi sběratelů luštitelských ocenění i všech ostatních.
 
Chutě do toho, půl je hotovo!
 

Umění inspirované vesmírem30.3.2021

Jak jistě víte, IV. B tento rok cestuje prostorem a časem. Nedávno se tito neúnavní průzkumníci vzdálených století a probádaných i neprobádaných končin vrátili z Expedice VESMÍR. Každý z astronautů byl vyslán na jednu planetu, či vesmírný objekt, aby shromáždil poznatky, zaznamenal je a odprezentoval zbytku týmu. 
Jejich prezentace byly skvělé, musím se přiznat, že jsem se dozvěděla spoustu nových poznatků.
 
Ale tím to neskončilo. Po návratu z vesmíru napsal každý vypravování o svých zážitcích (o technických problémech s raketou, či nedostatku paliva, o setkání s mimozemšťany apod.). A nakonec se astronauti postili do umění. Neskutečné obrazy galaxií a planet si můžete prohlédnout zde

Česká školní inspekce "navštívila" distanční výuku na ZŠ Didaktis27.3.2021

Počátkem března nás "distančně" navštívila Česká školní inspekce (dále jen ČŠI). V rámci projektu, jehož cílem bylo sledovat aktuální úroveň on-line výuky na školách a vyhodnotit formu distanční výuky jako takové, inspektoři ČŠI navštívili v naší škole 10 online hodin u 10 vyučujících. Obsáhli tak téměř celý učitelský tým. Zaměřili se nejen na cíle, obsah a formy vzdělávání, ale i na dovednosti a zapojení žáků. I pro nás bylo užitečné vyslechnout si zpětnou vazbu a srovnání s jinými školami.
 
A jak to tedy celé dopadlo?
Ve srovnání s ostatními školami, které inspekce navštívila, a bylo jich opravdu dost, jsme podle ČSI obstáli na výbornou. Pevně věřím, že Vás tyto závěry potěší stejně jako nás.
(více)

Světový den vody26.3.2021

I když nejsme ve škole, připomněli jsme si Světový den vody, který se slaví vždy 22.3. Všichni jsme přišli v modrém tričku nebo mikině, a dokonce i Zetík měl modrou čepici.

V online hodině jsme dělali pokusy s vodou. Zjistili jsme, že olej a voda se nikdy nesmíchají, vždy olej plave nahoře a voda je dole. Dívali jsme se, jak se umí olej a voda vyměnit ve skleničce, zkusili jsme si, že i obyčejný papír udrží sklenici plnou vody otočenou dnem vzhůru tak, aby se nevylila a dozvěděli jsme se také, jak si vyrobit vodní hodiny a k čemu se dají použít.

Procvičili jsme si uši při poznávání zvuků vody a přišli jsme na to, že voda má tři podoby - pevnou, kapalnou a plynnou.

S pomocí videa jsme pochopili, co je to koloběh vody a velká část z nás ho umí i vysvětlit. Celou hodinu jsme zakončili nápady, jak můžeme vodou šetřit. A že jsme jich vymysleli opravdu hodně. Fotografie z akce můžete vidět přímo zde

Hádanka22.3.2021

Co mají společného zubní kartáčky, figurky koníků a angličáky? Nevíte?

A co mají společného učebnice pro čtvrtý ročník, sponky do vlasů, lego a kamínky pro štěstí? Zní vám to jako vtip? Možná máte trochu pravdu, protože čtvrťáci, kteří z těchto věcí tvořili, se u toho bavili. Aby si osvěžili správné psaní houslového klíče, skládali jeho tvar ze všeho možného, čeho našli větší množství. 

Co myslíte, který z nich je nejbarevnější, největší, nejmenší, nejlehčí, nejtěžší, nejstudenější, který umí vydávat zvuky? 

Čeho máte doma hodně vy? Na fotografie dětí se můžete podívat rovnou zde. 

 

3D tiskárna v provozu!17.3.2021

Slyšeli jste již o českých tiskárnách pana Průši? A o jeho výzvě "PRŮŠA DO ŠKOLY"? Ne?
 
My ano! A proto jsme se ucházeli o jednu 3D tiskárnu zcela zdarma! Přišla nám, smontovali jsme ji a naším úkolem je vytvořit projekt, který bude součástí databáze modelů využitelných pro školy. Daří se nám na projektu pracovat i při distanční výuce.
 
Do výzvy se s nadšením a radostí zapojili naši druháci! Modelují 3D náramky, přívěšky, auta, obydlí i pomůcky do výuky. Prohlubují si tak jemnou motoriku, prostorovou představivost, vnímání a modelaci ve 3D prostředí, upevňují práci na počítači, manipulaci s myší, prohlubují estetické cítění, kreativní myšlení a spolupráci. Prostředí programu Tinkercad se zdá být i pro tak malé děti velice intuitivní a přístupné.
 
Kdybyste jen mohli viděl tu radost, jakou mají děti z každého vytvořeného kousku! No, nádhera! Nechcete to také zkusit?
 

Březnové koumácké okénko10.3.2021

 
Přichází jaro, odkládáme bundy a kabáty a trochu se obáváme, jestli jsme přes zimu nepřibrali ... :)
Doba si žádá pozitivní myšlení, neřešme vlastní váhu a raději si s váhou potrapme mozkové závity.
 • Co bude na místě otazníku, pokud můžete použít maximálně tři stejné tvary (například 3 trojúhelníky)? 
 • Kolik řešení tahle úloha má?
Výsledek můžete do 21. 3. 2021 poslat na mail i.matuskova@zsdidaktis.cz.
Bude-li řešení správné, můžete se těšit na malinkou virtuální odměnu. Jdete do toho?

Jaro očima dětí.9.3.2021

Vyhlašujeme fotografickou soutěž pro naše žáky.
 
Každé bystré oko vidí svět kolem sebe jinak, jak jej vidí děti?
 
Máme pro ně tři kategorie:
 • Jarní makrofotka
 • Jarní lidský dotek
 • Příroda se probouzí
Na fotky se těšíme do 15. dubna, zasílejte na t.rychnovska@zsdidaktis.
Soutěž bude vyhodnocena v květnu na základě hlasování žáků.
Vítěze katergorií čeká uznání spolužáků, veřejný prostor ve škole pro umístění oceněné fotky a malá drobnost.
 
Další informace naleznete pod tímto odkazem
Těšíme se na vydařené výsledky a přejeme hodně štěstí při lovu :) 

Letní příměstský tábor 20213.3.2021

Dobrých zpráv si musíme vážit, dovolte nám tedy, abychom Vám sdělili, že již nyní plánujeme příměstské tábory pod vedením našich vychovatelů. 

Na základě úspěšného příměstského tábora, který jsme pořádali minulé letní prázdniny jsme se rozhodli, že pro letošní rok vypíšeme rovnou dva termíny, na které budete moci své děti přihlásit. 

 • Nabízíme tedy dva turnusy v prázdninovém červencovém měsíci. První turnus je orientován na mladší žáky, a to zejména pro děti z 1. a 2. ročníku, druhý turnus je více dobrodružný a je vhodný pro děti starší, zejména pak od třetího ročníku. 
 • Jedná se o příměstský tábor, který je primárně zaměřen na děti ze Základní školy Didaktis a bude z velké části orientován na pobyt v přírodě a její zkoumání. Podrobnější informace naleznete pod odkazem s plakáty. 

Důležití informace:

 • Přihlášku je možné zasílat do 24. března 2021 a naleznete ji pod tímto odkazem.
 • Platbu proveďte nejpozději do 31. března 2021.
 • Plakáty s podrobnějšími informacemi naleznete pod tímto odkazem
 • V případě dotazů se obracejte na vedoucího lektora Jana Múčku, tel.: 725 694 927, email: j.mucka@zsdidaktis.cz

 

Těšíme se na Váš zájem a nová letní dobrodružství. 

Organizace výuky od 1.3.25.2.2021

Organizace výuky od 1.3.2021 - všechny ročníky přechází do distanční formy výuky.

Rodiče i žáci již dostali aktuální rozvrhy online vyučování. Posílili jsme výuku ČJ, M a AJ, přidali výuku výchov formou setkávání v online ŠD. Odpolední meety mohou sloužit pro setkávání spolužáků viz "Kámoši na pokec". Pro děti, které potřebují pomoc s úkoly jsme připravili online setkávání s vychovateli. Nezapomínáme ani na děti nadané, které dostávají pravidelnou porci úkolů k zamyšlení, ani na děti s SVP, kterým se individuálně věnuje speciální pedagožka.

Více informací o čerpání ošetřovného neleznete ZDE
 
Přejeme všem pevné zdraví (i pevné nervy).

Koumácké okénko pokračuje!9.2.2021

Okolo Hradce ...
V Hodoníně za vojáčka ...
Rožnovské hodiny ...
 
Pro lepší náladu si můžete zazpívat a zároveň vyluštit přesmyčky s českými městy.

Výsledek můžete do 28. 2. 2021 poslat na mail i.matuskova@zsdidaktis.cz. Bude-li řešení správné, můžete se těšit na malinkou virtuální odměnu. Jdete do toho?

Sbírka pyžam pro děti v Dětské nemocnici FN Brno4.2.2021

Obrovskou krabici plnou dětských pyžam a pyžamek jsme ve středu 3. února předali Dětské nemocnici v Brně. Zapojili jsme se tak spolu s našimi žáčky a jejich rodiči do sbírky dětských pyžámek pro hospitalizované děti, kterou uspořádalo Statutární město Brno ve spolupráci s Dětskou nemocnicí FN Brno.

Když jsme na začátku ledna oslovili rodiče našich žáčků, netušili jsme, jak obrovskou odezvu tato akce vyvolá. Během ledna připutovaly k nám do školy desítky pyžam, ať už nových, nebo těch, ze kterých děti vyrostly. Některé balíčky přinesli přímo naši nejmenší žáčci, mnoho nám jich však přivezli i rodiče, jejichž děti do školy zatím nesmí a učí se distančně z domu. Nakonec se nám sešlo tolik pyžam, že krabice, kterou děti vyzdobily a pomalovaly v družině, byla tak velká, že dala zabrat i dvěma silným chlapům. :-)

Chtěli bychom proto moc poděkovat všem, kteří se rozhodli pomoci a věnovali pyžamka jak pro novorozeňata, tak pro větší děti. Věříme, že každému, kdo si je oblékne, se bude určitě lépe usínat a zpříjemní mu alespoň trochu čas strávený v nemocnici.

Zábava v druhém oddělení školní družiny!1.2.2021

Musíme přiznat, že i když nám ostatní spolužáci chybí, tak druhé třídy si docela užívají, že mají celou školu pro sebe, a to obzvlášť v čase družiny. Tolik prostoru a možností! Víc ping pongu a fotbálku, válení s knihou na gauči nebo třeba zkoušení a hraní divadla. Ptáte se jakého? Tento týden byl totiž plný fantazie, pohádek a nadpřirozených sil. Druháci vytvářeli kostýmy inspirované anglickým příběhem o super hrdinech a padouších, tedy super heroes a super villains. Některé děti vytvořily poutavé plakáty a nacvičily a zahrály pro ostatní divadelní představení. Viděli jsme Knoflíkové tajemství, Predátora a loutkový Příběh přírody.

Spolupráce mezi dětmi se ukázala důležitou i venku, třeba minulý týden při stavbě sněhuláků. Fotogalerie k nahlédnutí zde

Zetík provedl prvňáčky prvním pololetím21.1.2021

První pololetí se pomalu blíží ke svému konci a kvůli mimořádným opatřením bylo toto období obzvláště složité pro všechny prvňáky. Naštěstí máme Zetíka, pohádkového mimozemšťana z planety Zet, který našim nejmenším žáčkům pomáhal. Není proto divu, že se právě Zetík stal hlavním představitelem desítek videí, které pro děti natočily naše paní učitelky Evča a Terka ve snaze naučit na dálku školáčky základy čtení, psaní a počítání. Zetík se spolu s dětmi nejen učil, ale dělal i lumpárny, pro mnoho prvňáčků tak byl největším hrdinou.

Po nařízení distanční výuky nám nezbylo nic jiného než vymyslet pro první třídy úplně nový model výuky. Ve snaze neunudit děti při on-line výuce a zábavnou formou přitáhnout k výuce coby cenné spojence rodiče, jsme zvolili kombinaci více přístupů. Kromě klasické on-line výuky to byla právě videa, u kterých si děti mohly obraz zastavit, vrátit se a opětovně se podívat, jak například při kreslení stromu napsat písmenko s. Také díky Zetíkovi zvládly děti na dálku uvolňující cviky na zápěstí. Mimozemšťan jim ukázal, jak správně držet tužku, upravit sklon písma a dotahovat písmenka.

(více)

Koumácké okénko14.1.2021


Myšičko myš, pojď ke mně blíž...
Nepůjdu, kocourku, nebo mě sníš!

Jak rychle se vám podaří vyřešit tuto rovnici?
Výsledek můžete do 31. 1. 2021 poslat na mail i.matuskova@zsdidaktis.cz. Bude-li řešení správné, můžete se těšit na malinkou virtuální odměnu. Jdete do toho?

Skutečný dárek od cestovatelů ze IV.B11.1.2021

S končící vánoční dobou nám dobré zprávy nekončí. Ještě, než jsme se před Vánoci rozešli do svých domovů, věnovali jsme čas zamyšlení nad tím, co pro nás Vánoce znamenají. A protože IV. B je letos třída cestovatelská, přemýšleli a představovali jsme si, jaké Vánoce asi mají děti (a jejich rodiny) v různých koutech světa. Kromě seznamování s jinými tradicemi jsme si uvědomili, že pro některé děti by byly Vánoce, kdyby měly aktovku a pro některé, kdyby se dosyta najedly...A od tohoto uvědomění už byl jen krůček k tomu vymyslet, jak my konkrétně můžeme pomoci. Prozkoumaly jsme projekt SKUTEČNÝ DÁREK.
 
 
(více)

Střípky z našich online hodin8.1.2021

Některé děti ve 3.B stále touží "být slavné". Slib, že jejich společná práce bude zveřejněna, byl dnes opravdu velkou motivací ke společnému tvoření příběhu z vyjmenovaných slov na interaktivní tabuli Jamboard. Nápady z nich přímo tryskaly a nenavštívil nás ani neřád Čmáral! Tak co na to říkáte? Bude jejich sláva zasloužená?

Pět P pro distanční výuku4.1.2021

1. Pravidelnost 

Vstáváme a snídáme každý den (společně) tak, abychom začali pracovat v dobu, kterou si určíme. (Pro někoho je to v 7:30, pro jiného v 9:00.)

2. Prostředí

Dítě má svoje místo, kde pracuje do školy, má tam i pomůcky, které potřebuje, snažíme se o klidné zázemí. Respektuje taky místo a klid pro práci rodičů.

3. Pravidla 

Zkusíme se spolu domluvit, jestli v každý den musí (chce) dítě splnit nově zadané úkoly/ úkoly s termínem toho dne/ aspoň jeden úkol dobrovolný – aby děti přesně věděly, co je jejich práce, co se od nich očekává a mohly si to rozplánovat. A potom se může jít bavit, trénovat na nástroj, sportovat, na počítač, ...

4. a 5. Podpora a příjemná atmosféra 

Jsou nad všechna výše uvedená pravidla a pomohou nejvíc. Zkuste si, a víme, že někomu z Vás se to už daří, z těchto nezvyklých situací vzít to dobré.

 

Fandíme Vám! 

(z pera naší paní učitelky)

Vánoční nadílka v Didaktisu27.12.2020

S velkým potěšením můžeme oznámit, že Ježíšek přišel se svou nadílkou i k nám do Didaktisu. A že to je silák, tolik krásných knížek, které nám přinesl, to budou děti koukat. Těšit se můžou na nejrůznější příběhy plné dobrodružství. Malou ochutnávkou je například: Svět podle Norma, Garfield kouzelníkem, Honba za zlatým rounem, Tajemství pohřešovaného může, Dvojčata aneb chaos na druhou nebo Detektivní kancelář Leo & Leo. Věříme, že knížky potěší nejen vášnivé čtenáře, ale vzbudí zvědavost i mezi méně nadšenými knihomoly. 
Přejeme příjemné dny plné pohody a společných chvil v teple domova. Těšíme se v roce 2021! 

Pracujeme na sobě15.12.2020

Protože je našim cílem vzdělávat naše žáky všestranně, zajímavě a moderně, držíme se moudrého filozofa, pedagoga a didaktika Jana Amose Komenského, který tvrdil, že: "Učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.

A tak se i naši učitelé nepřestávají neustále vzdělávat. Toto čtvrtletí absolvovali řadu školení a seminářů, například kurzy o formativním hodnocení, o výchově a výuce Mind (mimořádně nadaných) dětí, o tvorbě komiksů v online prostředí, o badatelství ve škole, o čtenářských dílnách a řadu dalších. Někteří z nich byli i školiteli a inspirací pro ostatní pedagogy. Cesta za vzděláváním nikdy nekončí. 

Andělsko-čertovský den a hledání mikulášských dobrot8.12.2020

Blížil se Mikuláš a děti už se nemohly dočkat. Dováděly, řádily a pořád se ptaly, jestli k nám do školy přijde Mikuláš už v pátek. No jo, jenže Mikuláš prostě chodí 5.12. a v pátek je teprve 4.12., tak co s tím?

Zrodil se tedy nápad, že se za čerty a anděly mohou převléknout děti a učitelé. A tak se také stalo. První prosincový pátek běhalo po škole nespočet čertů a andělů. Všem jim to moc slušelo. Když to Mikuláš viděl, asi se rozhodl, že připraví alespoň pro 1. ročníky malou dobrotu. Jenže to vůbec nebylo zadarmo. Myslíte si, že děti musely říct básničku? Kdepak. Čekalo je luštění šifer a různých nápověd. Některé byly obrázkové, k jiným bylo třeba znát už nějaká písmena, ale když daly děti hlavy dohromady, podařilo se jim všechno vyluštit a ukryté mikulášské dobroty našly.

Na fotografie z tohoto kouzelného dne můžete mrknout přímo zde

Koumácké okénko3.12.2020

Blíží se Vánoce, čas, ke kterému patří pohádky a filmy, i když třeba jindy televizi příliš neholdujete. Dejme tomu i hlavolamový rozměr. Odhalíte názvy pohádkových a filmových postav z Lega?
 
A co takhle hra pro celou rodinu? Každý si složí svého hrdinu a nechá ostatní hádat, možná zažijete spoustu legrace :) 
 

Dobrodružství s tajuplným dopisem2.12.2020

 
Ve škole se nám tentokrát stala divná věc.
Celé jedno dopoledne se po prostoru školy pohybovaly "bludné duše". V jedné ruce papír, ve druhé mobil, a pohled upřený dolů. Tak nějak to vypadalo v rámci výuky ve 3.B.
 

Ráno děti ve třídě našly láhev, ve které byl stočený papír.

Co to je? Co je uvnitř? Můžeme to vyndat?

Zavládla ZVĚDAVOST.

 A co bylo dál? :-)

 

(více)

Informace k zahájení výuky od 30.11.202027.11.2020

 

Mílí rodiče,

žákům 1. stupně ZŠ končí povinná distanční výuka a od 30. 11. 2020 je obnovena povinná výuka prezenční. Pokud nemůže dítě nastoupit do školy ze závažných důvodů, obrátí se zákonní zástupci na třídní učitelku, popř. na vedení školy.

Rozvrh hodin vychází z původních rozvrhů, vzniklé změny nastaly na základě metodických pokynů a doporučení MŠMT, MZČR, vlády a organizačních důvodů. Plně jsou zachovány hlavní předměty, omezena je hudební a tělesná výchova. Aktualizovaný rozvrh je již připraven a naleznete ho nejpozději 30.11.2020 v aplikaci Škola online.

PROVOZ ŠKOLY bude od 7:00 do 17:00

Informace o provozu ŠKOLNÍ DRUŽINY a CO dětem DO ŠKOLY PŘIPRAVIT naleznete ZDE

Děkujeme za spolupráci a podporu, které si velmi vážíme.

Kdo si hraje, nezlobí (ani při online výuce) :-)24.11.2020

Online výuka nemusí být jen otrava bez kamarádů. O tom se každý týden přesvědčují naši páťáci. Kahoot, Socrative, Quizlet, Quizizz jsou slova, která znají děti nejen našeho nejvyššího ročníku, a která “nás baví”. Každý pátek pomocí těchto aplikací zábavnou formou procvičujeme, opakujeme a upevňujeme učivo. Soutěžíme v týmech i jednotlivě. Můžeme přepnout i do nesoutěžního režimu a probrat látku více do hloubky.

