Toulky českou minulostí24.8.2022

V prvním srpnovém týdnu proběhl příměstský tábor Toulky českou minulostí. Děti, které se zúčastnily, poznávaly každý den nejzajímavější události z naší minulosti.
Hned první den našeho putovaní minulostí jsme se v čase přenesli do nehostinného pravěku plného nástrah a boje o přežití. S dětmi jsme se seznámili s našimi kořeny, s jeskynními malbami, vcítili se do náročné role lovců i sběračů a také jsme objevili oheň a jeho výhody pro lidstvo. V keltské osadě jsme se pak naučili umlít mouku pomocí kamenů a vyzkoušeli si keramické a pekařské řemeslo.
V úterý nás zastihlo velké stěhování národů a i my jsme se museli vypořádat s balením a velkým přesunem. Byli jsme vystaveni loupeživým nájezdům Avarů a ustanovili jsme si naším vůdcem franckého kupce Sámu. Díky knížeti Rostislavovi nám Cyril s Metodějem přinesli nejen náboženství, ale také písmo hlaholici.
Středeční den se nesl v duchu středověku s tematickým výletem na hrad Špilberk. Zde nás milá paní průvodkyně seznámila s historií této mohutné pevnosti, provedla nás kasematy hradu a odpovídala na všetečné otázky.
Předposlední den naší výpravy napříč časem jsme dorazili na dvůr Rudolfa II., kde jsme se jali experimentovaní jako praví alchymisté a dali se do výroby zlata a sladkých a osvěžujících elixíru. V závěru programu jsme se setkali také s Marií Terezií a Josefem II., jimž můžeme poděkovat za mnohé reformy, jejichž význam a vliv pociťujeme dodnes.
V závěru našeho toulání minulostí jsme se dozvěděli něco o vzniku Národního divadla a děti dostaly možnost prokázat svůj kostymérský, scénáristický i herecký um. V podaní dětí jsme shlédli dramaticko-komediální představení: Život Boženy Němcové či Výjevy ze života Josefa Kajetána Tyla. Při našem povídání zazněla také jména jako Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Karel Hynek Mácha, Karel Jaromír Erben, Jan Evangelista Purkyně, kteří se zasloužili o rozvoj české kultury, politiky a vědy. Naše putování jsme zakončili v roce 1918 při vzniku Československa.