Myslíte, že lego je jen pro "prťata"? Tak to ani náhodou. Právě kostky lega přinesly dětem daší rozptýlení ve výuce na dálku. Díky zábavné výzvě jsme vytáhli ze skříní a z pod postelí naše lego kostky a postavili postavičky, které se objevily a stále objevují místo nás v Meetu.

(více)

Karel IV a Svatý Václav na nás promluvil přes aplikaci ChatterPix23.11.2020

Cestovatelé prostorem a časem, tedy letošní IV. B, se v distanční výuce seznámili také s prvními českými panovníky. Aby si je lépe zapamatovali, vytvořili si "mluvící hlavy". Jak se to dělá? No, nejdříve nakreslíte portrét osobnosti, kterou si vyberete. Potom napíšete a namluvíte text, který by tato osobnost mohla pronášet, a nakonec to dáte dohromady v aplikaci Chatterpix. Potřebujete tedy být tak trochu malíř, tak trochu historik, k tomu spisovatel a "ajťák".
Zdá se, že to našim čtvrťákům problémy nedělá.
 
Ukázky práce našich dětí v průběhu distanční výuky najdete ZDE.

Podzimní návraty18.11.2020

Je ráno 18. listopadu 2020. Žáčci i rodiče, kterých se týká výuka v prvních a druhých třídách slavnostně nasedají do aut, autobusů, tramvají nebo se vydávají na ranní cestu do školy po svých. To je první věc, která je vůči několika minulým týdnům odlišná. Dnes už nebudeme ráno zapínat počítače, nebudeme se vítat na "Meetu" a ani nebudeme fotografovat paní učitelce písanku či početníček.

Jak dnes a jak následující dny? Zasedneme po ránu do komunitního kruhu a řekneme si jak se máme, můžeme se navzájem podívat do očí, můžeme si vzájemně pomoci a zajdeme si společně i do jídelny na oběd. Podzim nám přeje, a tak odpoledne vyběhneme na hřiště a poskládáme obrázek ze spadaného listí. Budeme se smát a užívat si základní školy plnými doušky. Ano, má to pořád nějaká ale .. ale z poloviny máme vyhráno. 

 

(více)

Dubánku náš, copak děláš?19.10.2020

Naše děti se ve výtvarné výchovně a následně v pracovních činnostech ponořily do málo objeveného světa dubánků. Objevili jsme u nás ve škole hned několik dubánčích rodinek dokonce i s miminky v kočárcích, nevěstu se ženichem, turistu s jeho věrným psem, a i dubánka kreslící kružnici. Páťáci vytvořili dubánky z žaludů, kůry, kamenů, klacíků a dalších různých přírodnin, tavné pistole a pár špejlí. Práce to byla titěrná a děti se opravdu nadřely, aby dubánci vypadali podle jejich představ. Na závěr celého tvoření byl zasazen semenáček dubu, který jsme dostali v rámci projektu U 4 dubů. Teď je řada na nás, a to až nám to povolí si vypěstovat vlastní semenáčky. Odkaz do fotogalerie zde

Ohlédnutí za školou v přírodě 20206.10.2020

Ve třetím zářijovém týdnu proběhla škola v přírodě s dobrodružným názvem CROMAGNON. Obklopeny krásnou přírodou Vysočiny se děti pustily do rozsáhlé strategické hry, ve které se jejich tlupy snažily získat dostatek zásob na zimu. Průběh hry ovlivňovaly úspěchy malých cromagnonců v aktivitách a její výsledek závisel na tom, jak dokážou ve finální aktivitě zužitkovat dovednosti a suroviny, které získali a nashromáždili.

(více)

Kreativní tančírna1.10.2020

Máte rádi, když dostáváte dárky? Tak my jsme jeden dostali! Družina může využívat tančírny, kterou má na patře a v případě nepříznivého počasí se v ní sportovně i jinak vydovádět. A protože byla naše radost obrovská, rozhodli jsme se dát dětem volnou ruku. A to doslova. Děti se chopily štětců, palet a barev a vyzdobily si tančírnu k obrazu svému. Přijďte se podívat, jak naše barevná akce dopadla. Případně se mrkněte na fotky plné radosti. 

Vítáme další novou tvář v našem týmu17.9.2020

Vážení a milé rodiče,

před pár dny jste si mohli přečíst pár řádků od nové paní učitelky z I.B. Dnes Vám přinášíme milá slova od paní učitelky Lenky, která se stala novou tváří ve třídě III.A. 

Zde uvádíme krátký rozhovor s Lenkou Vovsovou.

Ahoj Leni, můžu Tě poprosit o pár slov o Tobě?
 
Ahoj, jmenuji se Lenka Vovsová a od nového školního roku jsem třídní učitelkou 3.A. Sama jsem maminkou třeťáka Martina a páťáka Michala. Vystudovala jsem občanskou výchovu a zeměpis pro ZŠ na MU v Brně a sociologii a sociální politiku na UK v Praze. Jako malá jsem chtěla být učitelkou po vzoru své babičky, ale v posledním ročníku pedagogické fakulty mne v předmětu Sociologie přenesl zájem o sociologické výzkumy na Karlovu univerzitu do Prahy, kde jsem po ukončení studia v této oblasti také pracovala. Do školství jsem se vrátila s nástupem svých dětí do školky. Pracovala jsem na klasické a také na alternativní škole a jsem za tyto zkušenosti moc ráda. Oba směry mi umožnily vzájemné srovnání vzdělávání dětí a dále utvářely můj přístup k výuce dětí. Kromě ostatních předmětů mě moc baví výtvarná výchova, kterou jsem před nástupem do ZŠ Didaktis také vyučovala. 
 
Jaké jsou Tvoje první dojmy z nového školního roku? 
 
Velmi dobré. Vnímám nápomocný, sehraný, přátelský kolektiv a také třeťáci a jsou moc fajn. Těším se na rodiče, na vše nové a co přinese každý nový den ve škole. 
 
 
(více)

Ohlédnutí za prvními týdny školního roku 2020/202112.9.2020

První týdny školního roku 2020/2021 jsou za námi a my jsme byli zvědaví, jaké jsou čerstvé dojmy naší nové kolegyně Evy Jevčákové, která je paní učitelkou ve třídě I.B. Proto jsme se na Evu obrátili s pár otázkami, na které nám s velkou ochotou odpověděla. My si to samozřejmě nenecháme pro sebe a její slova s vámi rovnou sdílíme. Přejeme příjemné počtení. 

V prvé řadě bychom Ti, Evi, rádi poděkovali, že se s námi o své zážitky podělíš a také Tě rovnou požádali, zdali by ses mohla představit i těm, kteří Tě doposud nepoznali. 

Jmenuji se Eva Jevčáková a zanedlouho mi bude 28 let. Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity a možná mnohé překvapí, když napíšu, že jsem o práci učitelky nikdy nesnila. Dalo by se říct, že jsem chtěla být všechno možné, jenom ne učitelka. Po střední škole se ve mně ale něco zlomilo a já nastoupila na „pajdák“. Teď jsem za tuhle práci opravdu vděčná. Baví mě a hlavně, dává mi smysl. K mým koníčkům…mám ráda knížky, historii a dlouhé procházky.

Jaké jsou Tvoje první dojmy z nového školního roku?

Bude to šrumec! Ale dojmy z prvního týdne jsou moc dobré, opravdu. Děti jsou skvělé a namotivované k objevování a učení se nových věcí. Dojmy z kabinetu jsou také skvělé. Všichni jsou vstřícní a nápomocní a já se tady cítím dobře.

 

 

(více)

Aktuální hygienická opatření v ZŠ10.9.2020

Vážení rodiče,

vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci platí od čtvrtka 10. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách budov v celém Česku. Opatření se týká i škol v tomto rozsahu:
 • roušku je třeba nosit ve společných prostorách školy,
 • roušku nemusí děti nosit ve třídách.
Přibalte tedy na zítra dětem do aktovky 2 roušky, jednu na dopoledne, druhou na odpoledne. 
Nadále platí omezení vstupu do školy všem dospělým osobám.
 
Přidávám i aktuální informaci z Krajské hygienické stanice v Brně, kterou jsem dnes kontaktovala - školu v přírodě není třeba rušit, v současné době neexistují žádná plošná opatření, která by toto zakazovala. 
Z hygienického i zdravotního pohledu se pobyt v přírodě jeví jako velmi vhodnou variantou v tomto období.
 
Děkujeme za součinnost. A přejeme pevné zdraví.

Budu Tvým patronem10.9.2020

Začátek nového školního roku je obdobím, kdy se žáci ve svých školních třídách opět po dvouměsíční přestávce setkávají. Někteří se během prázdnin scházeli, jiní se po celou dobu vůbec neviděli. Mezi spolužáky dochází k oživení vzájemných vztahů již navázaných v nižších ročnících, ale dochází také k vytváření vztahů nových. Každý začátek školního roku je však spojen i s novými žáčky naší základní školy. Letošní prvňáčci mají ale veliké štěstí, protože jsou pod ochranou zkušených mazáků z pátého ročníku. Ti se stali pro prvňáčky osobními patrony a pomáhají jim o přestávkách, seznámili je s celým školním týmem, v jídelně přispěchají na pomoc při ne zcela jisté chůzi s tácem. Prvňáčci a páťáci jsou perfektnámi parťáky, vymýšlí společná dobrodružství a posilují si vzájemnou zodpovědnost a jistotu. A víte jak jsme to poznali? Když se tváře mladších i starších dětí při vzájemném setkání rozzáří úsměvem. Přejeme prvňáčkům i jejich patronům kouzelný a dobrodružný školní rok 2020/2021. Fotografie k nahlédnutí pod tímto odkazem

Pasování prvňáčků2.9.2020

Prvního září se otevřely brány do Království vědění všem zvídavým prvňáčkům. Děti se seznámily se svojí paní učitelkou, vybraly si lavici, zaradovaly se z dárečků, rozkoukaly se po škole. Díky vlídným slovům paní Královny a jejímu pasování se děti staly právoplatnými prvňáčky naší Základní školy Didaktis. Z celého srdce prvňáčkům přejeme, ať se jim u nás líbí, vzdělávání je baví, najdou si prima kamarády a užijí si mnoho dobrodružství. A mimochodem, mají veliké štěstí, protože každý z nich má svého patrona a to zkušeného žáka z pátého ročníku. 

Hola hola škola volá!28.8.2020

Vážení rodiče, milí žáci,
chladná rána a ještě chladnější večery napovídají, že léto se pomalu blíží ke svému konci.
Brány školy pro Vás otevřeme v úterý 1. září, a to v následujícím režimu:
 
7:00 - 8:30 - ranní družina pro žáky 2.-5. ročníků
8:30 - 11:15 - třídnické hodiny ve 2. ročníku,
8:30 - 11:35 - třídnické hodiny ve 3. ročníku,
8:30 - 12:00 - třídnické hodiny ve 4. ročníku,
8:30 - 12:20 - třídnické hodiny v 5. ročníku.
 
Následuje oběd a školní družina (do 17:00).
 
Slavnostní pasování prvňáčků:
9:00 - 10:00 - třída I. A
10:00 - 11:00 - třída I. B
 
Oběd a družina jsou pro žáky 1. ročníků zajištěny od středy 2. září.
Těšíme se na viděnou.

První příměstský tábor 20204.8.2020

Když se v pondělní červencové ráno otevřely dveře naší základní školy a z dálky šel slyšet dětský smích, jemně nás mrazilo na zádech. Před námi byl totiž první příměstský tábor, který nesl poselství environmentální výchovy. Očekávání byla veliká, nadšení ovšem také. Pevně jsme všichni doufali, že se naše “envi-mise” povede.  

Skupina dětí byla opravdu různorodá, a co na tom bylo nejnapínavější byl fakt, že polovina našich dobrodružných zachránců bylo ještě školou nepolíbeno, jednalo se o naše malé prvňáčky. Kouzelná ale byla nápomoc starších spolužáků, kteří se k této vzniklé situaci postavili jako zkušení mazáci. “Tady si před jídlem umyješ ruce, tady jíme, možná bude i nějaký koláč .. no a tady, tady je to nejlepší, můžeš lézt nahoru a dolů, no a až budeš větší, tak se zvládneš pověsit i hlavou dolů, dívej, ukážu ti to. Kristýnko, můžu to ukázat?” Takové kamarádství se mezi dětmi začalo utvářet od brzkého rána.  

Prožili jsme si společně mnohé. Ranní jógové série, sbírání herbáře, pečení domácího chlebíku, vaření mátového sirupu, batikování oblečení či výroba domácích mýdel. Běhali jsme po hřišti, toulali se parkem Akátky, zkoumali jsme naši zahrádku. Na co však budeme vzpomínat s úsměvem na tváři všichni, tak určitě na celodenní výlet do Mariánského údolí.  

(více)

Ohlédnutí za vskutku neobyčejným pololetím16.7.2020

Až jednou budeme vzpomínat na neobyčejné zážitky a události, určitě se alespoň některým pedagogům, žákům a rodičům vybaví druhé pololetí školního roku 2019/2020. A není divu, protože toto pololetí před nás postavilo mnoho nečekaných úkolů a výzev. Ať už to byla zkouška našich schopností přizpůsobení se, spolupráce, míru improvizace nebo kreativity. Bezesporu posunulo naše dovednosti v oblasti IT a možná jsme se o sobě díky vzdálené výuce dověděli něco, co jsme předtím netušili.
 
Žáci si uvědomili, že vlastně chodí do školy moc rádi a doma bez kamarádů to není ono. Jiní se podle svých vlastních slov naučili plánovat si práci. Další zjistili, že se všechno netočí jen kolem nich, ale je potřeba se doma domluvit a uzpůsobit si všechno tak, aby mohli pracovat rodiče, učit se sourozenci, někdo nakoupil a jiný zase uvařil. 
 
Někteří rodiče v sobě objevili dřímajícího učitele nebo učitelku a s radostí se zapojili do vzdělávání svého dítka, pracovali společně na projektech a úkolech navíc, natáčeli s dětmi videa, anebo jen s velikou radostí a pýchou žasli, jak mají úžasné dítě, a co všechno už zvládne samo.  Jiní se seznámili s tím, co vše to "učení" obnáší a vzrostl jejich obdiv k učitelské profesi. 
(více)

Další krok 5. A6.7.2020

Končí další školní rok a s ním odchází i další páťáci. Tentokrát je to právě naše třída. Ráno jsme se potkali ve třídě a  podepsali se na pamětní zeď pod náš vlastní citát. Ostatní žáci školy nám připravili krásné rozloučení, udělali špalír po schodech, až ven ze školy, celou dobu zvonili nebo frkali frkačkami. My jsme si s nimi plácli nebo zamávali a vyšli jsme ven před školu. Na zahradě nás čekalo naše poslední vysvědčení na základní škole Didaktis. Po jeho rozdání jsme si přiťukli rychlými špunty a užili si posledních pár společných chvil a piknik. Po Didkatisu se nám bude stýskat, ale když něco starého končí, nové začíná. A my se na to nové už těšíme. Fotogalerie k nahlédnutí zde
 

Úřední hodiny3.7.2020

V době letních prázdnin jsme Vám k dispozici každé úterý a čtvrtek od 9:00 do 14:00, popř. na základě telefonické domluvy. Hezké léto všem.

Čarokrásná družina30.6.2020

Když se 25.května otevřely dveře naší školy, s úsměvem na tváři, avšak zahaleného pod rouškou, jsme vítali děti na nástupišti devět a 3/4. Lámali jsme si hlavu, jak družinu nebo také nově odpolední činnosti, na zbytek školního roku pojmout. Na čem jsme se ale jednotně shodli bylo, že si to chceme co nejvíce užít. A tak prvním krokem na našem seznamu, co je třeba udělat, bylo vyslat modlitbu za krásné počasí, jelikož jsme byli okolnostmi dovedeni k venkovnímu programu na každé odpoledne.  
 
Povinná výbava jako pláštěnka, dezinfekce, rouška či rukavice. Nic nás nezastavilo, ba naopak, nakoplo nás to ke společné práci na programu celo družinové hry na základě knižní a filmové čarodějné ságy Harry Potter. Pondělní porady a plány na celý týden, dopolední přípravy her či hlavolamů, výtvarných činností a bezpochyby pohybových aktivit. Škola byla zahalena do čar a kouzel hned od prvního dne nástupu dětí zpět do školy. Každá třída obdržela zvací dopis do své koleje, nesměl chybět zápočtový list mladého kouzelníka či kolejní erb a kouzelnická hůlka. Z jídelny se stala Velká síň s levitujícími svíčkami nad hlavami, toalety se změnily na Místo nejvyšší potřeby, zahrádka už nebyla obyčejná, nýbrž se z ní stal Zapovězený čarovný les a hřiště bylo místem pro trénink famfrpálu.  
(více)

Den dětí v ZŠ Didaktis16.6.2020

Žáčci naší školy oslavili Den dětí podporou Záchranné stanice volně žijících živočichů v Bartošovicích. Odměnou jim byla nejen lahodná čokoláda, ale i hřejivý pocit, že každý z nich slupnutím čokolády podpořil dobrou věc. Děti také dostaly omalovánky a příručku pro řešení nejčastějších situací s volně žijícími živočichy. Za vybrané peníze může záchranná stanice nakoupit například krmení pro poštolku obecnou nebo pro sýčka obecného na celý rok. Věděli jste, že každý rok se do jedné záchranné stanice dostane až 150 poštolek? Více informací o tom, jak udělat dobrý skutek a pomoci zvířátkům v nouzi, najdete na stránkách Záchranné stanice Bartošovice.

Znovu otevíráme 25.05.202020.5.2020

Vážení rodiče, rádi bychom Vás informovali, že 25. května 2020 znovu otevíráme naši základní školu dle vyjádření MŠMT ze dne 30. dubna 2020. Tímto Vás informujeme o možnosti účasti na vzdělávacích aktivitách od 25. května 2020.
 
Provozní doba školy je upravena. Děti je možno do školy přivádět od 8:00 hodin, odpolední činnosti končí a škola ze uzavírá v 16:00 hodin. 

Respektujte, prosím, hygienická opatření. Nezapomeňte přinést hned první den nástupu dítěte do školy podepsané čestné prohlášení, které nesmí být starší 1 dne - bez něj nesmíme Vaše dítě do školy přijmout! Připravte pro své dítě na každý den 2 čisté roušky, v jedné dítě přichází do školy a jedna je rezervní, uložena ve vlastním sáčku u třídního učitele. Dále na každý týden čisté prostírání/ubrousek, na kterých budou moci děti ve třídě svačit. Mezi další zavedená opatření patří: každodenní dezinfekce kontaktních ploch, nošení roušek ve společných prostorách, průběžné měření teploty dětí a další. 
 
Těšíme se na Vás!
Tým ZŠ Didaktis. 

Hmyzí hotel otevřen11.5.2020

Na naší školní zahrádce nenajdete sádrového trpaslíka, do módy se dostal hmyzí hotel. Nejen, že vypadá krásně .. ale je zároveň i praktický. 
A jaký je cíl takového hmyzího hotelu? Přilákat hmyz, který se postará o opylování a pomůže i v boji se škůdci. Vše ekologicky! 
Než se otevřou školy, můžete se pustit do výroby vlastního hmyzího hotelu. Co je k tomu potřeba? Stačí provázky, drátky, stébla rákosu, suchá tráva, šišky, nalámané klacíky, stará dutá cihla, ztrouchnivělý kmen stromu či prázdná makovice. Na vrtání děr do dřeva postačí běžná vrtačka ... Tak hurá do práce!

 

Vyhodnocení rodičovského dotazníku16.4.2020

Vážení a milí rodiče, 

před nedávnem jste od nás obdrželi krátký dotazník, který monitoroval Vaše vnímání aktuální školní výuky a situace s tímto obdobím spjaté a také jsme zjišťovali Vaše potřeby a jak na ně můžeme jako škola reagovat. Rádi bychom Vám teď krátce představili výsledky Vašich zkušeností, protože jen sdílení naší společné práce nás může posunout dál, a ještě více zefektivnit distanční formu vzdělávání. Pro samostatné vyhodnocení dotazníku bylo použito 88 odpovědí. Pojďme se nyní podívat na některé z nich. 

Například údaje získané u otázky zaměřené na průměrnou denní dobu strávenou nad výukou, přesně znění otázky: Nad úkoly tráví mé dítě denně průměrně, odpovědělo 61,4 % rodičů, že jejich práce s úkoly nepřesáhne 4 hodiny, stejně tak to dopadlo s otázkou zjišťující čas dospělého, který dítě v domácím prostředí vzdělává, celkem 73,9 % rodičů se dítěti věnuje nejvýše 4 hodiny. Krátké doporučení pro rodiče ze strany pedagogů: chovejte se trochu jako ve škole. Pokuste se dětem stanovit denní řád, co chci a co splním, s čímž Vám pomáhají vzdělávací plány, které učitelé zasílají. Děti také umí velmi dobře pracovat se sebehodnocením, nebojte se je využívat. Do programu dne by měla být zahrnuta i aktivita typu čtení či zhlédnutí zajímavého dokumentu či videa. A pokud máte kontakt na některého ze spolužáků, není vůbec od věci učit se skrze webovou kameru společně.

 

(více)

Rozmarné jaro27.3.2020

"Tento způsob jara (orig. léta) zdá se mi poněkud nešťasným .." Léto ještě čeká na svůj čas za dveřmi, ale kdo by neznal slavnou větu z románu Rozmarné léto. Jaro v roce 2020 se zdá být opravdu netradiční. Nejen, že musíme chodit s rouškou na tváři po ulicích, je nutno držet pravidla a fungovat s ní i ve vnitřních prostorách. Nás ale nic nezastaví a tak bychom Vám rádi ukázali, co se po dobu uzavření škol událo u nás v Didaktisu. Škola prošla hloubkovým úklidem a holky se do toho pustily se vší vervou, pomyslně nezůstal kámen na kameni. Koberce, podlahy, jídelna, šatny .. na všechno přišla a ještě dojde řada. Dokonce i na přesazování květin. Věříme, že v nových květináčích a čerstvé hlíně se jim bude dařit zase o něco lépe. 

 

(více)

Vzdělávání dětí po dobu uzavření škol12.3.2020

Vážení a milí rodiče,
ačkoli základní školy v České republice jsou v tuto chvíli uzavřené, v žádném případě to neznamená, že děti mají prázdniny. V našem týmu proto připravujeme program, jak rozvíjet děti i v aktuálních podmínkách, které se blíží tzv. domácímu vzdělávání. 
 
Rádi bychom Vás s naším programem krátce seznámili a současně Vás požádali o podporu v této mimořádné situaci. 
(více)

Počasí rychle a přesně! Hlásí se meteostanice Didaktis.4.3.2020

Chcete vědět, kolik je venku stupňů? Pořiďte si teploměr. Nás ale zajímá i vlhkost vzduchu, množství srážek, rychlost a směr větru či vývoj tlaku. A tak jsme si pořídili vlastní meteostanici. Meteostanice sbírá data na střeše školy a zpracované výsledky můžeme pozorovat na displeji v jídelně. Mimo zmíněnou vlhkost vzduchu či množství srážek, můžeme sledovat teplotu vnitřní i vnější, a tak děti mohou snáze odhadnout, kolik vrstev je třeba na odpolední divočení na zahrádce či hřišti. Inu, umíme si poradit i bez rosničky. 

Setkání školního parlamentu2.3.2020

Začátkem měsíce února proběhlo v prostorách školy setkání školního parlamentu. Školní parlament je místo pro zapojení žáků do života školy. A o čem takové setkání pojednávalo? Zástupci školního parlamentu přednesli náměty na zkvalitnění fungování školní jídelny. Připomínky byly trefné a některé i úsměvné. Kdo z Vás by si nepřál svačit palačinky, donuty či muffiny každý den? Naopak nápady na ovocný či zeleninový bar byly podnětné, případně myšlenky na čerstvé bylinky na stolech pro oživení hlavního jídla. To se nám líbí! S dětmi jsme vše prodiskutovali a snažíme se momentálně najít optimální řešení. Školní parlament je totiž prostředkem pro přenost informací mezi všemi třídami, napomáhá spolupráci mezi jednotlivými ročníky. Snaží se o naplňování cílů školy v oblasti osobnostní a sociální výchovy a výchovy demokratického občana. O samotných výsledcích se můžete informovat u zástupců tříd nebo v prostorách jídelny, tam se člověk dozví mnoho užitečného :) 

Velkým malotraktorem - kabrioletem7.2.2020

V pátek 7. února jsme se vydali s žáky I.A a II. A na exkurzi do nedalekého muzea Zetoru. Dozvěděli jsme se, kdy se traktory začaly vyrábět, taky jakou barvu měl Zetor v průběhu času a kam až se naše traktory vyváží. A že těch zemí po celém světě je! Největší senzací této exkurze byla možnost sednout si za volant několika desítek traktorů. A věřte, že ten den se chtěl stát traktoristou opravdu každý, a to včetně doprovodu z naší školy Kristýny a Blanky. Fotogralerie k nahlédnutí zde

Vesmírný den4.2.2020

Krásný, zajímavý, přenádherný, obří i nebezpečný. Takový je podle dětí vesmír. Čtvrtá třída se v průběhu měsíce ledna a února proměnila ve vesmírnou výzkumnou stanici a svoji poozornost zaměřila na studium odborné vesmírné literatury. Každý si vybral planetu nebo hvězdu, která mu byla něčím sympatická. V centrech aktivit děti například zjistily, kolik by na jimi zvolené planetě či hvězdě vážily, zjistili složení, vzdálenost, počet satelitů, teplotu, hustotu, svítivost, velikost, apod. Vznikly 3D práce, které děti poutavě prezentovaly. No posuďte sami! Fotogalerie k nahlédnutí zde

Oslavy nového roku ve znamení kovové Krysy30.1.2020

Žáci třetích tříd se v tomto týdnu vydali na lyžařský výcvik, a tak nám počet dětí ve školní družině prořídl a my jsme tak dostali nápad, že družinová oddělení zkusíme více spojit a provázat tak vztahy mezi mladšími a staršími dětmi. Jelikož v tomto týdnu začal i čínský nový rok, a to ve znamení kovové Krysy, rozhodli jsme se s dětmi tento rok oslavit. A jak naše oslava vypadala? Nejprve jsme se museli připravit a vytvořit si hezké prostředí kolem sebe. Děti dekorovaly do tradiční červené barvy, tvořily lampiony a také malovaly čínského draka. Dále jsme si museli i něco nastudovat, abychom veděli, v čem taková čísnká oslava spočívá. Prvňáčci se nechali inspirovat staršími spolužáky a vrhli se na nácvik divadelního představení, na které starší spolužáci dostali vlastnoručně vyrobenou pozvánku. A aby toho nebylo málo, tak k pořádné oslavě patří také pořádné občerstvení. Již nákup surovin a samotná příprava byla skvělá zábava, natož následná konzumace. Slečny ze třetí a páté třídy vyrobily slanou i sladkou pomazánku a jako poděkovaní pohostily malé divadelníky z jedniček. Týden to byl naprosto úžasný a Vy se o tom můžete přesvědčit ve fotogalerii

Ohlédnutí se za Klubem pro nadané děti22.1.2020

Konec prvního pololetí se k nám blíží rychlostí blesku a my bychom Vám rádi zrekapitulovali dosavadní dění v Klubu pro nadané děti. V říjnu jsme klub odstartovali skautskými tématy, kde jsme od šifry společně s dětmi došli až k dobrému skutku. Další klub byl tematicky zaměřen na informace ze světa nevidomých osob a vodících psů. O týden později k nám zavítal hasič z Jihomoravského kraje, který upoutal pozornost dětí besedou o jeho práci a poslání. S dětmi si vysvětlili, jak postupovat při požáru, ukázali si, jak vypadá hasičské vybavení vč. ochranného obleku.  

 

(více)

Putování za zvířátky17.1.2020

Pod vánočním stromečkem v 5.A se objevily letos vstupenky na prohlídku přírodovědné stanice Kamenačky. "Co to je ty Kamenačky?" ptaly se děti. Tak jsme se tam šli 16.1. podívat.  Vůbec jsme si nedokázali představit, co krásy se skrývá za obyčejnou šedou stěnou... A jak to viděly děti?
 
 
(více)

Za rudým bratrem do Polárky16.1.2020

Asi už víte, že III. B je letos vlastně indiánským kmenem. A tak není divu, že když se poblíž objeví příležitost setkat se s jedním z největších rudých bratří -  VINNETOUEM, osedláme naše hrdé mustangy a jedeme tam. Příležitostí nám bylo představení v divadle Polárka, kam jsme se vypravili 15. ledna a bylo se na co dívat, co prožívat.
 
(více)

Za dobrodružstvím do Bioskopu13.1.2020

Z dětí z 1. B a 2. B se ve čtvrtek 9. 1. stali malí vědci. Navštívili jsme výukový program "Věda v prostoru" v Bioskopu v Kampusu MU. Oblékli jsme si bílé laboratorní pláště a vyzkoušeli jsme několik chemických pokusů. Seznámili jsme se se složením vzduchu, dozvěděli jsme se zajímavosti o procesu hoření, míchali jsme barvy a pomocí metody chromatografie jsme namíchané barvy zpět rozložili na základní odstíny. Nejvíce všechny zaujal efektní pokus se suchým ledem. Odkaz na fotogalerii naleznete zde

Přijďte si vyzkoušet naši školu během Dne otevřených dveří!20.12.2019


Milí rodiče,


srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří v Základní škole Didaktis. Čeká na Vás náš tým, který Vás provede našimi prostorami, zodpoví Vaše dotazy a během interaktivních dílen Vám ukáže, jak v naší škole rozvíjíme potenciál dětí. Neváhejte tedy a přijďte si za námi užít sobotní dopoledne!


Kdy: v sobotu 18. ledna 2020
Kde: ZŠ Didaktis, Bzenecká 23, Brno-Vinohrady


Program
:

•9.30 až 10.00 – registrace účastníků

•10.00 až 11.15 - interaktivní dílny pro předškoláky a jejich rodiče

•11.15 až 12.00 - informativní beseda rodičů s vedením školy


Další informace k přijímacímu řízení naleznete pod tímto odkazem.


Leták k této akci si můžete stáhnout zde.

 

Výprava za divadlem do BuranTeatr16.12.2019

Milulý týden jsme navštívili BuranTeatr v Brně. Bylo pro nás připraveno anglické představení na motivy knihy Sirotčinec slečny Peregrinové, Peculiar Children. A o čem to bylo? "Díky tajemným stopám, které Jakeovi zanechá jeho milovaný dědeček a které poodhalují tajemství jiných světů a doby, Jake objeví kouzelné místo, známé jako sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jeho tajemnost i nebezpečí se začnou prohlubovat, jakmile Jake pozná jeho obyvatele a jejich zvláštní, neuvěřitelné schopnosti, ale i jejich strašlivé nepřátele. Jake nakonec zjistí, že jen jeho vlastní a výjimečná „podivnost“ může zachránit jeho nové přátele." Děkujeme za skvělý kulturní zážitek! 

Předvánoční tvoření11.12.2019

V úterý, 10. prosince, se u nás, na Základní škole Didaktis, konaly tradiční adventní dílny. Potěšila nás opravdu velká účast dětí, rodičů či širší rodiny, která přišla na dílny pomáhat. Škola byla celé odpoledne plná, ve třídách si děti vyráběly různé vánoční dekorace, školou se nesla vánoční hudba, takže na nás vánoční atmosféra dýchala na každém kroku. Doufáme, že jste si dílny užili stejně jako my a že se při dalších akcích opět budeme potkávat v tak hojném počtu. Děkujeme Vám a fotogalerie k nahlédnutí zde

Vystoupení na Zelném trhu11.12.2019

Vážení a milí rodiče, široké příbuzenstvo a přátelé školy, srdečně Vás zveme dne 20. prosince na Zelný trh. Žáci naší školy budou od 10:30 hodin vystupovat se svými vystoupeními, a že je na co se těšit! Už při nácviku je úžasné sledovat, jak náročná vystoupení dokázali žáci se svými učitelkami připravit. My se těšíme, co Vy? 

 

Mikulášská nadílka6.12.2019

Tradičně den před svatým Mikulášem jsme si připomněli krásnou českou tradici, ve které hrají hlavní roli nadpozemské postavy - tradiční Mikuláš, kterého doprovází nebeský anděl a samozřejmě čert. Mikuláš otevřel svoji knihu prohřešků a pochval, kdy ověřoval, zdali jsou jeho informace správné, čert pilně sekundoval. Jsme rádi, že máme všechny děti hodné a žádné z nich neskončilo v čertově pytli. Děti ze školy dostaly nadílku a tento den ukazuje na adventním kalendáři, že se nezadržitelně blíží Vánoce. Do fotogalerie můžete nahlédnout zde

Zveme Vás na tradiční vánoční dílničky4.12.2019

Cink, cink, cinkají zvonky, přišly zas Vánoce k nám... Než tomu tak skutečně bude, zveme Vás na tradiční Adventní dílny pro děti i dospělé. Přijďte za námi v úterý 10. prosince. Program bude zahájen krátkým pásmem písní od 15:15, pak budou následovat tvořivé dílničky pro všechny dětičky. Těšíme se na vzájemná setkávání a pohodové tvoření.

A jak to vypadá se Zahradou badatelů?20.11.2019

V letošním školním roce nám již ZAHRADA BADATELŮ poskytuje tradiční zázemí pro výuku pracovních činností, výtvarné výchovy, prvouky, ale často také čtení, matematiky nebo angličtiny. V odpoledních hodinách ji využívá školní družina jako místo pro relaxaci, hru a zkoumání proměn v přírodě. Přes prázdniny vyrostl na zahradě altánek pro potřeby vyučování a také školní družiny. Dále byla zahrada vybavena domkem na nářadí, barely na vodu, kompostérem a přibyl také květinový záhon. V září proběhl WORKSHOP Bylinková spirála, kde pod vedením permakulturní designérky žáci vystavěli bylinkovou spirálu s jezírkem a navíc i suchou zídku.

 

(více)

Po stopách sv. Martina20.11.2019

Na závěr minulého týdne se v naší školní družině uskutečnila stopovací hra pro děti ze II., III. a IV. oddělení. Cílem hry bylo nasbírat všechny prvky, které vystihují sv. Martina a jeho příběh a ještě se u toho báječně protáhnout. Stopaři byli úspěší, podařilo se jim najít vše, co potřebovali ke zdárnému splnění.
Přesvědčit se můžete sami ve fotogalerii, kterou naleznete přímo zde.

Ohlédnutí za prvním ročníkem BUMeetingu 201913.11.2019

Každý rok je něčím jiný a zajímavý. Učitelé i žáci prožívají ve škole mnoho krásných zážitků při společných školních i mimoškolních akcích. Své vzpomínky navlékají jako korálky na pomyslnou šňůrku. Na konci každého školního roku má naše škola pestrý náhrdelník nezapomenutelných vzpomínek. A jednou z těch letošních vzpomínek bude právě první ročník BUMeetingu. Jen, co jsme přivítali účastníky akce v prostorách naší školy, už celý organizační tým tušil, že akce to bude velmi vydařená. Účastníci měli úsměv na tváři a v očích zvědavost a to nejen proto, že skrze lokaci školy na sídlišti Brno Vinohrady jsme označili učebny názvy vinných odrůd. Program může začít, odbyla půl desátá.

(více)

Rozsvítíme lucerničky aneb družinové podzimní dílničky12.11.2019

Na začátku měsíce listopadu se naše odpolední družina proměnila v tvořivé dílničky. Pro děti bylo připraveno několik nápaditých stanovišť, kde si mohly vyrobit například lucerničku z papíru či skleničky a nebo nazdobit kaštany bílou barvou, kterými pak děti mohly zkrášlit své dětské pokojíčky nebo jimi obdarovat maminku či tatínka. Akce to byla vydařená a děti chtěly vyrábět i následující dny. Už teď přemýšlíme, co budeme s dětmi v takto velké skupině podnikat v prosinci. Můžete se sami přesvědčit o dobré náladě z dílniček ve fotogalerii.

Koumák a jeho hlavolamy11.11.2019

5. listopadu navštívili Koumáci ze 2. a 3. třídy výstavu Svět hlavolamů v Letohrádku Mitrovských. Děti se těšily dlouho dopředu a jejich očekávání byla naplněna mírou vrchovatou. Množství hlavolamů všech možných typů si všichni nejen prohlédli, ale hlavně vyzkoušeli a nejeden i vyřešili. To bylo radosti! Důkazem povedené akce je i to, že některé děti vzápětí psaly „dopis Ježíškovi“ a žádaly pod stromeček hlavolam. Takové přání bude jistě vyslyšeno.

Odkaz na fotogalerii

Konference Nové trendy v rizikovém chování dětí a mládeže8.11.2019

Dnes je v plném proudu příprava na zítřejší konferenci BUM! My však nejen, že konference připravujeme, ale také se jich rádi účastníme.
Včera jsme kupříkladu navštívili konferenci pod záštitou Společnosti Podané ruce k oslavě 25 let Centra prevence. Jednalo se o konferenci nesoucí název: Nové trendy v rizikovém chování dětí a mládeže.
Odnesli jsme si mnohé, jelikož obsah setkání byl opravdu zajímavý, přednášky na témata jako například: Cesta životem dítěte, Agrese, násilí nebo naschvál či Sebepoškozování - jeden z nových trendů. Všechny získané informace si s kolegy vzájemně vyměníme. Jsme rádi, že můžeme čerpat zkušenosti od opravdových odborníků a přenášet je k nám na Základní školu Didaktis.

Den stromů z pohledu náhodného návštěvníka7.11.2019

Je krásný podzimní den, pondělí 21.10., slunce svítí na sídliště Vinohrady a ve zdejší základní škole Didaktis se schyluje k oslavě mezinárodního Dne stromů. Žáky této školy čeká příjemné dopoledne s enviromentální tématikou. V 8:30 ráno a žáci se scházejí ve společné části školy, kde se dozvídají, jak bude den probíhat. Postupně se děti rozdělují do pracovních skupin, které tvoří žáci od prvního až do pátého ročníku. Pro děti je připraveno osm pracovních center, jak v budově školy, tak na zahradě badatelů. Vcházím do třídy, kde slyším angličtinu, toto stanoviště se jmenuje Kite - letí do oblak, v další třídě si děti povídají o tajemství stromů podle Keltů a jinde se dívají do mikroskopů a zkoumají listy zblízka. Když procházím po chodbě, naráží do mě dítě s telefonem v ruce, zakoktá: "Promiňte...” a jeho oči opět sklouznou k displeji telefonu a zkoumají QR kód. Co tam asi hledá? Na obrazovce telefonu se objevuje otázka "Jak starý je nejstarší strom na světě? WOW, tak to by mě taky zajímalo! Připojuji se k holčičce a chvíli pracuji s ní. Toto centrum je opravdu zajímavé, ale je čas zamířit na zahradu badatelů.  

 

(více)

BUM! Brněnský Učitelský Meeting5.11.2019

Milí rodiče a přátelé školy, rádi bychom Vás informovali, že v sobotu 9. listopadu 2019 proběhne u nás na Základní škole Didaktis jednodenní konference, kterou pořádají učitelé pro učitele. Hlavními tématy budou trendy ve školství, nové metody vzdělávání a jiná další. Jsou pozváni učitelé a lektoři z celé republika a naši školu bude reprezentovat Andrea Kalusová, Jitka Hodálová a Jitka Klimešová. Výměna zkušeností neprobíhá jen na přednáškách, důležitá jsou i ta malá setkání během pauzy u kávy, kdy se potkají diskutující účastníci různých typů škol, zaměření a předmětů. Inspiraci tu najde každý a my jsme hrdí, že se právě tato akce může konat na půdě naší školy. Podívejte se i Vy, co nás čeká a nemine. Odkaz na web

Lamacentrum s angličtinou4.11.2019

V podzimním měsíci říjmu jsme se vydali s pátým ročníkem do Lamacentra a po celou dobu jsme se snažili mluvit jen anglicky. Lamacentrum máme od školy kousek a tak dostaly děti do rukou mapu a  bylo na nich, aby vymyslely trasu. Na mapě to vypadalo jednoduše, všechny skupiny cestu našly bez problémů. 

(více)

Drakiáda 201924.10.2019

"Už tě, větře, draci větří! Vzkazují, že zítra ve tři!" V sobotu 19. října se na Kraví hoře konala Drakiáda, kterou pořádala Základní a mateřská škola Didaktis.
Sešlo se nás opravdu hodně, ať už malí nebo velcí, děti, rodiče a přátele školy. I přes minimální větrnost se nám podařilo s draky vzlétnout a ozdobit oblohu krásnými barvami.

(více)

Sladká angličtina22.10.2019

Začátkem října byly některé hodiny angličtiny zaměřené na téma vaření a připravovali jsme s dětmi vafle. Každá skupina dala dohromady recept v angličtině, děti si vytvořily těsto, upekly vafle a pak už je čekala sladká odměna, o kterou se podělily i s ostatními skupinami a učiteli Didaktisu. Během příprav a konzumace se mluvilo anglicky a musíme říct, že se vše báječně podařilo, podívejte se sami

Indiánský catering ve III. B22.10.2019

Ke konci září jsme si ve III. B uspořádali první letošní výuku v centrech - tedy práci ve skupinkách provázanou jedním tématem a zahrnující činnosti z různých oblastí či předmětů. Tentokrát jsme potřebovali naplánovat a uspořádat kmenovou hostinu a to dá hodně práce. Nejdříve bylo potřeba se rozdělit do tříčlenných skupinek a shodnout se na receptu. Vznikla skupina Vafláků, Pomazánkáčů, Tousťáků a Salátů. 

(více)

.. dívej, jak letí aneb DRAKIÁDA 2019 je tu!8.10.2019

sobotu 19. 10. 2019 se uskuteční Drakiáda, neformální setkání rodičů, dětí a týmu naší Základní a mateřské školy v parku na Kraví hoře. Pojďte s námi pouštět draky, popovídat si mimo prostory školy, ochutnat vlastnoručně vyrobené dobroty a užít si den. 
 
(více)

Hurá! Jsou z nás plavci ..6.10.2019

Ve čtvrtek, 3. října 2019, jsme zahájili plaveckou sezónu. Jezdíme s dětmi z prvních a druhých tříd do Aquaparku Kohoutovice, a to rovnou speciálním autobusem jen a jen pro nás! Na první lekci byly všechny děti rozděleny do skupinek a příště už začínají se svými instruktory v týmu. Někteří si na vodu teprve zvykají, jiní jsou v ní jako doma. Posuďte sami a prohlédněte si fotogalerii

Přivítání podzimu v 1.A a 1.B4.10.2019

S prvňáčky jsme měli tematicky zaměřenou hodinu. Ve středu 25.9. jsme ve skupině žraloků u prvňáčků přivítali podzim. Děti měly na zemi nalepený obrys draka, na kterého dle instrukcí postupně skládaly barevné vršky. Jak se nám to povedlo, můžete posoudit sami a nahlédnout do fotogalerie :) 

Naši úspěšní angličtináři!27.9.2019

Ve středu, 11.9. 2019, se na naší škole opět předávaly certifikáty Cambridge English. Tentokrát 11 žákům, kteří v červnu skládali zkoušku na úrovních Starters, Movers a Flyers. Moc jim k jejich úspěšnému zvládnutí zkoušky blahopřejeme a přejeme jim hodně radosti z angličtiny. Odkaz na radostné fotografie zde

A dnes o tom, jak jsme stavěli bylinkovou spirálu!27.9.2019

Ve středu 18. 9. 2019 proběhl v naší ZAHRADĚ BADATELŮ zahradě workshop s ekopedagožkou, zahradnicí tělem i duší a diplomovanou permakulturní designerkou Ing. Danou Křivánkovou DPDD z Lipky.
Děti dostaly příležitost podílet se vlastníma rukama na vybudování bylinkové spirály - dalšího prvku přírodní zahrady, který rozšíří možnosti pozorování, bádání, pěstování, poznávání bylinek a jejich využití.

(více)

III. B se neztratí!23.9.2019

A víte proč? Protože právě v těchto dnech prošli naši žáci třetího ročníku terénním výcvikem a prokázali, že to umí s mapou a buzolou. Po skupinovém vyřešení cvičného indiánského pracovního listu měli třetáci za úkol zorientovat si mapu nejbližšího okolí školy, vyhledat na ní tři významné body a potom se vydat podle mapy ke studánce Kafélanka v Akátkách. Všechny skupiny dorazily do cíle a získaly ocenění Indián - Stopař. Gratulujeme! Fotografie z terénního výcviku naleznete zde

Navštívili jsme Festival vědy19.9.2019

Hned první týden školy se naši koumání chtiví třeťáci vypravili na Festival vědy. Ten proběhl 6. a 7. září v areálu dopravního hřiště Riviéra. Festival byl nabitý stánky a činnostmi, které zvaly k vyzkoušení. Nejdelší dobu jsme věnovali aktivitám Hvězdárny Brno. Krokovali jsme vzdálenosti planet Sluneční soustavy, přiřazovali vesmírné objekty a souhvězdí ke správným názvům a skládali velké puzzle Saturnu. Zaujal nás i obří model Měsíce, na který jsme si mohli i sáhnout: "Je to nafukovací", hlásili badatelé :)

(více)

DidaFolk1.7.2019

Letošní školní akademie se nesla v duchu písniček, krojů a ornamentů z moravského i českého folklóru. Občas došlo i na zajímavé propojení tradice a moderny, které bavilo nejen přihlížející rodiče a příbuzné, ale i samy děti a jejich učitelky, které s nimi několik týdnů trénovaly. Velké poděkování patří i ZUŠ z Veveří a její cimbálce, která nás během celého vystoupení doprovázela.

(více)

Konec roku ve škole? NUDA...17.6.2019

Tak to se u nás s Didaktisu stát nemůže!
Minulý týden jsme pozorovali stádia motýla. Housenky se nám rychle zakuklily a motýlkové v tomto horku na sebe nenechali dlouho čekat. Tento týden jsme je na zahradě vypustili a měli jsme velkou radost z jejich hojného počtu.

Žáci ve třídách dokončují a prezentují svoje cíle, prostory školy se tak postupně stávají galerií prezentací, plakátů a výrobků. Máme velkou radost ze spolupráce rodičů na přípravě či realizaci dětských výstupů.

(více)

Přisedni si a pojď si s námi popovídat3.6.2019

ak nejlépe poznat člověka se zdravotním postižením? Potkat se s ním a otevřeně si popovídat. Proč nemůžeš chodit jako my? A co se ti stalo? Jak se dokážeš oblékat? Můžeš sportovat? Takové a spoustu dalších otázek nás napadaly při naší návštěvě v Lize vozíčkářů, kam jsme zavítali v úterý 28.5. Měli jsme možnost poznat mladé lidi na vozíčku, kteří nám vyprávěli o svém životním příběhu, o různých formách hendikepu, o prevenci a také nám zodpověděli všechny naše otázky (a že jich bylo :)).

(více)

Jak úspěšně komunikovat s dětmi27.5.2019

Úspěšná komunikace přispívá ke spokojenému a pohodovému životu. Rodíme se ale s velmi rozdílnými komunikačními schopnostmi a hlavně s určitými vrozenými komunikačními typy. 
Právě do tajů komunikačních typů pomohla rodičům i učitelům nahlédnout přednáška, která proběhla v pondělí 20. května v odpoledních hodinách v prostorách naší školy. 
(více)

Po roce nepřicházejí jen Vánoce, ale i ozoboti15.5.2019

Ano, je to přesně rok, co nás navštívili poprvé ozoboti. Letos jsme na ně lépe připraveni. Už o nich víme spoustu informací a máme i větší ozobotí rodinku. Žáci plní s úspěchem zajímavé úkoly, například, jak dostat ozobota vpořádku a co nejrychleji do školy, když po cestě jsou nastražené různé pasti. Třeťáci pro ně staví město a dávají si opravdu záležet. Jak se jim to povedlo, uvidíme v další aktualitě. Odkaz na fotogalerii zde.

Projektový týden6.5.2019

První týden v dubnu bylo v ZŠ Didaktis ticho a prázdno. Za to v Podmitrově se to hemžilo asi 40 mravenci z 1. a 2. ročníků, kteří plnili zajímavé úkoly a zkoušeli si, jak vypadá život v mraveništi a život dalších bezobratlých kamarádů. Starší děti se plavily na lodi kapitána Zdravsona, kde nacházely odpovědi na to, jak lépe a zdravě žít v dnešním světě. Krátká ochutnávka ve fotogalerii zde.

Poděkování3.5.2019

Děkujeme všem ochotným tatínkům, kteří obětovali své odpoledne a pomohli nám navozit hlínu do našich záhonů v ZAHRADĚ BADATELŮ. Vaší pomoci si vážíme. DÍKY.

ZAHRADA BADATELŮ OTEVŘENA3.5.2019

Už je to tady! Po roce příprav a chystání se nám otvírá ZAHRADA BADATELŮ! Symbolicky k oslavám Dne Země jsme vstoupili do nové etapy naší zahrady. Z místa, určeného dosud převážně k relaxaci, se tímto stává prostorem pro vzdělávání, badatelsky orientovanou výuku, práci s hlínou a rostlinami, přímé pozorování přírodních jevů, života rostlin a živočichů.

(více)

Předávání certifikátů Cambridge English4.4.2019

Minulý týden se na naší škole opět předávali certifikáty Cambridge English. Tentokrát 5 žákům, kteří v listopadu skládali zkoušku na úrovních Starters a Movers. Moc jim k jejich úspěšnému zvládnutí zkoušky blahopřejeme.

Objevování kontinentů1.4.2019

Se žáky 4.A jsme se v březnu pustili do prozkoumávání kontinentů. V rámci center aktivit po dvojicích žáci prozkoumali jeden kontinent. Zaměřili se na okruhy lidé a společnost, příroda a poloha kontinentu. Inspirovali jsme se knihou Mapy od autorů Mizielinští Aleksandra a Daniel, kde jsou krásně zpracované jednotlivé státy. 

(více)

English star 201926.3.2019

V březnu se naše škola zúčastnila anglické soutěže English Star, na níž se sešly děti z 15 vybraných základních škol v Brně. Čtyřčlenné týmy složené z žáků 1. a 2. ročníků si vyzkoušely úroveň svých jazykových dovedností formou her. Žáci 3. - 5. ročníků si zase otestovali, jak zvládají poslech, gramatiku a porozumění textu. Jsme rádi, že jsme získali skvělé třetí místo, ke kterému Vojtovi blahopřejeme! Odkaz na fotogalerii.

Papírny Brno12.3.2019

Minulý týden 2.A navštívila Papírny Brno. Natálka Grohová a její tatínek dětem prozradili tajemství výroby sešitů a knížek, děti byly nadšené a celou cestu zpět dělaly Papírnám živou reklamu :-). Odkaz na fotogalerii.

Bubnohraní8.3.2019

Naše škola je zapojena do projektu Ve škole po škole programem Bubnohraní.
Děti se pravidelně každý týden setkávají s lektorem, kde zpívají a hrají na rytmické i melodické nástroje. Prohlubují kreativní zacházení s hudebními nástroji, improvizaci s hlasem, ale i nonverbální vyjadřování a hudební cítění. Jednotlivé bloky pravidelných hudebních setkávání jsou završeny vícehodinovými workshopy ve spolupráci s profesionálním hudebníkem a muzikoterapeutem. Odkaz na fotogalerii zde.

Centra - lidské tělo4.3.2019

Únorová centra u druháčků jsme věnovali tématu na přání - lidskému tělu. Integrovaná tematická výuka obsahovala tentokrát kromě prohloubení znalostí o fungování lidského těla také procvičení slovních druhů, násobilku 2 a geometrická tělesa. Během čtyř dní si každá skupinka prošla čtyřmi stanovišti - centry. 

V centru ČJ děti vyhledávaly v textu z encyklopedie podstatná jména, slovesa, předložky a číslovky a v druhé části odpovídaly na otázky k textu. (Kolik máme v těle kostí?, Kterým smyslem přijímáme nejvíce informací?, Čím jsou spojeny kosti? apod.)

(více)

Družinový masopust28.2.2019

Ve středu 27.2. jsme s dětmi v družině oslavili Masopust. Tentokrát však jinak. Děti přišly v nejrůznějších kostýmech, od čarodějek, přes zvířátka až po obyvatele jiných kontinentů. Společně jsme se přemístili do jídelny, kde jsme se chopili struhadel a válečků a upekli si slané bramborové placičky a sladké placky z ovesných vloček. Práce nám šla od ruky a placek bylo tolik, že se dostalo i na paní učitelky a někteří si odnesli výslužku i domů. Odkaz na fotogalerii. 

Jak rozvíjíme děti v angličtině24.2.2019

V úterý 19.2. proběhla další beseda pro rodiče, tentorát na téma Jak rozvíjíme děti v angličtině. Rodičům byla představena řada učebnic Our World, podle které v hodinách angličtiny pracujeme. Dozvěděli se podrobnosti o zkouškách Cambridge English. Ukázali jsme si doplňkové materiály, které při výuce angličtiny používáme, a na konkrétních příkladech byly rodiče seznámeni s tím, co všechno děti v hodinách angličtiny dělají. 

(více)

Pomóc, zubařky!?20.2.2019

Tentokrát jsme se nevydali k zubaři my, ale zubařky přišly za námi. A rovnou dvě. Neměly bílé pláště ani vrtačky, ale milé úsměvy a spoustu informací. O tom, jak vypadá a funguje zdravý zub, o bakteriích obývajících naše ústa, o správném výběru kartáčku a hlavně o tom, jak co nejlépe o své zoubky pečovat. Ten, kdo si přinesl kartáček, si to mohl hned ve škole vyzkoušet. 
Na konci se dostalo na spoustu dotazů, které byly odborně zodpovězeny.  A možná se ti, kteří k zubaři chodili dosud s nechutí, budou trochu více těšit. Protože to, čemu aspoň trochu rozumíme, už pro nás není takovým strašákem. Odkaz na fotogalerii zde.

Doplňkové kolo talentových zkoušek7.2.2019

V průběhu ledna jsme v naší škole zorganizovali talentové zkoušky pro budoucí prvňáčky. Byl o ně velký zájem, díky němuž jsme mohli z řady uchazečů vybrat děti do dvou prvních tříd, které budeme otevírat v září 2019. Protože v každé ze tříd zůstala po vyhodnocení talentových zkoušek ještě 4 volná místa, vyhlašujeme doplňkové kolo zkoušek. Naplánovali jsme ho na sobotu 23. února 2019 v prostorách naší školy na Vinohradech. Chceme, aby naše setkání bylo příjemně stráveným časem, a proto Vás prosíme, abyste si termín zkoušky zarezervovali prostřednictvím tohoto přihlašovacího formuláře.

Volbu té správné školy pro Vaše dítě Vám přeje

Richard Jurečka
ředitel školy 
+420 725 694 926
r.jurecka@zsdidaktis.cz

Lyžařský kurz (14.-18.1.2019)1.2.2019

Druhý týden v lednu se vydali lyžaři naší školy na týden na Červenohorské sedlo. Hned po příjezdu jsme byli překvapeni, kolik sněhu tam všude leží. Rychle jsme vyskládali zavazadla a šli jsme na svah. Lyžování jsme si užívali i za sněhové vánice a pořádného mrazu, ale bavilo nás to, až nám málem přimrzl úsměv na rtech. Když už bylo lyžování dost, šli jsme vytvořit parádní bobovou dráhu a kopat sněhové tunely. Až nás zábly ruce, hrály jsme pro změnu deskové hry a jiné kolektivní soutěže v chatě. Po čtyřech dnech lyžování jsme se ale těšili domů. Za odměnu jsme si poslední večer udělali malou diskotéku a pochutnali si na zmrzlině. Snad si tento příjemný týden budeme moci příští rok zopakovat. Odkaz na fotogalerii zde.

Magický čtvrtek28.1.2019

Čtvrtek 24.1. jsme se dětem po náročném lednovém maratonu pololetních testů rozhodli zpříjemnit kouzelnickým vystoupením Kouzelníka Katonase. Pan kouzelník má již více než 40letou praxi a ve svém zhruba hodinovém vystoupení předvedl spoustu osvědčených, ale pro děti pořád kouzelných triků. Byly mezi nimi triky s kartami, mizícími předměty, tibetskými nerozpojitelnými kruhy, ale i s plyšáky, kteří se přeměnili v živé pejsky. Do vystoupení bylo vtaženo i několik jejich spolužáků spolu s paní učitelkou. Odkaz na fotogalerii zde.

Den otevřených dveří25.1.2019

V sobotu 12. ledna jsme v naší škole přivítali rodiče předškoláčků, kteří přišli i se svými dětmi na Den otevřených dveří. Pro předškoláky byly připraveny tři dílny se zajímavými aktivitami, při kterých si vyzkoušeli, jaké to je být "velkým" školákem. Po skončení dílen byl čas prohlédnout si prostory naší školy. A zatímco rodiče se účastnili besedy s vedením školy, děti si mohly pohrát v herně se stavebnicemi, zahrát si hry anebo vyrobit myšku z papíru. Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit pohodovou atmosféru, která naplnila očekávání všech účastníků Dne otevřených dveří. Odkaz na fotogalerii zde.

ČŠI testovala úroveň angličtiny v naší škole2.1.2019

Začátkem tohoto školního roku zařadila naši školu Česká školní inspekce do vzorku základních škol, na kterých testovala úroveň angličtiny u žáků 4. ročníků. Celkem se projektu zúčastnilo 7 699 dětí z různých základních škol v ČR. V testování, do něhož jsme přihlásili všech 15 žáků naší IV. A, jsme dosáhli průměrné úspěšnosti 96 % a umístili jsme se tak nad průměrem všech zúčastněných škol. Z toho většina našich čtvrťáků získala ve sledovaných oblastech 100 % bodů - přesvědčit se o tom můžete zde.

Pozvánka k talentovým zkouškám1.1.2019

Máte zvídavé a bystré dítě? Hledáte pro něj ideální školu?

V Základní škole Didaktis připravujeme otevření dalších dvou prvních tříd s 10 až 15 žáky ve třídě, až 9 hodinami angličtiny týdně, promyšleným systémem individuálního rozvoje dětí, rozšířením výuky pro šikovné a nadané děti a důrazem na rozvoj praktických dovedností pro život v dnešním světě.

Zarezervujte si termín talentové zkoušky ve dnech 26. a 27. ledna 2019, abychom se Vám a Vašemu předškolákovi mohli individuálně věnovat a posoudit jeho předpoklady ke vzdělávání v naší škole.

Bližší informace najdete zde.

 

Jingle bells, jingle bells, jingle at the square20.12.2018

Kde všude zněly před Vánocemi rolničky? U vás doma, v obchodě, na Zelňáku? Předvánoční Zelný trh rozezněly koledy a vánoční písně interpretované dětmi naší školy. A že jsme se snažili: zpívali i přes pěknou zimu, hráli i přesto, že nám mrzly prsty, tančili, abychom se zahřáli. Od nejmenších až po mazáky. Bylo pro koho se snažit - pod pódiem byla hlava na hlavě. Obecenstvo odměnilo dětské snažení nadšeným potleskem. Páťákům se podařilo diváky rozhýbat, některé i rozezpívat a nebe rozsněžit. Odkaz na fotogalerii zde.

Jedna o adventu...13.12.2018

...a znáte tu, jak se potká sv. Martin, sv. Václav, Ježíšek a pak dějí zvláštní věci? Ne? To jste měli přijít na vystoupení do naší školy. Děti si k příležitosti začínajícího adventu připravily celé pásmo příběhů schovaných v písničkách. Stačila básnička o zimě a hned ve škole zasněžilo. Při písničce o sv. Martinovi dorazili jezdci na koních. Příběh o dobrém králi Václavu zaujal děti natolik, že se o něm zpívalo dokonce hned dvakrát - v češtině a ještě anglicky. Koledovalo se, hrálo a zpívalo o sto šest. A tak jsme se se sv. Martinem, Václavem a Ježíškem setkali společně i my a oficiálně tak zahájili čekání na Ježíška. Jestlipak nám přinese lásku? A Martin sníh? A co Václav a jeho dobrosrdečnost...? Odkaz na fotogalerii zde.

Adventní dílničky13.12.2018

Adventní a vánoční písně nám krásně uvedly začátek adventních dílniček. Děti si společně s rodiči nebo prarodiči vyrobili vánoční přání, rybičky a jiná zvířátka z modelovací hmoty, přívěsky či papírové andílky. Díky bujné dětské fantazii vznikly nádherné výrobky. Posoudit je můžete v naší fotogalerii.

Půjdem spolu na betlémy, dudlaj dudlaj dudlaj dá!13.12.2018

To si mohli prozpěvovat prvňáčci při cestě do Letohrádku Mitrovských v Brně. Zašli jsme tam na výstavu betlémů malinkých i velikých, vyrobených nejen v naší zemi, ale i v daleké Africe, Rusku, Mexiku či Bolívii. Viděli jsme klasické papírové, z keramiky, mysticky vypadající dřevěné, blyštivé skleněné, roztomilé korálkové. Největší úspěch měl však obrovský dřevěný betlém s figurkami  - a to byla pastva pro oči. Tam jsme dokonce našli i tři kočky! Podívanou završil tzv. roční betlém zhotovený z ovčího rouna. Odkaz na fotografie zde.

 

Pěstujeme dobrozvyky10.12.2018

V kouzelném adventním čase se mají dělat neobyčejné věci. Nám se podařilo sejít se každý týden u adventního věnce, zazpívat koledu a zapálit svíčku. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního. Každá z našich svíček však hořela ve znamení jednoho dobrozvyku, který jsme se pro daný čas rozhodli mezi sebou a hlavně sami v sobě upevňovat. První nám připomínala zdravení, druhá používání kouzelných slov "prosím" a "děkuji", třetí to, že máme myslet na druhé (více než na sebe) a ta poslední zářila za to, abychom pamatovali, že to vše máme ve svých rukou a záleží, co si vybereme, jaký si náš svět uděláme. Přejeme sobě i všem, kteří tyto řádky čtou, aby se nám dobrozvyky dařilo udržovat i v novém roce. Odkaz na fotogalerii zde.

Návštěva Mikuláše6.12.2018

Nejen k dětem domů ale i k nám do školy zavítal v letošním předvánočním čase Mikuláš se svou družinou. Děti byly velice nadšené, Mikuláši zazpívaly krásné písničky a od anděla obdržely sladké balíčky. Čertík děti trošku zlobil, ale děti se nedaly! Odkaz na fotogalerii zde.

Fotbalová hodina6.12.2018

Ve čtvrtek 6. prosince navštívil naši školu bývalý profesionální fotbalista Luboš Kalouda, se kterým žáci 2. až 5. třídy měli fotbalovou hodinu. Kromě koordinačně náročného cvičení s kužely a míčem si děti vyzkoušely i různé typy slalomů, střely na bránu i samotnou hru. Děti byly nadšené! Odkaz na fotogalerii zde.

Přijďte si vyzkoušet naši školu během Dne otevřených dveří!3.12.2018


Milí rodiče, 

srdečně zveme Vás a Vaše předškoláky na Den otevřených dveří v Základní škole Didaktis. Čeká na Vás náš tým, který Vás provede našimi prostorami, zodpoví Vaše dotazy a během interaktivních dílen Vám ukáže, jak v naší škole rozvíjíme potenciál dětí. Neváhejte tedy a přijďte si za námi užít sobotní dopoledne!

Kdy: v sobotu 12. ledna 2019
Kde: ZŠ a MŠ Didaktis, Bzenecká 23, Brno-Vinohrady


Program:

 • 9.30 až 10.00 - registrace účastníků
 • 10.00 až 11.15 - interaktivní dílny pro předškoláky a jejich rodiče
 • 11.15 až 12.00 - informativní beseda rodičů s vedením školy


Další informace k přijímacímu řízení naleznete pod tímto odkazem.Leták
s informacemi ke Dni otevřených dveří si můžete stáhnout zde.

 

Interaktivní beseda pro rodiče23.11.2018

Za hojné účastni rodičů i prarodičů se uskutečnila další beseda, tentokrát s tématem "Práce v centrech od A do Z". S centry pracujeme napříč celým prvním stupněm. Tato aktivita vyžaduje od dětí samostatnost, soustředěnost, schopnost komunikovat, schopnost vyhledávat data a řadu dalších dovedností. Účastníci interaktivní besedy si vyzkoušeli, jak se v centrech pracuje, jaké jsou kladeny nároky na úspěšné zvládnutí úkolů i jak spolupracovat a nerušit ostatní.
 
(více)

Zlatá vařečka15.11.2018

V pondělí 7.11. se ve škole uskutečnila soutěž Zlatá vařečka o nejchutnější upečenou dobrotu, která měla být původně součástí drakiády. Účast byla velká, hodně dětí své upečené dobroty uchránilo před snězením o víkendu. Všichni účastníci obdrželi diplom a vítězové k němu dostali i zlatou vařečku. Odkaz na fotografie zde.

Bioskop - Buněční detektivové15.11.2018

Ve středu 14.11. jsme s žáky 4. a 5. třídy navštívili laboratoře Lékařské fakulty MU. Byl zde pro nás připraven program Bioskop s názvem Buněční detektivové. Vypátrali jsme rozdíly mezi rostlinnou a živočišnou buňkou a každý jsme si vyrobili svou buňku. Při výrobě jsme nezapomněli na všechny důležité části. Hned poté jsme se vrhli na pozorování. Díky skvělým mikroskopům jsme viděli buňku i s jádrem na vlastní oči. Vše jsme ukončili otiskem prstu na Petriho misku s gelem a teď čekáme až nám vyrostou naše buňky z nečistot, které jsme měly na prstech. Odkaz na fotografie zde.

Drakiáda ve školní družině13.11.2018

Ve čtvrtek 8.11. jsme si v družině s dětmi udělali náhradní drakiádu za tu, která se kvůli špatnému počasí neuskutečnila. Počasí nám ani tentokrát nepřálo tak, jak bychom potřebovali, ale dětem to nevadilo. Vyšli jsme si na louku za školní zahradu a draci se nám rozpohybovaly úměrně s rychlostí, kterou děti běžely. K vidění byla spousta originálních draků, jak koupených tak ručně dělaných. Užili jsme si spoustu zábavy i pohybu a draky poté uschovali na příští sezónu. Fotky zde.

Druháčci v Lamacentru odhalují poklad Inků12.11.2018

Hned na počátku listopadu jsme se vypravili na výukový program Poklad Inků. Protože Lamacentrum Hády je nedaleko naší školy (cca 3km), rozhodli jsme se jít pěšky. Chvíli to vypadalo, že pro některé je tato trasa příliš dlouhá, ale došli jsme všichni. Na Hádech jsme dostali základní informace o životě Inků v jihoamerických horách, seznámili jsme se s péčí o lamy a hned to šli vyzkoušet v praxi. Děti si lamy hladily, krmily je a také jim uklízely výběh. Také plnily některé další skupinové úkoly jako je rozlišování srsti různých zvířat a luštění vzkazu uzlíkovým písmem. Za všechny činnosti získávaly indície, které vedly k získání pokladu. Zjistili jsme, že pravým pokladem Inků jsou lamy. A co je naším pravým pokladem? Získávání vědomostí a zážitků? Na krásné slunečné výpravě k lamám to tak vypadalo. Odkaz na fotogalerii zde

Halloweenská párty v družině5.11.2018

Ve čtvrtek 1.11. se školní družina ponořila do atmosféry Halloweenu. Děti se oblékly do strašidelných kostýmů a užily si odpoledne plné různých her a aktivit. Soutěžily v náročném lovu dýňových rybiček, kuželkách a hodu na cíl. Za aktivní účast dostaly i sladkou odměnu a zabavily se při přehlídce kostýmů a následné taneční zábavě. Tu si viditelně velmi užily, také díky dlouhodobé populární hře Just dance, kdy mohou kopírovat taneční kreace z videí na You Tube. Tato aktivita vždy s úspěchem přiláká děti napříč ročníky i zájmy, protože děti mohou tančit jak individuálně tak i ve skupinách. Je to pro ně skvělý způsob vybití energie a zároveň zdroj dobré zábavy. Odkaz na fotogalerii zde.

Kurz plavání pro děti 1. tříd2.11.2018

Na sklonku posledních říjnových dní začaly děti z prvních tříd dojíždět na plaveckou výuku do bazénu v Kohoutovicích. A velmi se těšily - na nový zážitek či známé prostředí. Na nové plavky, čepice, brýle. Na to, jak se jen zkusí namočit do vody nebo si zaplavou ve velkém bazénu. A právě podle posledního kritéria rozdělili plavečtí instruktoři naše svěřence do skupin. Děti s nejmenšími zkušenostmi se formou hry seznamovaly s vodou v relaxačním bazénu, kde všechny bezpečně dosáhly na dno. Díky citlivému přístupu instruktorky se všem podařilo zabublat do vody a dokonce si i potopit hlavu! V plavání trochu jistější děti zkoušely s pomocí plavacích nudlí šipky do vody ze sedu na okraji 25m bazénu. Zdatní plavci splývali a mohli předvést své plavecké umění. I přes počáteční obavy některých dětí si radost z vody užívali všichni. Těšíme se na další! Odkaz na fotogalerii zde.

Schůzka s knihou naslepo26.10.2018

Každý čtenář naší školy se během října mohl zapojit do tajemné akce Schůzka s knihou naslepo. V knihovně jsou k dispozici knihy - to není nic zvláštního, ale ten, kdo si chce knihu půjčit, ji neuvidí, nemůže si ji prohlédnout, je totiž zabalená. Jedinou informací (kromě hmotnosti) je krátká zpráva, jakýsi inzerát, který  knihu charakterizuje.  Akci připravili, výstižné popisky vymysleli a knihy zabalili žáci čtvrté a páté třídy. 

I. A na nákupu, aneb příprava zdravého mlsání26.10.2018

Minulý týden jsme mlsali zdravěji. Jedním z našich cílů bylo, že rozeznáme ovoce a zeleninu. Proč to tedy nezkusit prakticky. Čekala nás příprava ovocného a zeleninového salátu. Nejdříve jsme vymýšleli názvy ovoce nebo zeleniny na danou hlásku/ slabiku. Pomocí slovních úkolů jsme si vypočítali množství, které budeme na salát potřebovat. Sestavili jsme si seznam potravin. Na základě vlastních zkušeností jsme vymysleli postup, jak suroviny nakoupit a co na nákup budeme potřebovat. Vydali jsme se do potravin, všichni. Po zorientování v oddělení Ovoce a zelenina dostal každý z nás úkol, co má přinést do košíku. Po kontrole seznamu jsme zaplatili a odešli do školy, kde nás čekal další úkol - příprava salátů. Při společné práci jsme čistili, loupali, krájeli a míchali jednotlivé suroviny. Nachystali jsme si misky, vidličky i ubrousky a těšili se na dobrotu plnou vitamínů. A protože nám oba saláty nesmírně chutnaly, zapsali jsme si recept na domácí přípravu. A to vše jsme zvládli během dvou vyučovacích hodin - no nejsme my šikovní?

Druháci absolvovali centra aktivit na téma POŠTA24.10.2018

Žáci 2. A a 2. B si opět obohatili učení výukovými centry podle programu Začít spolu. Tentokrát na téma POŠTA. Integrovaná tématická výuka se odehrávala ve čtyřech oblastech. V centru Český jazyk, kde děti četly a poslouchaly Pošťáckou pohádku, vyhledávaly v textu jména pošťáků, učily se správně psát adresu, jména a názvy obcí s velkým písmenem a nakonec napsaly svým rodičům pohled. V centru Matematika děti počítaly podle symbolů na skřítkovských kartách, řešily hlavolamy a problémovou úlohu "Jaké mince mohu použít k nákupu poštovní známky." V centru Anglický jazyk sledovaly pohádku Postman Pat a plnily následné úkoly sledující porozumění a nakonec si v Ateliéru vytvořily svoji vlastní poštovní schránku v podobě domečku, kterou používáme k třídní poště. Následovala návštěva pobočky České pošty, kde si děti nakoupily známky, pobavily s paní za přepážkou a vhodily do schránky své pohledy. A všechny již došly ke svým adresátům:) Odkaz na fotogalerii zde

Cesta do pravěku23.10.2018

Proč se učit o pravěku ve třídě a z učebnice, když máme blízko CHKO Moravský kras a v něm pravěké jeskyně! Třída 4.A se vydala na výuku v terénu na téma pravěk. Po cestě jsme postupně prošli všemi dobami pravěku (dobou kamennou, bronzovou i železnou). Vytvořili jsme kamenné nástroje, ulovili jsme mamuta, seznámili jsme se s možnostmi jeskynní malby a nejznámějšími nalezenými soškami z doby pravěku na Jižní Moravě - Věstonickou venuší a bronzovým býčkem nebo jsme si vyzkoušeli řeč pouze pomocí skřeků a posunků. Také jsme pracovali s mapou, v jeskyni jsme se seznámili s netopýry a ušli jsme krásných 10 kilometrů podzimní přírodou. Odkaz na fotogalerii zde.

Hmyzí hotel23.10.2018

Blíží se zima a příroda se na ni pomalu připravuje. Abychom ji pomohli, rozhodli jsme se na školní zahradě vytvořit hmyzí hotel. Hmyz má možnost se u nás ubytovat ve třech luxusních apartmánech vytvořených především z přírodních materiálů. A jak stavba probíhala? Nejprve jsme si vše pořádně změřili, naplánovali, narýsovali a rozkreslili v plánech. Každá skupina měla vlastní stavební plán s mírami a materiálem. Poté jsme se vydali na sběr vhodného materiálu a nakonec došlo i k samotné stavbě. Ve všech skupinách se pracovalo s velkým nadšením. Výsledkem jsou tři skvělé a různorodé hmyzí hotely, do kterých se hned po dokončení začali stěhovat hmyzí hosté. Naše luxusní apartmány již navštívila velevážená beruška, pan pavouk nebo rodinka mravenců. Věříme, že návštěvníků bude co nejvíce, a my budeme moci teď na podzim nebo i na jaře sledovat naše malé zahradní pomocníky z blízka. Odkaz na fotografie najdete zde.

Babí tvoření v 1. A18.10.2018

Že pavouci mají opravdu těžkou práci, se teď, v čase babího léta, přesvědčili prvňáčci. Zašli jsme do lesoparku Akátky a hledali opravdové pavučiny. Od jednoho pavouka jsme se nechali inspirovat a vyráběli své vlastní. I když lidem příroda nenadělila schopnost snovat pavučinové vlákno, poradili jsme si po svém a použili provázky, nitě a nůžky. Zprvu sice nebylo jasné, jestli v pavučinkách uvíznou pavoučci z kaštanů, nebo děti či paní učitelka, ale nakonec se všem podařilo vymotat. Jedna velká společná pavučina a několik menších jsou toho důkazem. Příjemně strávený dopolední čas jsme završili vystavením našich výtvorů na stromy školní zahrady. Pozor, ať se do nich nechytíte, až půjdete kolem!

Cestujeme po krajích České republiky12.10.2018

V. A si na sebe vzala na začátku září nelehký úkol. Děti měly vytvořit databázi zajímavostí, rodáků, zmapovat pohoří, řeky, významná města a jejich průmysl po jednotlivých krajích naší republiky a pro případné anglicky mluvící návštěníky vytvořit cestu po České republice tak, aby host či hosté poznali všechny zajímavosti či rodáky jednotlivých krajů. Na začátku října se dětem podařilo dohledat všechny potřebné informace, vybrat zajímavosti a seskládat vše dohromady. Vyrobily a následně odprezentovaly svoji práci - vytvořenou mapu, jež upozorňuje na zajímavá místa naší republiky a v popisech jednotlivých krajů zahrnuje informace, které děti zajímaly: hlavní město kraje, větší významná města a jejich průmysl, řeky, jež krajem protékají, vodní významná díla, pohoří v kraji a nejvyšší vrchol. Nechybí ani zmínka o slavných rodácích a kulturních památkách. Děti také skvěle zvládly v angličtině doporučit anglicky mluvícím návštěvníkům kulturní památky nebo popsaly slavné rodáky. Fotografie najdete zde.

Netradiční zahrádka v třídě V. A12.10.2018

Děti v třídě V. A si svoji třídu zařící novotou vyzdobily zcela netradičními rostlinami tilandsiemi, které byly zakoupeny na výstavě sukulentů v Botanické zahradě v Brně. Nejprve si vytvořily z ještě méně obvyklých materiálů "květináče", do kterých umístily svoje rostliny. Kdo by řekl, že jim bude stačit pár kamenů a lakované měděné dráty k vytvoření nádherné zahrádky? Každý den děti svoji pozoruhodnou zelenou zahrádku rosí převařenou vodou nebo dešťovkou. Na květ a odnože si však ještě budeme muset nějaký čas počkat. Odkaz na fotografii zde.

Jak hodnotíme svůj pokrok ve škole?12.10.2018

Pro zřetelnější představu o tom, jak se daří aplikovat gramatické jevy v diktátech, si V. A v Českém jazyce vytvořila do diktátového sešitu hodnoticí sloupcový graf. Každý týden děti píší dva diktáty, které si také podle výsledků samy zhodnotí právě do jejich vytvořeného sloupcového grafu. Mají tak výborný přehled o tom, jak se jim dařilo uspět v jednotlivých diktátech a navíc jim tento přehled dává prostor k zamyšlení, jak svoji práci případně vylepšit. Každý pátý diktát je nakonec ohodnocen známkou.

Projekt Škola v pohybu5.10.2018

Ve čtvrtek 27. září proběhl na naší škole krásný projekt Škola v pohybu. Zúčastnily se jej děti z 1. a 2. tříd. Tento projekt zaměřený na rozvoj pohybové aktivity v hodinách tělesné výchovy v mateřských a základních školách zaštiťuje fotbalová asociace České republiky. Nás navštívil celý tým zkušených lektorů, kterým byly děti zcela nadšené. Nejen že trenéři v dětech vzbudili opravdový zájem o hru, spolupráci i pohyb samotný, ale navíc naše škola dostala od FAČR ještě dárek v podobě materiálního vybavení. Fotogalerii naleznete zde.

 

Hurá Zelňák27.9.2018

Tuhle větu jste mohli slyšet prvních 14 dní ve třídě 3.A. Děti se velmi těšily. Měly za úkol připravit velmi jednoduché jídlo. Úkol nevypadal složitě, ale předcházely mu velké přípravy. Děti si našly recept, zjistily si kolik stojí suroviny a sestavily si rozpočet. Pak dostaly finance a vypravily se na Zelný trh, kde část surovin nakoupily, zbytek pořídily v potravinách. Dětem se podařilo úspěšně připravit jídlo a daly si záležet i na stolování. Naučily se užitečné věci – komunikovat s prodejci, hlídat si finance, vaření, spolupráci, o Zelném trhu, o vážení a surovinách. Odkaz na fotogalerii zde

Předávání certifikátů Cambridge English20.9.2018

Žáci v naší škole mají nadstandardně posílenou výuku angličtiny. Díky tomu mohou už v průběhu 1. stupně úspěšně skládat Cambridgeské zkoušky. Jsme rádi, že jsme během tohoto týdne mohli předat certifikáty Cambridge English na úrovni Starters a Movers 12 našim žákům, kteří v červnu skládali zkoušky pod patronací British Council. Fotogalerii najdete zde

 

První setkání školního parlamentu20.9.2018

Dnes se v naší škole poprvé sešli zástupci školního parlamentu, zvolení z řad žáků 2. až 5. ročníku. Parlament se věnoval tématu pravidel vzájemného soužití a všechny přítomné děti braly svou roli velmi vážně a odpovědně. Ze setkání vzešla pravidla: neubližujeme si – respektujeme se – pomáháme si. Úkolem zástupců tříd bude teď předat tato pravidla přesvědčivým způsobem svým spolužákům. Parlament se sejde opět za měsíc.

Ozobot by si se Zetíkem rozuměl20.4.2018

Je malý, roztomilý, bliká, jezdí podle pokynů a ozokódů, některý z nich dokonce i mluví a chytá vás za prst. Umí být i zelený jako náš kamarád Zetík a děti z prvních tříd už ví, jak na to. Starší děti vytvářejí složitější dráhy, posílají ozobůtka, jak mu s oblibou říkají, nakoupit, také na návštěvu k příbuzným, kde překonává různé nástrahy. Pomáhá dětem rozvíjet matematické a logické myšlení. V příštích dnech ho ještě čeká spousta práce, protože u nás bude až do konce dubna. Odkaz na fotogalerii.

Jak na vnitřní motivaci17.4.2018

Také vás zajímá, jak to udělat, aby se děti do školy těšily? Jak vzbudit či prohlubovat jejich motivaci? Jak nepodlehnout příkazům a zákazům, které děti limitují? Jak děti "neuplácet", ale přitom je přimět k nějaké aktivitě? Při dalším setkání rodičů naší školy jsme hledali s odborníkem odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek. Navštívila nás psycholožka a lektorka Miroslava Štěpánková ze společnosti Mansio, která se zaměřuje na poradenství, vzdělávání a rozvoj jedince.

Doplňkové kolo talentových zkoušek v dubnu13.3.2018

V průběhu února a března jsme v naší škole zorganizovali talentové zkoušky pro budoucí prvňáčky. Byl o ně velký zájem a nedostalo se na všechny zájemce. Vyhlašujeme proto ještě doplňkové kolo talentových zkoušek. Naplánovali jsme ho na sobotu 7. dubna 2018 od 9 hodin v prostorách naší školy na Vinohradech. Chceme, aby naše setkání bylo pro všechny příjemně stráveným časem a proto Vás prosíme, abyste si termín u zkoušek zarezervovali telefonicky dopředu.

Volbu té správné školy pro Vaše dítě vám přeje

Michaela Slavíková
asistentka ředitele
+420 725 694 916

English Star 201812.3.2018

Naši žáci z I.-III. třídy se 6. 3. 2018 zúčastnili soutěže v anglickém jazyce English Star 2018, která se konala v prostorách ZŠ Bakalovo nábřeží. Do soutěže bylo přihlášeno 15 škol s 83 dětmi. Ve velice silné konkurenci si žáci naší školy vedli zdárně, kategorii 1. tříd naše zástupkyně dokonce vyhrála. Dětem gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

 

Poslední lyžování s Lemurem!26.2.2018

22.2. jste mohli v Olešnici na svahu potkat několik lyžujících berušek, pár broučků, docela velkou skupinu kočiček a kocourků, prasátko, také pandy a princeznu se závojem. Děti se na na tento den těšily, protože dostaly diplomy za jejich pokroky v lyžování i v snowboardingu a smlsly si na lemuřím dortu, ze kterého nezbyl ani kousek.

Vzory rodu ženského22.2.2018

Vzory rodu ženského máme: žena, růže, píseň, kost. Proč je ale potřebujeme, jak rozlišíme, který vzor k čemu patří, máme si dát pozor na nějakou výjimku? Na tyto otázky hledali odpovědi žáci 4. A v hodině českého jazyka. Pracovali ve dvojicích, informace získávali v učebnicích i na počítači. Vyhledávali důležité informace, které se snažili dle kritérií co nejpřehledněji vložit na svůj plakát. Svou práci pak odprezentovali před celou třídou. Vytvořili si tak názornou pomůcku, která zdobí jejich třídu a pomáhá jim při upevňování učiva. Odkaz na fotogalerii

Pozvánka k talentovým zkouškám19.2.2018

Rodiče předškoláků, srdečně Vás zveme na talentové zkoušky do 1. ročníku naší školy, které proběhnou ve dnech 24. února a 3. března 2018. Dosud máme ještě několik volných termínů v sobotu 3. března. Vzhledem k množství zájemců si rodiče dovolujeme požádat, aby se k talentovým zkouškám předem objednali na konkrétní čas. Objednat se lze telefonicky na čísle +420 725 694 926 nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.

Den otevřených dveří5.2.2018

Rodiče předškoláků, srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří v Základní škole Didaktis. Čeká na Vás náš tým, který Vás provede školou, zodpoví Vaše dotazy a prostřednictvím interaktivních dílen Vás seznámí s tím, jak u nás probíhá výuka – jak k dětem přistupujeme, jak rozvíjíme jejich nadání, v čem se odlišujeme od jiných škol. Neváhejte tedy a přijďte si za námi užít sobotní dopoledne!

(více)

Slovní hodnocení - beseda s rodiči2.2.2018

Naše škola si zakládá na aktivní spolupráci s rodiči. V rámci projektu Začněme spolu jsme naplánovali několik besed s odborníky na témata, která si  rodiče vybrali. V minulých dnech se uskutečnila beseda na téma Slovní hodnocení. Cílem besedy bylo rodičům přiblížit způsob, systém i význam slovního hodnocení. Vzhledem k tomu, že se blížilo rozdávání slovního vysvědčení, bylo toto téma více než aktuální.

(více)

Pokusy ve VIDA science centru29.1.2018

V sobotu 27. ledna  se naše škola podílela na programu ve VIDA! science centrum. Pro návštěvníky Vidy jsme připravili workshop, ve kterém si malí i dospělí mohli sestavit svůj vlastní elektromotorek nebo vyzkoušet, jak v běžném životě funguje statická elektřina. Děkujeme rodičům Adélky Hutařové za odbornou a aktivní pomoc při sestavování elektromotorků. Vědecký den se velice vydařil! Odkaz na fotogalerii

Lyžařský výcvik23.1.2018

Letos jsme se již podruhé vydali do Olešnice na lyžařský výcvik. I když to zpočátku ledna se sněhem vypadalo špatně, bylo ho nakonec dostatek, a dokonce nám i sněžilo. Těšíme se na další čtvrteční kurz! Odkaz na fotogalerii

„Já už se tak těším!“18.1.2018

Tahle věta byla posledních 14 dní před Vánocemi slyšet velmi často. Děti se těšily na ježíška i na vánoční vystoupení na Zelném trhu. Kupodivu více pozornosti i těšení se pojilo s tou druhou možností. Děti se pilně učily texty vánočních písní, zdokonalovaly se ve zpěvu, secvičovaly choreografii, upevňovaly se v recitaci básní. Nejdůležitější na tom celém bylo, že je to bavilo a těšilo. Odkaz na fotogalerii

Zetík, náš maskot a kamarád18.1.2018

My v I.B máme ve třídě někoho, koho byste tam možná nečekali. Je zelený, má tři chapadýlka, vykulené oči a pochází z jiné planety. Při výuce většinou pozorně poslouchá, někdy u paní učitelky na klíně, jindy na poličce, občas se zatoulá na něčí lavici. Pak kouká prvňáčkům pod ruku, jak píší svá první písmenka, plete chapadly při sčítání a odčítání a někdy nám dokonce napovídá. Každý víkend navštíví jednoho žáčka doma a pak spolu zapíší do deníku, co prožili.

(více)

Reference rodičů20.12.2017

V průběhu letošního školního roku jsme se obrátili na rodiče a požádali je, aby zhodnotili, jak jsou spokojení s kvalitou naší školy. Velmi příjemně nás překvapilo, jak spontánní a pozitivní odezvu jsme dostali. Názorů rodičů si ceníme, protože jsou pro nás potvrzením toho, že svou práci děláme dobře. Reference si můžete přečíst pod tímto odkazem.

Mikulášské Začít spolu19.12.2017

Naši prvňáčci si v prosinci opět vyzkoušeli pracovat v centrech aktivit podle programu Začít spolu. Tentokrát na ně čekaly aktivity z oblasti Českého jazyka, Matematiky, Výtvarných činností a tzv. Ateliér pokusů a objevů. Spojujícím tématem byl příběh Sv. Mikuláše. Děti četly obrázkový příběh, luštily křížovky i jednosměrku, vyhledávaly písmenka v bludišti, počítaly čerty, zakreslovaly do sítě mitru, vytvářely šiškové postavičky Mikuláše, čerta a anděla, založily pokus s větvičkou barborkou a prozkoumaly, co to udělá s  ledem, když ho posolíte. Při tom všem si ani nevšimly, že se učí spolupráci, odpovědnosti za svoji práci a rozvíjí svůj zájem o vzdělání. Poslední den center už některým vrtalo hlavou, co asi bude dalším tématem... Odkaz na fotogalerii

Plavecký kurz15.12.2017

Žáci prvních a druhé třídy úspěšně ukončili letošní plavecký kurz. Po deset týdnů, dojížděli každé úterý na Kraví horu, aby se zdokonalovali v pohybu ve vodě. Za účasti příjemných profesionálních instruktorů Plavecké školy Brno se každý na své úrovni  snažil a očividně posouval  k lepším dovednostem. Za své úsilí obdrželi 5. 12.  MOKRÉ VYSVĚDČENÍ. Je potřeba všechny naše plaváčky pochválit, protože se vody nebojí a umí to s ní. Odkaz na fotogalerii

 

Jak se třeťáci kamarádí s vyjmenovanými slovy12.12.2017

Že jsou vyjmenovaná slova obtížná a ne každému se dostanou pod kůži? My se jich však nebojíme. Uchopíme, zrýmujeme i vánoční básničky s těmito záludnými slovíčky. Co nám vzniklo, když se vyjmenovaná slova dostala do vánočních básniček, se můžete dočíst dále.

 

(více)

Jak jsme programovali robota8.12.2017

V posledním listopadovém týdnu měli prvňáčci ve třídě speciální robotí návštěvu. Dozvěděli se, že počítač není pouze ten s obrazovkou a klávesnicí, ale že se jedná o všechny menší či větší přístroje jako je třeba mobilní telefon. A že k tomu aby takové přístroje a roboti mohli fungovat a dělat to co chceme, se používají speciální programovací jazyky. Poté si sami vyzkoušeli jak se dle několika jednoduchých pokynů a jejich kombinací dá přemístit kamkoliv v prostoru. A nakonec následovala i praktická ukázka, kdy děti pomocí několika barevných znaků a jejich kombinací vytvářeli trasu pro malé roboty. Odkaz na fotogalerii

Mikulášská nadílka6.12.2017

I k nám do školy zavítal letos Mikuláš. Tentokrát však jen v doprovodu anděla. V obou prvních třídách a ve druhé děti pochválil za dobré chování a společnou práci ve škole. Poté si vyslechl písničky, které si pro něho děti společně připravily.  Za odměnu dostaly balíčky s nadílkou a s Mikulášem se rozloučily. Odkaz na fotogalerii

Adventní věnce5.12.2017

Od posledního listopadového týdne se děti čtvrtého ročníku mohou těšit na Vánoce, odpočítávat čtyři týdny adventu a zapalovat postupně svíčky díky svým nádherně ozdobeným, barevně vyváženým a pečlivě vyrobeným adventním věncům. Navázali jsme tak předvánoční přípravou na adventní dílničky, které jsme si všichni náramně užili. Odkaz na fotogalerii

Adventní dílny29.11.2017

Nastává nejkrásnější čas v roce – advent a i my ve škole se připojujeme k adventnímu období řadou aktivit. První z nich byly Adventní dílny, na kterých si děti v doprovodu rodičů mohli vybrat z pestré palety tvořivých aktivit. V odpoledním čase si mohli vyzkoušet zdobení voňavých perníčků, tvoření papírových andílků a vánočních přání, dekoraci dárkových tašek, výrobu svíček k nakousnutí a adventních věnečků nebo výzdobu zpívajících lucerniček. Hotové výrobky si poté mohli odnést domů. Odkaz na fotogalerii

Proč? Proto...28.11.2017

Během posledních dnů měly děti najít odpověď na tři otázky. Proč jsou lehčí rostliny po usušení? Proč máme mokré kalhoty během deště i přesto, že máme deštník v ruce? A zda je pravda, že nám prší kyselý déšť. Děti se poprvé seznamují s pH indikátorovými proužky, zkouší vážit rostliny na váze a sledují vzlínání vody na proužcích látky. Děti pracuji intenzivně ve třech skupinách, pak probíhá diskuze, snažíme se vyvodit závěr a najít souvislost "Proto, že..." Odkaz na fotogalerii

Čtenářská dílna7.11.2017

Krásný čas s knížkou. I tak by se dala popsat čtenářská dílna, která proběhla ve III. A. Děti si vybraly libovolnou knihu podle svého zájmu ze školní knihovny, našly si pohodlné místečko, zaujaly "čtenářskou" polohu a četly. Četly si potichu, se zaujetím celých 20 minut. Poté o knize vyprávěly svým spolužákům v kruhu bezpečí. Dílny čtení se u dětí těší velké oblibě, což dokazuje i to, že se k vybraným knihám vracejí i mimo výuku. Odkaz na fotogalerii

Drakiáda4.11.2017

Začátkem listopadu Kraví hora ožila draky. Počasí nám přálo, bylo slunečno a mírně vál vítr. Draci létali o 106 a někteří si dokonce vysloužili i nějaký ten diplom: Král draků, Mini drak, Drak létavec nebo i vytrvalec. Díky drakům byla obloha pestrá, zajímavá i napínavá, ale přitažlivá a vábivá byla i část na zemi, kde byly vystavené a připravené k ochutnání dobroty od maminek, tetiček, babiček a dokonce i zdatných malých kuchařek z Didaktisu. Odkaz na fotogalerii

Keramická dílna3.11.2017

V rámci výtvarné výchovy navštívili naši třeťáci keramickou dílnu, kde modelovali zvířátka a potom je zdobili engobou. Naučili se postavit tělo zvířátka z válečků, spojit ho šlikrem a ozdobit rytím a barevnými engobami. Dětská fantazie se postarala o zajímavé ztvárnění různých zvířátek. No, a protože výtvarné tvoření patří bezesporu k velmi oblíbeným činnostem, všichni jsme si dílnu skvěle užili! Odkaz na fotogalerii

Brněnské pověsti30.10.2017

Žáci III. A si prohloubili a zpestřili učivo z oblasti Člověk a jeho svět vycházkou po středu Brna. V rámci výukového programu Brněnské pověsti zjistili od paní průvodkyně například to, kdo byl Jošt, jak to bylo s obléháním Švédy, proč je na Staré radnici křivá věžička nebo jak vypadalo Brno v době svého vzniku. Odkaz na fotogalerii

Zeleninovo-ovocná párty23.10.2017

Týden barevného podzimu jsme ve IV. A zakončili Zeleninovo-ovocnou párty, kterou si děti s velkým nadšením připravily samy. Byla vyhlášena soutěž o nejhezčí zeleninovo-ovocný talíř, kterou nakonec vyhráli všichni zúčastnění, protože se odborná porota, složená z předních kuchařských celebrit, nedokázala dohodnout, který je právě ten „Nej“. Koneckonců posuďte sami. Všem přejeme dobrou chuť! Odkaz na fotogalerii

Vítání podzimu20.10.2017

Naši prvňáčci si zpestřili výuku projektovým dnem s názvem „Vítání podzimu“, v rámci kterého se vydali do přilehlého parku. Tam zkoumali sluchem, zrakem, hmatem i čichem přírodniny. Při hrách opakovali anglická slovíčka, na nalezených listech, šiškách a ulitách šneků procvičovali počítání a naučili se přiřadit plody ke správnému stromu, rostlině. Na závěr si vytvořili skřítky podzimníčky. Odkaz na fotogalerii

Přišla po roce19.10.2017

No přece „Podzimka“ - lesní víla, skřítek, lesní tvor, nikdo přesně neví,… ale už nás přišla do 2. A navštívit podruhé. Ukázala nám přírodniny, které jsme se naučili pojmenovávat v angličtině. Nakonec jsme si z nich vyrobili skřítky, šišková vozítka, přístřešky pro skřítky a podobné lesní tvory a různé jiné předměty. Odkaz na fotogalerii

Předávání certifikátů Cambridge English5.10.2017

Na začátku školního roku čekalo naše nynější třeťáky (a jednu druhačku) slavnostní předávání certifikátů ze zkoušky Cambridge English - Starters, což je jedna ze tří zkoušek Cambridge English: Young Learners (YLE) pro děti. Tato zkouška motivuje děti ke studiu anglického jazyka již od malička a vytváří pozitivní vztah k jazykovým zkouškám.

(více)

Cesta ovoce29.9.2017

V pátek 15. září čekalo na žáčky prvního ročníku, kteří si už na školu pěkně zvykli, zase něco nového. Na tři hodiny se přesunuli do jídelny, kde pro ně bylo připravené ovoce nejrůznějších barev, tvarů a chutí a hlavně z nejrůznějších koutů světa. Než mohli okusit jak které chutná, čekala je spousta práce. V rámci integrované tematické výuky tvořili mapu, vyhledávali a značili cesty, promýšleli a navrhovali nejrůznější způsoby dopravy.

(více)

Vítáme rytíře v království vědění Didaktis25.9.2017

První školní den se spustil padací most, otevřela se tepaná brána a noví adepti poznávání vstoupili se svými pobočníky do království vědění Didaktis, kde byli při slavnostním ceremoniálu mečem pasováni na rytíře. Celá událost proběhla v pohodové atmosféře. Všem rytířům přejeme, aby vždy bojovali čestně a uměli se na své cestě postavit každé překážce. Odkaz na fotogalerii

Prázdninové deníky29.8.2017

Před začátkem prázdnin za námi přišla maminka od Verunky, která má neotřelé nápady a šikovné ruce. Naučila nás, jak si vyrobit prázdninové deníky. Děti s nadšením tiskly, stříhaly, lepily a vymýšlely záložky. Jakmile deníky dokončily, vytvořily první zápis. Ten byl o společné návštěvě Permonia. Snad se dětem podařilo deníky zaplnit i více. Hned po prázdninách si s nadšením ukážeme a povíme, co jsme během léta prožili. Odkaz na fotogalerii

Školní piknik8.8.2017

Na konci školního roku proběhlo „Piknikové odpoledne“ – akce, na které se setkali rodiče, žáci a členové školního týmu. Všichni si tak mohli společně popovídat a pobavit se. Pro zpestření byla pro děti připravena stezka s kvízem, pro rodiče hudební vystoupení žáků. Setkání se velmi vydařilo. Rádi bychom touto cestou poděkovali všem rodičům i dětem za účast, za vytvoření skvělé atmosféry i za všechny pochoutky, které na piknik přinesli. Odkaz na fotogalerii

Adaptační setkání – budoucí prvňáčci29.6.2017

V průběhu května a června u nás proběhla celkem tři adaptační setkání pro naše budoucí prvňáčky a jejich rodiče. Cílem bylo, aby se děti ještě před tím, než se z nich stanou opravdoví školáci, seznámily s tím, kdo je bude učit, s kým se budou potkávat, aby se setkaly se svými budoucími kamarády a spolužáky a zvykly si na prostory školy. Pro děti byl vždy připraven zajímavý program plný aktivit směřujících ke splnění těchto cílů.

Ruční papír21.6.2017

Na výukovém programu s názvem „Ruční papír“ se žáci 1. A nejprve seznámili s postupem výroby recyklovaného papíru. Popovídali si o tom, co slovo „recyklace papíru“ znamená a o tom, co vše nám přinášejí stromy a jak je můžeme chránit. V druhé části programu se naši prvňáčci pustili do tvůrčí práce – každý si vyrobil svůj ruční papír, který následně výtvarně dotvořil. Odkaz na fotogalerii

Voda v pohybu13.6.2017

Koncem května žáci 1. A navštívili laboratoř Bioskopu MU. S odvahou, oblečeni v laboratorních pláštích vstoupili mezi všechny ty podivné přístroje, aby prozkoumali povrchové napětí vody. Na závěr byli vyzváni, ať se zúčastní výtvarné soutěže. Nadšeně souhlasili a hned ten den namalovali obrázky. Minulý týden přišla úžasná zpráva - naše spolužačka se umístila na 2. - 3. místě. Gratulujeme!

Závody dračích lodí na Brněnské přehradě5.6.2017

V sobotu 3. června se naši žáci na Brněnské přehradě zúčastnili závodů dračích lodí. Díky krásnému počasí a příjemné atmosféře si tento den všichni užili a ve své kategorii „Junioři mix“ získali úžasné 1. místo. Našim mladým závodníkům a jejich rodičům za účast děkujeme a těšíme se, že se příští rok na závodech dračích lodí setkáme v ještě vyšším počtu. Odkaz na fotogalerii

Projektový týden s názvem „Mikrosvět“22.5.2017

Začátkem května jsme se vypravili na Projektový týden s názvem „Mikrosvět“. Naše vědecké týmy se s vervou pustily do objevování světa malých tvorů. Sledovali jsme pohyb a práci mravenců, zjistili, kde se ukrývají ploštice. Pozorovali jsme žábu, lovili bruslařky a vodoměrky a pomocí filtrace zjišťovali čistotu vody v rybníce. Po týdnu stráveném v krásné přírodě se již nebojíme brouků ani pavouků - dobře víme, že každý tvor má v přírodě své místo. Odkaz na fotogalerii

Slavnostní otevření nových prostor9.5.2017

V úterý 2. května jsme zahájili provoz naší školy na Bzenecké 23. Potěšil nás velký počet hostů, kteří se slavnostního otevření zúčastnili. Po přestřižení pásky následovala prohlídka prostor školy, školní zahrady i tělocvičny, kterou budou žáci využívat. Nyní je již první týden v „nové škole“ za námi. Na nové prostory jsme si velmi rychle zvykli a už se zde cítíme jako ryby ve vodě. Odkaz na fotogalerii

Trojlístek24.4.2017

Protože je pro nás velmi důležité vytvořit žákům bezpečné prostředí ve všech směrech, rozhodli jsme se, že budeme třídní schůzky pořádat formou tzv. „Trojlístku“, což znamená, že se schůzky zúčastní nejen rodič a učitel, ale i žák.  V březnu jsme proto rodiče pozvali na krátkou besedu, na které jsme se pobavili o výhodách „Trojlístku“, o situacích, které by na takových setkáních mohly nastat, a o tom, jak je lze řešit. Nyní už máme třídní schůzky „učitel + rodič + žák“ zdárně za sebou a vypadá to, že se všem zúčastněným velmi líbily. Odkaz na fotogalerii

Město nebo vesnice?13.4.2017

Co je město a co je vesnice? Co mi nabízí město a co vesnice? Chci žít ve městě, nebo na vesnici? Tyto a další otázky si žáci 1. A pokládali v rámci malého projektu Město nebo vesnice. Většina žáků by ráda žila na vesnici kvůli přírodě, klidu a možnosti volnějšího pohybu. Přesto v pracovních činnostech všichni stavěli města. Vybavení měst bylo opravdu komfortní! Nechyběly bazény, kina, nemocnice ani moderní výtahy. Odkaz na fotogalerii

Létající dědeček29.3.2017

„Nápaditý děda Tomáš je pro děti skvělým kamarádem, a to hlavně ve chvílích, kdy jsou rodiče pryč a on si s nimi hraje. A všechno by mohlo jít klidně dál, kdyby…“ Právě tak začal výukový program zaměřený na mezigenerační vztahy. Žáci I. A si na něm prostřednictvím napínavé dramatické hry a poutavého příběhu připomněli své babičky, dědečky, pratety, prastrýce. Snažili se určit jejich věk a vlastnosti a zamysleli se nad tím, co pro ně tito lidé znamenají. Odkaz na fotogalerii

Jak pečovat o zoubky17.3.2017

Nedávno nás navštívila studentka oboru Zubní lékařství. Vysvětlila nám, jak se zuby vyživují, co jim škodí a jak o ně pečovat. Věděli jsme, že čistit zuby je třeba nejméně dvakrát denně. Překvapilo nás ale, že k tomu nepotřebujeme pastu. Paní „zubařka“ nám ukázala správnou techniku čištění - takové krouživé šimrání po zoubcích a dásních. A jak zjistíme, zda na zubech nezůstal plak? Pokud nám jazyk hlásí, že jsou všechny zoubky hladké jako korálky, máme vyhráno! Odkaz na fotogalerii

Anglické kluby16.3.2017

V Anglických klubech se hravou a zábavnou formou seznamujeme s každodenními situacemi. Učíme se vyhledávat a třídit informace, při práci na projektech rozvíjíme slovní zásobu z různých oblastí. Hrajeme anglické hry, tvoříme, zpíváme,… a neustále tak zdokonalujeme své schopnosti čtení, psaní a myšlení v angličtině. Odkaz na fotogalerii

The Cooking Show28.2.2017

V únoru k nám přijel Dr. Klutz, výborný herec a klaun z Austrálie, se svou „The Cooking Show.“ Malé diváky ze základní i mateřské školy neustále aktivně zapojoval do děje představení a zábavnou formou je seznamoval s novými slovíčky i krátkými větami. Všechny děti pozorně naslouchaly angličtině z úst rodilého mluvčího, mluvily, zpívaly, hrály a především se výborně bavily. Odkaz na fotogalerii

Škola čar a kouzel10.2.2017

V lednu se naše III. A proměnila ve školu čar a kouzel. Žáci se na začátku dvouměsíčního projektu rozdělili do čtyř kolejí, vyrobili si hůlky a naučili se několik základních kouzel a lektvarů. Poté měli za úkol přípravu na pololetní kouzelnické zkoušky, které všichni úspěšně zvládli. Před námi je nyní famfrpálový turnaj a tajuplná cesta, na které nás potká velké dobrodružství. Odkaz na fotogalerii

Den otevřených dveří v ZŠ Didaktis9.2.2017

Srdečně Vás zveme na den otevřených dveří, který se uskuteční dne 18. 2. 2017 v době od 10:00 do 12:00. Čeká na Vás náš tým, který Vás provede školou, zodpoví Vaše dotazy a prostřednictvím interaktivních dílen Vás seznámí s tím, jak u nás probíhá výuka – jak k dětem přistupujeme, rozvíjíme jejich nadání, v čem se odlišujeme od jiných škol. Neváhejte tedy a přijďte si za námi užít sobotní dopoledne!

Lyžařský kurz1.2.2017

Za námi je první polovina kurzu lyžování. Na své si na svahu přišli jak naši malí lyžaři, tak i snowboarďáci. Díky skvělým instruktorům, rozdělení do mnoha skupinek a možnosti přecházet z jedné skupinky do druhé se všichni k naší i své radosti velmi rychle zlepšují. Příjemné atmosféry, radosti z jízdy i vydařeného počasí si moc užíváme! Odkaz na fotogalerii

Beseda ke slovnímu hodnocení26.1.2017

Blíží se konec ledna - tedy čas, kdy děti dostanou pololetní vysvědčení. A protože v naší škole používáme slovní hodnocení, uspořádali jsme v minulém týdnu besedu, na které jsme si o něm s rodiči popovídali. Mj. jsme si ukázali, jak správně sestavené slovní hodnocení vypadá a jaký pozitivní vliv na dítě má. Všem rodičům děkujeme za účast, dotazy a zapojení se do diskuze. Odkaz na fotogalerii

Tajemná skříň doktora Stravy25.1.2017

V rámci předmětu Člověk a jeho svět navštívil naše třeťáky doktor Strava se svou laboratoří a ukázal jim tajuplnou skříň plnou potravin, které byly rozděleny do čtyř základních skupin. Žáci pomocí her a diskuze zjišťovali, jaké látky jsou v potravě důležité, proč je potřebujeme a v jakých potravinách je najdeme. Získali tak představu o složení jídelníčku a pitném režimu. Odkaz na fotogalerii

Přišli k nám pánové Tan a Tram4.1.2017

Když Tan nesl svému vladaři dlaždici, zakopl a dlaždice se mu rozbila na 7 kousků. Žáci z 1. A se snažili dát tyto části zase dohromady. A zkoušeli i další tvary. Byli překvapení, že jde poskládat také raketa nebo šipka. V další hodině matematiky je navštívil Tram. Přinesl spoustu použitých jízdenek. Děti se převtělily do slavného detektiva Sherlocka Holmese a vyčetly z nich spoustu informací. Odkaz na fotogalerii

Mary Poppins3.1.2017

Minulý měsíc jsme si jedno odpoledne zpestřili pohádkovým muzikálem Mary Poppins, na který jsme se vydali do Městského divadla Brno. Čekal na nás krásný příběh o neobvyklé vychovatelce Mary Poppins. Skvělé herecké obsazení, úžasné efekty, náročné taneční choreografie - to vše nás ihned vtáhlo do děje. Celé představení jsme si velmi užili. Odkaz na fotogalerii

Vánoční vystoupení na Zelném trhu2.1.2017

V prosinci se žáci z naší základní školy zúčastnili akce „Advent na Zelňáku,“ kde v rámci doprovodného programu společně zpívali vánoční písně a koledy. Představil se i školní sbor pod vedením M. Húskové. Přítomné publikum vytvořilo kouzelnou atmosféru a žáci si vystoupení náramně užili. Děkujeme všem, kteří jste nás přišli podpořit, a těšíme se na dalším vystoupení na viděnou! Odkaz na fotogalerii

Výukový program „TRADIČNÍ VÁNOCE"23.12.2016

Předvánoční těšení jsme si obohatili o výukový program, který nás zavedl do dob našich prababiček. Vyzkoušeli jsme si tradiční české zvyky, jako je lití vosku, pouštění lodiček, házení střevícem a další. Pomocí speciálního tisku jsme si vyrobili vánoční přání. Dozvěděli jsme se, že v dávných dobách se stromeček věšel ke stropu a dárky byly převážně symbolické. Cestou do školy jsme navštívili betlém na Náměstí Svobody a zazvonili si pro štěstí na zvoneček. Odkaz na fotogalerii

Vánoční dílničky14.12.2016

Na začátku prosince jsme se spolu s dětmi a jejich rodiči setkali u vánočního tvoření. Všichni si mohli vyzkoušet výzdobu papírových tašek na dárečky, výrobu vánočních stromečků, přáníček, hvězdiček a jiných krásných dekorací. Připraveno bylo také občerstvení v podobě vánočního cukroví. Děkujeme za hojnou účast a skvělou atmosféru, kterou jste na dílničkách vytvořili! Odkaz na fotogalerii

Mikuláš u nás ve škole5.12.2016

5. prosince navštívil naši školu svatý Mikuláš spolu s andělem a čertem. Děti v mateřské i základní škole potěšily tuto vzácnou návštěvu krásnými básničkami a písničkami. Tím zároveň vykoupily své drobné prohřešky – pokud vůbec nějaké měly. Za odměnu dostaly od anděla balíčky s malými dárečky. A čert? No ten u nás letos neměl žádnou práci. Opět odešel s prázdnou! Odkaz na fotogalerii

Vyjmenovaná slova22.11.2016

V rámci výuky vyjmenovaných slov po B si naši třeťáci zahráli na živé obrazy, kterými znázorňovali rozdíly v psaní y/i ve stejně znějících slovech s odlišným významem. Pantomimou vyjádřili význam dvojic slov, jako jsou např. být/bít, bydlo/bidlo, odbýt/odbít, býlí/bílý, nabýt/nabít,… Správný pravopis jim budou připomínat jejich fotografie vystavené na nástěnce. Odkaz na fotogalerii

Drakiáda7.11.2016

V sobotu jsme se spolu s rodiči a dětmi naší základní a mateřské školy sešli na Drakiádě. Pro děti zde byly nachystány stezky za pokladem, občerstvení i soutěž o nejlepšího draka létavce, děsouna apod. Touto cestou bychom rádi všem rodičům i dětem poděkovali za účast, za vytvoření skvělé atmosféry i za všechny pochoutky, které přinesli do soutěže o zlatou vařečku. Odkaz na fotogalerii

Kurz rozvoje sociálně-emočních dovedností4.11.2016

Jedním z cílů naší školy je, aby děti získávaly nejen vědomosti, ale také dovednosti potřebné pro život v současném světě. Proto jsme se přihlásili do programu, ve kterém naši žáci 3. ročníku pod vedením lektorů Katedry psychologie z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity rozvíjí své dovednosti jako efektivně komunikovat, zvládat konflikty či rozumět svým emocím a pocitům druhých.

 

BIOSKOP - Svědkové dávné minulosti24.10.2016

Naši třeťáci v říjnu podnikli malý výlet do minulosti. Na kurzu s názvem „Svědkové dávné minulosti“ se v laboratoři BIOSKOP na Fakultě chemie a fyziky seznámili s vývojem naší planety Země. Viděli pravé zkameněliny rostlin a živočichů, dozvěděli se, kdy a v jakém prostředí žili, a odlitky trilobita si dokonce sami vyrobili a odnesli s sebou domů. Odkaz na fotogalerii

Poznáváme geometrická tělesa3.10.2016

Co jsou to geometrická tělesa? Jak vypadají? Kde je najdeme kolem sebe? To jsou jen některé otázky, kterými jsme se ve 2. A minulý týden zabývali. Osvěžili jsme si pojmy koule, kvádr, krychle a válec, hledali tyto tělesa ve třídě a pomocí špejlí a plastelíny pak některé vymodelovali. Nakonec jsme společně z nejrůznějších krabiček sestavili město, které od nás dostalo název Druhákov. Odkaz na fotogalerii

Předávání certifikátů Cambridge English8.9.2016

Ve čtvrtek 8. 9. 2016 se ve třetí třídě poprvé předávaly certifikáty Cambridge English v kategorii Starters. Těmto zkouškám předcházela poctivá intenzivní příprava a ve zkouškách samotných žáci sebe, rodiče i nás učitele potěšili vynikajícími výsledky. Přejeme všem spoustu sil a dalších úspěchů v následující práci! Odkaz na fotogalerii

Pasování prvňáčků2.9.2016

1. září proběhlo v naší škole již třetí slavnostní pasování prvňáčků na členy družiny Království vědění. Letos se tohoto milého úkolu zhostila paní učitelka Jitka Hodálová coby královna a pan ředitel Richard Jurečka coby moudrý král. Po pohádkovém ceremoniálu na žáčky v lavicích čekaly malé dárečky, aby ještě více zpříjemnily vstup do jejich prvního školního roku. Odkaz na fotogalerii

Projektový týden ZŠ a MŠ Didaktis28.6.2016

Minulý týden strávily děti naší školy a školky na chatě v přírodě. Co se na pobytu odehrávalo, nejlépe vystihuje zpětná vazba našich školáků: „ Líbily se mi hry, les, míchání lektvarů a rozcvičky.“ „Bavilo mě stavět úkryt v lese.“ „Na farmě jsme si mohli pohladit zvířátka.“ „Líbil se mi výlet na farmu v Borové, bylo to 14km!“ „V autobuse jsem spal, ale zvládli jsme vyléčit Ohnivýho draka!“ Odkaz na fotogalerii

Co se děje na zahrádce20.6.2016

Páteční dopoledne jsme se v 1. A věnovali projektu "Co se děje na zahrádce". Nejprve jsme překontrolovali rostlinky na naší školní zahradě, pak jsme se pěšky přesunuli k řece Svitavě, do zahrádkářské kolonie. Na zahrádkách jsme pozorovali různé rostliny a snažili se je pojmenovat. Nakonec jsme vypracovali zábavné pracovní listy k projektu. Odkaz na fotogalerii

Zkouška Cambridge English YLE Starters2.6.2016

V sobotu 4.6. 2016 proběhnou v prostorách naší Základní a Mateřské školy zkoušky Cambridge English. Máme za sebou skvělou přípravu, kde jsme rozvíjeli všechny „language skills“, které pro kvalitní komunikaci v tomto jazyce potřebujeme. Protože se v hodinách řídíme heslem „English is fun“, a protože víme, proč chceme tento mezinárodní jazyk ovládat, na zkoušku se už moc těšíme. „Let´s go for it!“

Noc ve škole: Poklad Inků23.5.2016

Ve čtvrtek 12. 5. jsme strávili ve škole společné odpoledne na téma Poklad Inků – Dobrodružství s lamou Bellou. Tvořili jsme znaky z korálek, míchali lektvar, a luštili uzlíkové písmo. Poté jsme nocovali ve škole, ale ještě před spaním jsme si promítli pohádku „Není král jako král“. 

(více)

ZŠ Didaktis v Lamacentru20.5.2016

V lamacentru Hády jsme se školou zažili velké dobrodružství. Navštívili jsme místní ovce i lamy alpaky. Zvířátka jsme si mohli nakrmit a také je pohladit. V lamím výběhu se děti dozvěděly spoustu zajímavostí, a protože původní lamí domov je v Americe, absolvovali jsme program o obyvatelích tohoto kontinentu, o Aztécích. Poznávali jsme uzlíkové písmo, obrazce na skalách a pyramidy. Odkaz na fotogalerii

Vernisáž výstavy Dominika Jurečky28.4.2016

Minulý týden u nás ve škole proběhla vernisáž výstavy našeho spolužáka z II. A Dominika Jurečky. Dominik už od svých 5-ti let rozvíjí svůj talent v ZUŠ a své práce prezentuje na soutěžích, ze kterých si již odnesl několik ocenění. Jeho obrázky zachycují přírodu a ilustrace k dobrodružným příběhům a bájím. Simonka Bernátková obohatila vernisáž hudebním doprovodem na klávesy. Odkaz na fotogalerii

Den Země22.4.2016

Ve čtvrtek 21. 4. jsme si s dětmi z naší školy připomněli Den Země a zaměřili se přitom na péči a ochranu životního prostředí. Povídali jsme si o důležitosti rostlin a o tom, jak o ně pečovat, což jsme následně vyzkoušeli i v praxi na zahrádce před školou. Poté jsme se přesunuli zpět do tříd a pracovali s materiály zaměřenými na vývoj rostlin jak v českém tak v anglickém jazyce. Odkaz na fotogalerii

Tělocvik s Didaktisem: plavání19.4.2016

V dubnu jsme v rámci hodin tělesné výchovy absolvovali plavecký výcvik v krytém bazénu na Kraví hoře. Naši skvělí instruktoři se nám věnovali jak v rámci celé skupiny, tak v menších skupinkách, do kterých nás rozdělili podle pokročilosti. Učili jsme se různým plaveckým stylům, techniku skoků do vody, plavání pod vodou, a také to, jak se pohybovat v případech, kdy se dostaneme do vody v oblečení. Odkaz na fotogalerii

Jak pracují vědci15.4.2016

V pátek 8. 4. si žáci II. A vyzkoušeli, jak pracují vědci – biologové v laboratoři. Materiálem ke zkoumání byly dřeviny a byliny z jarní přírody. Z knih, internetu a obrazových materiálů čerpali potřebné informace, ze kterých v příští hodině zpracují plakáty rostlin se základními názvy. Odkaz na fotogalerii

e-Twinning - Global Penfriends14.4.2016

V Anglickém klubu jsme se s dětmi z 2. ročníku v rámci programu e-Twinning zapojili do projektu Postcard Exchange in Europe, jehož smyslem a cílem je poznat a prozkoumat rozmanitost Evropy. Startovním bodem je vzájemné posílání pohlednic dětí z různých koutů Evropy. Do školy nám tak přicházejí pohlednice z různých zemí a děti také samy zkouší psát pozdravy z Česka v anglickém jazyce. Odkaz na fotogalerii

Výtvarná soutěž „Příroda kolem nás“13.4.2016

Náš spolužák z II. A Dominik se zúčastnil celostátní dětské výtvarné soutěže „Příroda kolem nás“, které se letos zúčastnilo 115 škol a školských zařízení s 1 125 pracemi. V pestré škále mnoha výtvarných prací se Dominik se svým obrazem „V lese“ umístil na úžasném 1. místě. Jsme rádi, že naši žáci rozvíjí a uplatňují svůj talent také na mimoškolních akcích a Dominikovi gratulujeme. Odkaz na fotogalerii

Roztanči svůj šátek12.4.2016

V hudební výchově jsme v I.A tentokrát tančili se šátky. Nejdříve každý svůj šátek roztančil intuitivně v rytmu hudby, poté jsme se naučili několik názvů temp, podle kterých jsme se zkoušeli pohybovat. Tento pohyb jsme potom vyjádřili barevně na papíře. Kromě skvělé zábavy jsme rozvíjeli naše vnímání hudby, pracovali na umění znázornit pohyb, a k tomu známe něco více z hudební terminologie! Odkaz na fotogalerii

Přípravný kurz Cambridge English8.4.2016

V rámci anglického klubu jsme se ve druhé třídě pustili do přípravného kurzu na zkoušku Cambridge YLE, ze které si odneseme mezinárodní certifikát. Kurz nám neslouží pouze ke složení zkoušky, ale hlavně nás zábavnou formou učí angličtinu. Úspěšné absolvování zkoušky pro nás tak bude povzbuzením k dalším pokrokům v osvojování si tohoto mezinárodně užívaného jazyka. Odkaz na fotogalerii

Společný víkend ZŠ a MŠ Didaktis na Dolní Moravě29.3.2016

Minulý víkend jsme se s naší základní a mateřskou školou vydali na hory do lyžařského střediska na Dolní Moravě. Pobytu se kromě dětí z naší školy a školky zúčastnili také jejich rodiče a další členové rodin. Tento společný pobyt vnímáme jako důležitou součást přístupu ke vzdělávání na naší škole a vážíme si přítomnosti všech zúčastněných. Odkaz na fotogalerii

English Star 201622.3.2016

Naše děti z první a druhé třídy se úspěšně zúčastnily soutěže v anglickém jazyce English Star 2016. Mimo našich prvňáčků a druháčků se jí zúčastnilo celkem 70 soutěžících ve třech kategoriích dle ročníků. Naši reprezentanti si vedli v prostředí velké konkurence dětí ze ZŠ Bakalka - Základní škola s rozšířenou výukou jazyků a Anglická ZŠ Mendlovo náměstí velmi dobře. 

(více)

Těšíme se na jaro21.3.2016

Březen je předurčen k setí a sázení. Ani my v 1. A jsme na jaro nezapomněli a pustili jsme se do setí obilí. A protože jsme už školáci, vzali jsme celou práci „vědecky“. Květináčky pravidelně zaléváme a rostlinky, které již vyrazily na svět, jsme si náležitě změřili a zapsali. Odkaz na fotogalerii

Rozmanitost přírody16.3.2016

Minulý týden proběhl v naší škole ve II.A pod vedením paní lektorky z Rezekvítku program pro první stupeň ZŠ na téma „Rozmanitost přírody“. Během tohoto kurzu jsme se seznámili s životními cykly rostlin i živočichů a hledali odpovědi na otázky: Co se děje s různými rostlinami během roku? Jak se jim daří v zimě? Porostou na stejném místě jako letos i v příštím roce? Okaz na fotogalerii

Creativity takes courage11.3.2016

Myšlenka slavného umělce Henriho Matisse „Creativity takes courage“ skvěle vystihuje hodiny výtvarné výchovy u nás ve škole. Když tvoříme, jsme odvážní, jsme kreativní, a v rámci projektu CLIL s námi zároveň paní učitelka angličtiny procvičuje aktivní užívání tohoto cizího jazyka. Odkaz na fotogalerii

Rodiče vítáni3.3.2016

Na základě úspěšného absolvování certifikačního procesu obdržela naše základní škola značku "Rodiče vítáni". Přihlášením se k programu, který je touto značkou zastřešen, chceme mj. vyjádřit, že partnerství s rodiči dětí z naší školy považujeme za důležitou podmínku úspěšného vzdělávání a zdravého klimatu ve škole.

 

(více)

Masopust2.3.2016

V naší škole jsme si únorový Masopust užili naplno. Vyrobili jsme, nebo přinesli masky, naučili se tradiční říkanky a společně s dětmi ze školky vyrazili na bláznivý masopustní průvod do redakce. Za šíření maškarního veselí a legrační básničky nás naši milí redaktoři s úsměvem přivítali a odměnili dobrotami. Odkaz na fotogalerii

Start do nového pololetí v I.A23.2.2016

V I. A máme za sebou svoje první vysvědčení, ze kterého máme všichni velkou radost, a společně jsme tuto událost pěkně oslavili. V novém pololetí nám naše milé paní učitelky připravily „Cestu kolem světa“, kterou jsme následně znázornili ve výtvarné výchově. Že učení je zábava, jsme zjistili při stavění z kostek a dalších zajímavých aktivitách v rámci projektu „Učení je hra“. Odkaz na fotogalerii

Bruslení18.2.2016

V naší škole se v rámci hodin tělesné výchovy rozhodně nenudíme, protože se učíme spoustu nových dovedností. Po podzimním plavání jsme se v průběhu zimního období začali věnovat zimnímu sportu - bruslení na ledě. Pod vedením zkušených lektorů tento sport pilně trénujeme a zároveň si ho naplno užíváme! Odkaz na fotogalerii

Pancake Tuesday17.2.2016

Pancake Tuesday je tradiční den, který se slaví v mnoha anglosaských zemích. Tato obdoba českého Masopustu se slaví v úterý, vždy den před Popeleční středou „Ash Wednesday“, která je začátkem postní doby. S dětmi jsme vyzkoušeli umíchat těsto na palačinky podle anglického tradičního receptu a na pánvi usmažit. Podívejte se, jak se nám dařilo. Olizovali jsme se až za ušima! Odkaz na fotogalerii

„Když mylná přesvědčení rodičů brání spolupráci s dětmi“5.2.2016

Pro velký úspěch semináře „Mylná přesvědčení ve výchově“, pořádaný partnerskou společností Mansio, jsme pro rodiče dětí naší školy připravili jeho volné pokračování na téma „Když mylná přesvědčení rodičů brání spolupráci s dětmi“. 

(více)

Se školou v divadle25.1.2016

Přes sníh a mráz jsme se minulý pátek vydali ze školy do divadla na představení oblíbeného českého televizního seriálu Mach a Šebestová. Pohádka o dobrodružství nerozlučných spolužáků z 3B a kouzelném utrženém sluchátku, které splní každé přání, se nám moc líbila a už teď se těšíme, kam nás naše paní učitelky vezmou zase příště! Odkaz na fotogalerii

Zápis s CK Didaktis20.1.2016

Během prvního měsíce v roce proběhl v naší škole Zápis nanečisto a Zápis. Na začátku děti obdržely od CK Didaktis letenku na úžasný let balonem kolem světa. Tento výlet měl několik zastávek v různých zemích, kde bylo třeba za asistence našich letušek (paní učitelek) splnit několik zajímavých úkolů. 

(více)

Beseda s autorkou knih pro děti18.12.2015

Mezi předvánoční překvapení, které jsme dětem připravili, patřila i beseda s paní Ivonou Březinovou, známou autorkou knih pro děti. Ta napsala mimo jiné i slabikář, ze kterého se prvňáčci na naší škole učí číst. Paní Březinová dětem povyprávěla, jak se stala spisovatelkou, a dala jim tipy, jak si můžou na spisovatele hrát oni sami. Odkaz na fotogalerii

První "Koumáček"18.12.2015

V úterý 15. prosince proběhlo první setkání Koumáčku. Vrátili jsme se k tématu podzimu a věnovali jsme se otázce, proč na podzim žloutne listí a padá ze stromů. Zaměřili jsme se na cizí slovo fotosyntéza, vyluštili obrázkové sudoku a zašifrované názvy stromů. 

(více)

Adventní dílničky14.12.2015

Minulý týden se v naší škole uskutečnily Adventní dílničky. Na jednotlivých stanovištích, která bylo možné vybírat podle stupně obtížnosti, si mohly děti společně s rodiči vyrobit různorodé dárečky. Vznikali tak sněhuláci z ponožky, andělíčci na špejli, a vánoční přání. Děkujeme všem zúčastněným za zapojení se do vytváření krásných výtvarných výrobků 

(více)

Krakonošské pohádky a papíroví Mikuláši8.12.2015

Program v naší základní škole byl minulý týden velmi nabitý a my si z něho odnášíme spoustu pěkných zážitků! Kromě návštěvy Mikuláše jsme se vydali do dětského loutkového divadla Radost na Krakonošské pohádky. 

(více)

Mikuláš v I.A7.12.2015

Minulý týden se Mikuláš přišel podívat také do naší základní školy. Nejdříve společně s čertem a andělem zavítali do I.A. Děti udělaly Mikuláši radost, když mu zazpívaly a zarecitovaly písničky a říkanky. Nakonec od anděla dostaly balíčky s dobrotami a slíbily, že se budou snažit být hodné a pilné. Odkaz na fotogalerii

Mikuláš ve II.A7.12.2015

Mikuláš zná dobře všechny děti, a tak se minulý týden přišel v doprovodu s andělem a čertem podívat také do naší II.A. Nejdříve vyhledal ve své svaté knize jména všech nezbedníků, na které si čert přichystal pytel. Když mu ale děti zazpívaly a zarecitovaly, a slíbily, že se budou snažit být poslušné a pracovité, anděl jim rozdal balíčky s dobrotami. Odkaz na fotogalerii

Zápis nanečisto3.12.2015

Základní škola Didaktis otevírá další 1. ročník s rozšířenou výukou angličtiny a programem pro nadané děti a srdečně zve předškoláky a jejich rodiče na Zápis nanečisto. Během Zápisu nanečisto si předškoláci hravou a zážitkovou formou zápis vyzkouší a rodiče získají informace o vzdělávacím programu nově otevírané třídy.

(více)

Dýňobraní v I.A5.11.2015

V rámci „Halloweenského týdne“ jsme v první třídě uspořádali „Dýňobraní“. Od paní učitelky jsme se zase dozvěděli něco nového, procvičili si, co už známe a zároveň si užili spoustu legrace. Dýně jsme vydlabali, nakreslili na ně obličeje, a po jejich vyřezání jsme s nimi vyzdobili naši školu. Samozřejmě v ostatních hodinách nechyběly různé dýňové příklady a cvičení s dýněmi. Odkaz na fotogalerii

Oranžový den ve II.A29.10.2015

Oranžový den jsme si minulý týden užili také ve druhé třídě. Rodiče nám nachystali oranžové oblečení, ve kterém jsme ve škole strávili celý den. V různých předmětech jsme řešili úkoly zaměřené na podzimní přírodu a ozdobili jsme si třídu a chodbu na oranžový dýňový Halloween. Pak jsme společně vydlabali dýně a nachystali sváteční tabuli. Po obědě jsme si dali výborné oranžové koláče. Odkaz na fotogalerii

Oranžový den v I.A15.10.2015

Ve čtvrtek 15. 10. se v 1. A uskutečnil Oranžový den. Povídali jsme si o tom, jak vzniká oranžová barva, děti v matematice počítaly oranžové dýňové příklady a uspořádali jsme si Oranžovou hostinu, která sestávala z oranžového jídla a pití - ovoce, zelenina, džus, dýňový dort. Nakonec jsme navštívili naše kamarády ve školce, kterým jsme předali dárečky – oranžové 

(více)

Jazykově-vzdělávací pobyt na Maltě14.10.2015

Minulý týden některé děti z naší školy prožily na slunečné Maltě v rámci jazykově-vzdělávacího pobytu. Jejich nabitý program obsahoval například výlet do Mediterreano water parku, kde si užily delfiní a tulení show. Na procházkách po pobřeží sbíraly mušle a při návštěvách měst pozorovaly zajímavé architektonické památky. V jazykové škole zlepšovaly děti svoji úroveň v angličtině a volné chvíle 

(více)

Návštěva Knihovny Jiřího Mahena9.10.2015

V naší škole se učíme nejen v lavicích. Žáci 1. A v rámci projektu Čtenářské dílny navštívili Ústřední knihovnu Jiřího Mahena v Brně. Seznámili se s pravidly knihovny, s tím kdy a kde je možné si knihy půjčovat, a jak se k nim chovat. Nejblíže poznali oddělení pro děti, kde si knížky prohlíželi a učili se je vyhledávat. Návštěva se dětem tak líbila, že většina z nich odcházela se čtenářským průkazem a

(více)

Kadlcův mlýn2.10.2015

Děti z 1. a z 2. třídy základní školy vyrazily minulý pátek na projektové dopoledne do Mariánského údolí. Poté se přesunuly do restaurace Kadlcův mlýn, kde společně s učiteli, rodiči a sourozenci strávily příjemné odpoledne. Odkaz na fotogalerii

Fotorekvizity2.10.2015

V družině se nenudíme. V tomto týdnu se děti bavily výrobou vlastní fotorekvizit. Potom se s nimi mohli jejich tvůrci vyfotit. Odkaz na fotogalerii

Pasování prvňáčků4.9.2015

1. září nám do školy přibyla další parta vědychtivých žáčků. Budoucí paní učitelka Andrea Kalusová se proměnila v královnu vědění a pan ředitel Richard Jurečka se ujal pasování nových prvňáčků. Po pasování se všichni přesunuli do své třídy, kde je písničkou uvítali druháčci. A pak už mohli usednout do svých nových lavic a pustit se do práce... Odkaz na fotogalerii

Předávání vysvědčení15.7.2015

Naší školou prošel první ročník dětí, které za své celoroční snažení obdržely ocenění v podobě vysvědčení, rytířských erbů a dalších dárečků. Náležitě oceněna byla i paní učitelka první třídy. Po předání vysvědčení následovala bujará oslava ve formě vodních hrátek. A prvňáčci se nám rozprchli na prázdniny. Odkaz na fotogalerii

Škola v přírodě14.7.2015

Jak se měli prvňáčci na škole v přírodě? Přeneste se spolu s námi pomocí fotek na ekofarmu Jalový dvůr, kde si děti užívaly společný čas, přírodu a spoustu zvířátek. Odkaz na fotogalerii

Páteční výlet19.6.2015

Minulý pátek se prvňáčci z naší školy vypravili do okolí Brna na cestu Těsnohlídkovým údolím z Klajdovky do Bílovic a odtud zpět do Brna. Po cestě si povídali o mnoha zajímavostech historických i přírodních, v Bílovicích si na závěr zahráli minigolf nedaleko Myslivny lišky Bystroušky. Odkaz na fotogalerii

Výstava masožravých rostlin1.6.2015

Prvňáčci z naší Základní školy Didaktis se vydali na exkurzi do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty MU na výstavu masožravých rostlin. Každý žáček při vstupu do botanické zahrady obdržel Deník botanika, kam si všechny zajímavé informace mohl zapsat. Děti byly z výstavy nadšené a kromě získaných informací a zážitků si z výstavy odnesly také některé masožravky. Odkaz na fotogalerii

Noc ve škole15.5.2015

Jaké to je, spát sami bez rodičů, si vyzkoušeli naši prvňáčci během včerejší noci. Po společném opékání na školní zahradě a rozloučení s rodiči je čekalo luštění magických hlavolamů, hry na pomoc pohádkovým bytostem a tvoření příšerek z ovoce a zeleniny, které nakonec po zásluze snědli.

(více)

Gymnastický sál14.4.2015

Po ukončení plaveckého výcviku probíhá výuka tělesné výchovy 1. třídy v gymnastickém sále nedaleko školy. Poprvé si ho mohli naši prvňáčci užít minulý pátek. Pořádně se tu vyběhali a vyřádili, vyzkoušeli si překážkovou dráhu se zavázanýma očima a zahráli si spoustu pohybových her. Odkaz na fotogalerii

Péče o rozvoj nadaných dětí25.3.2015

Naše škola se zaměřuje na rozvoj šikovných a nadaných dětí, pro které jsme v průběhu roku 2014 připravili řadu zajímavých aktivit a projektů. Z nich některé se zrodily ze spolupráce s naším partnerem Mensou ČR. Na webových stránkách Mensy naleznete naleznete shrnutí těchto aktivit v podobě stručné výroční zprávy.

Masopust27.2.2015

Masopustní průvod dětí i pedagogů z naší základní a mateřské školy s různými maskami hlučně a vesele prošel v minulém týdnu redakcí i obchodem nakladatelství Didaktis. Odkaz na fotogalerii

Klub s rodilým mluvčím19.2.2015

Do pravidelného odpoledního programu dětí Základní školy Didaktis jsme zařadili již třetí anglický klub, který probíhá každé úterý. Vede ho Daniel, pochází z Anglie a děti si ho hned od prvního setkání velmi oblíbily. Fotky z  klubového setkání s Danielem, věnovaného tentokrát oblíbeným jídlům, naleznete v naší fotogalerii.

Vybíráme učitele do budoucího 1. ročníku16.2.2015

Je pro Tebe učení posláním? Myslíš si, že jsi dobrým učitelem, a přesto máš chuť dále se rozvíjet? Chceš učit jinak, než je na běžné škole obvyklé? Umíš anglicky na úrovni C1 nebo C2? Máš vystudované učitelství pro 1. stupeň základní školy? - Pak se přihlas do výběrového řízení na učitele prvního ročníku Základní školy Didaktis.

(více)

Předávání vysvědčení29.1.2015

Své první vysvědčení si dnes ze školy odnesli naši prvňáčci. V pavilonu Anthropos se nejdříve přenesli do dob bájných hrdinů starověku a vyzkoušeli si, jaké to je být bohem na Olympu. Poté se přesunuli do ještě dávnějších dob a za obdivného přihlížení obrovitého mamuta dostali od paní učitelky Petry pololetní slovní hodnocení. Hodnocení ovšem získala od dětí také paní učitelka – chcete vidět jaké? Podívejte se do naší fotogalerie.

Zápis nanečisto13.1.2015

V sobotu 10. ledna proběhl v naší základní škole Zápis nanečisto. Při cestě kolem světa jsme si procvičili čísla, písmena i tvary, potkali se s indiánem a zažili spoustu dalších dobrodružství. Řádný zápis do 1. ročníku proběhne 23. 1. 2015 od 14 do 18 hodin a v sobotu 24. 1. 2015 od 9 do 12 hodin. Těšíme se na všechny budoucí prvňáčky a jejich rodiče! Odkaz na fotogalerii

Hodnocení ČŠI8.1.2015

Na konci listopadu 2014 navštívila naši školu Česká školní inspekce. Jejím cílem bylo posoudit kvalitu vzdělávání, poskytovaného dětem základní a mateřské školy. Členové inspekčního týmu dospěli k těmto závěrům:

(více)

Plavání11.12.2014

Děti z 1. třídy naší školy jezdí každý týden do aquaparku v Brně - Kohoutovicích na plaveckou výuku. Tady se pod dohledem zkušených lektorů zdokonalují v plavání. Zbývá i dost času pro různé vodní hrátky.  Podle fotek je vidět, že pod vodou jsou děti jako doma a tyto (pod)vodní chvíle si opravdu užívají. Odkaz na fotogalerii

Mikuláš9.12.2014

V pátek i do naší základní a mateřské školy zavítala skupina čerta, anděla a Mikuláše. Ke každému z dětí Mikuláš promluvil a vyslechl si, co si pro něj děti připravily. Nakonec každé z nich dostalo balíček plný dobrot a s mikulášskou skupinou se drobotina rozloučila zimní písničkou. Odkaz na fotogalerii

Relaxační místnost2.12.2014

Děti v naší škole mohou od listopadu 2014 využívat relaxační místnost, kterou jsme z finančních příspěvků rodičů vybavili pohybovými a herními prvky. Místnost je určena k aktivnímu odpočinku a uvolnění dětí v průběhu školního dne, probíhají zde také některé pohybové kroužky. Jak můžete vidět, prvňáčci si této formy relaxace opravdu užívají. Odkaz na fotogalerii

Halloween v ZŠ Didaktis31.10.2014

V pátek 31. října jsme si po návratu z plavání v 1. třídě uspořádali oslavu Halloweenu. Nechyběla spousta dobrot ani děsivé kostýmy. Čarodějnicemi, kostlivci i dalšími postavami se naše třída jen hemžila. Odkaz na fotogalerii

Jak se z nás stali stavitelé30.10.2014

Z prvňáčků ze Základní školy Didaktis se stali stavitelé. A stavebním materiálem nebylo nic méně zajímavého než kostkový cukr. Protože jsme se snažili a nechali si na sladké stavební kostky zajít chuť, vytvořili jsme spoustu krásných staveb. Posuďte sami. Odkaz na fotogalerii

Prvňáčci – první plavání17.10.2014

V pátek 17. října se naši prvňáčci poprvé vypravili do Aquaparku Kohoutovice, kam je ráno odvezl speciálně vypravený autobus. Děti se toho v bazénu hodně naučily a hlavně si toho spoustu užily. Na plavecký výcvik budou v rámci hodin tělesné výchovy dojíždět po několik měsíců každý pátek. Odkaz na fotogalerii

Drakiáda14.10.2014

V pátek 10. října se naši prvňáčci vydali společně s předškoláky na Medlánecké kopce, kde uspořádali společnou drakiádu. Společně jsme si užili krásného počasí, čistého vzduchu a příjemně stráveného času s kamarády. Odkaz na fotogalerii

Exkurze na letiště ve Slatině13.10.2014

Pátek 3. 10. jsme s prvňáčky věnovali exkurzi na letiště ve Slatině, která se nám krásně hodila do tématu dopravy v prvouce. Děti zaujalo poutavé vyprávění průvodců, možnost nahlédnutí do dění na letišti i psi, draví ptáci a zajíc, kteří prostor letiště rovněž obývají. Odkaz na fotogalerii

Výlet do arboreta8.10.2014

V pátek 26. září jsme se vypravili do arboreta Mendelovy univerzity, které bylo zpřístupněno veřejnosti v rámci programu „Barvy podzimu“. Prohlédli jsme si areál i doprovodné výstavy obrazů, vazeb a skalniček, zahráli si hry a také vyřešili pár záhad. Odkaz na fotogalerii

Pasování prvňáčků2.10.2014

1. září proběhlo v Základní škole Didaktis slavnostní pasování prvňáčků na členy družiny královny vědění. Král s královnou přijali děti ve školní družině, kde prvňáčci složili slavnostní slib, a mohli být tedy oficiálně přivítáni do Království vědění. Potom se šli s královnou podívat do své třídy, prohlédli si učebnice a spoustu dalších věcí, které tam již na ně čekaly. Nechybělo ani společné focení. Odkaz na fotogalerii

Volná místa v 1. ročníku základní školy2.9.2014

V 1. ročníku Základní školy Didaktis, který jsme otevřeli 1. září 2014, je ještě několik posledních míst volných. Pokud stále hledáte pro své dítě vhodnou alternativu ke škole, do níž je Vaše dítě zapsáno, přijďte se za námi podívat. Rádi Vám přiblížíme koncepci naší školy a probereme možnosti přijetí Vašeho dítěte.

V květnu 2014 zahajujeme sérii edukativně-stimulačních kroužků7.4.2014

V květnu 2014 proběhne série 4 edukativně-stimulačních kroužků. Edukativně-stimulační kroužky jsou určeny pro děti – nastupující prvňáčky Základní školy Didaktis s.r.o. a jsou zaměřeny na rozvoj předškolní zralosti v oblastech:

(více)

Zveme rodiče a předškoláky na den otevřených dveří10.2.2014

Vážení rodiče, milí předškoláci, Základní škola Didaktis s.r.o., Brno, pořádá Dny otevřených dveří s možností dodatečného zápisu do 1. třídy (poslední 2 volná místa), které se budou konat vždy v úterý 4. 3. 2014 a 11. 3. 2014 vždy od 14 do 18 hod. Přijďte se za námi podívat, rádi Vám ukážeme naši školu a zodpovíme Vaše dotazy!

Přijďte si otestovat IQ22.1.2014

V rámci spolupráce Základní školy Didaktis s.r.o. s Mensou ČR zveme děti od 5 do 13 let a dospělé od 14 do 100 let na testování IQ, které se uskuteční

 • v pátek 7. 2. 2014 od 16 do 17 hod.
 • a v sobotu 8. 2. 2014 od 14 do 15 hod.,
(více)

Zveme rodiče a předškoláky k zápisu do 1. třídy6.1.2014

Dne 7. a 8. února 2014 proběhne na Základní škole Didaktis zápis dětí do 1. třídy. Tématem zápisu bude cesta kolem světa. Společně navštívíme Evropu, Asii, Ameriku, Afriku a Austrálii. Všechny budoucí prvňáčky a jejich rodiče srdečně zveme!